Հայաստանի օդանավակայաններում ուղևորահոսքն աճել է 30,5 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի Հանրապետության երկու օդանավակայանների ուղևորահոսքը 2017 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին կազմել է 875 011 մարդ, որը 30,5 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ամիսների ցուցանիշը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԿԱ քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի ծառայությունից:
2017 թվականի մայիս ամսին Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում ուղևորահոսքը կազմել է 198 182 մարդ՝ 34,5 տոկոսով գերազանցելով նախորդ տարվա նույն ամսվա ցուցանիշը:
2017 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին, 2016 թվականի նույն ամիսների հետ համեմատած,«Զվարթնոց» օդանավակայանում գրանցվել է ուղևորհոսքի 27,7 տոկոս աճ: «Զվարթնոց» օդանավակայանում 2017 թվականի առաջին հինգ ամիսներին բեռնափոխադրումը կազմել է 9341 տոննա ապրանք, որը 81,5 տոկոսով գերազանցում է 2016 թվականի նույն ամիսների ցուցանիշը:
2017 թվականի մայիս ամսին Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում ուղևորահոսքը կազմել է 8240 մարդ՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա ցուցանիշը գերազանցելով 288,3 տոկոսով:
«Շիրակ» օդանավակայանում 2017 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին ուղևորահոսքը 319,5 տոկոսով աճել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատած:
«Զվարթնոց» և «Շիրակ» օդանավակայաններում 2017 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ամիսների հետ համեմատած, 23,7 տոկոսով աճ են գրանցել նաև թռիչք- վայրէջքները:

Пассажиропоток в аэропортах Армении вырос на 30,5%
За 5 месяцев этого года пассажиропоток в 2 аэропортах Армении значительно вырос. Как передает«Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба Главного управления гражданской авиации Армении. Пассажиропоток за январь-май составил 875 011 человек, что на 30,5% выше того же периода прошлого года.
В мае этого года пассажиропоток в аэропорту «Звартноц» составил198 182 пассажиров, что на 34,5% выше того же периода прошлого года. За 5 месяцев этого года прирост пассажиропотока в аэропорту «Звартноц» составил 27.7%;
Объем грузоперевозок за 5 месяцев этого года в аэропорту «Звартноц» составил 9341 тонн, что на 81,5% выше того же периода прошлого года.
В мае этого года пассажиропоток в аэропорту «Ширак» составил 8240 пассажиров, что на 288,3% выше того же периода прошлого года. За 5 месяцев этого года пассажиропоток в аэропорту «Ширак» вырос на 319,5% по сравнению с тем же периодом прошлого года. В аэропорту «Звартноц» и в аэропорту «Ширак»на 23,7 % выросло число взлетов-посадок - по сравнению с тем же периодом прошлого года.