Շառլ և Նիկոլա Ազնավուրները հայտարարեցին Երևանում ինտերակտիվ թանգարանի հիմնադրման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում կայացավ «Ազնավուր» հիմնադրամին Ազնավուրի տուն-թանգարանի բանալիների հանձնման արարողությունը, որին ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, կառավարության անդամներ, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ: ՀՀ նախագահը հյուրերի ներկայությամբ Շառլ Ազնավուրին հանձնեց կեցավայրի խորհրդանշական բանալին:
«Թանգարանի առկայությունը պատիվ է բերում մեր ամբողջ հասարակությանը: Երևանը հարուստ է տեսարժան վայրերով, մշակույթի օջախներով, բայց այս տուն- թանգարանը հարստացնում է Երևանը, նոր լիցք է հաղորդում մեր մշակութային կյանքին: Մաեստրո, մենք երջանիկ ենք, որ ձեր ժամանակակիցներն ենք, կարողանում ենք վայելել ձեր արվեստը: Ազնավուրն այսօր քայլող լեգենդ է, պատկանում է ոչ միայն Ֆրանսիային, Հայաստանին, այլև համայն մարդկությանը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը նշեց, որ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները կապված են հազարավոր թելերով, և դրա ապացույցներից մեկն այն է, որ Ֆրանսիայի վերջին երեք նախագահները՝ Ժակ Շիրակը, Նիկոլա Սարկոզին, Ֆրանսուա Օլանդը, այցելել են Հայաստան:
«Հույս ունեմ, որ նորընտիր նախագահ Էմանուել Մակրոնը կշարունակի ավանդույթը և մաեստրոյի հետ նրան կդիմավորենք այս տուն-թանգարանում: Մաեստրո, ձեզ մաղթում եմ առողջություն, երկար տարիների կյանք, որ կարողանանք շարունակել վայելել ձեր արվեստը, շնորհակալ եմ, որ համաձայնեցիք Երևանում ունենալ տուն- թանգարան, դա մեզ համար պատիվ է»,-ասաց նախագահը:
Աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը նշեց, որ իր համար մեծ պատիվ և ուրախություն է լինել այսօր Երևանում, ստանալ տուն-թանգարանի, մշակութային կենտրոնի բանալիները:
«Շնորհակալ եմ ձեր շռայլ նվիրաբերության համար: Վստահությամբ և մեծ հանգստությամբ եմ կայացրել այս որոշումը և որդուս՝ Նիկոլա Ազնավուրի հետ հիմնել «Ազնավուր» հիմնադրամը, որը պետք է շարունակի 1988 թվականին մեկնարկած իմ բարեգործական գործունեությունը: «Ազնավուր» հիմնադրամի առաջին նախագիծը կլինի հենց թանգարանի հիմնումը, որը կլինի ոչ միայն ինտերակտիվ մուլտիմեդիա թանգարան, այլ նաև երիտասարդական կենտրոն, զբոսաշրջային կարևոր վայր: Մեծ վստահությամբ և հանգստությամբ եմ կայացրել այս որոշումը, քանի որ տեսել եմ, թե ինչպես են վերջին տարիներին Հայաստանում մեկը մյուսի հետևից կյանքի կոչվում կրթական, պատմամշակութային շատ կարևոր, առաջընթաց ապահովող ծրագրեր»,-ասաց Շառլ Ազնավուրը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի և Սփյուռքի հայերը պետք է միավորեն իրենց ջանքերը՝ ստեղծելու համար այնպիսի նախագծեր, կենսակայուն ծրագրեր Հայաստանում, որ հայ երիտասարդները հնարավորություն ունենան իրենց երազանքներն իրագործելու Հայաստանում՝ շրջապատված հարազատներով:
«Խորին երախտագիտությունս եմ հայտնում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, ՀՀ մշակույթի նախարարությանը, բոլոր աջակիցներին, ովքեր արդեն իսկ աջակցում են նախագծի իրականացմանը, IDeA հիմնադրամին, անձամբ համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանին, ով բոլոր ջանքերը ներդրել է, որ կյանքի կոչվի մեր ծրագիրը: Այո, Շառլ Ազնավուր անունը հանրաճանաչ է, մեծ ճանաչում ունի ամբողջ աշխարհում, սակայն այդ անվան ամբողջ պարունակած մշակույթը ևս պետք է գա Հայաստան: Ոչ միայն Ազնավուրի, այլև աշխարհասփյուռ հայության բոլոր գործերը պետք է թարգմանվեն, լինեն այստեղ: Հայաստանում գտնվելով՝ հետևում եմ հեռուստատեսությամբ, տեսնում եմ, որ հետընթաց չունենք, բավականին առաջ ենք թե գույների, թե ներկայացվող ծրագրերի առումով, կարևոր է անպայման, որ մենք մշակույթը թարգմանենք, բերենք Հայաստան, որպեսզի Սփյուռքը և Հայաստանը կապվեն նաև այդ կերպ»,-հավելեց Շառլ Ազնավուրը:
ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը նշեց, որ Շառլ Ազնավուրի ապրած կյանքը օրինակ է երկիր մոլորակի բնակչության այն հատվածի համար, որն ուզում է իր գոյությամբ աշխարհը դարձնել ջերմ ու գթասիրտ, ավելի բարի ու մարդասեր:
«Այսօր ազդարարելով Շառլ Ազնավուրի թանգարանի ստեղծման աշխատանքի սկիզբը, ըստ էության, մեծ շանսոնյեն ազդարարում է իր հերթական հայրենանվեր գործի սկիզբը: Նմանօրինակը չունեցող այս թանգարանը պատմելու է Ազնավուրի կյանքի մասին, մաեստրոյի համաշխարհային մշակութային ժառանգության մասին, միաժամանակ աշխարհին պատմելու հայ ժողովրդի, մեր պատմության, ճակատագրի մասին»,-ասաց նա:
Արմեն Ամիրյանը վստահություն հայտնեց, որ այս թանգարանը կդառնա հայաստանյան թանգարանների, մեր բազմադարյան մշակույթի առաջնորդողը:

Charles Aznavour and his son Nicolas announce establishment of interactive museum in Yerevan
YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. The key handover ceremony of Charles Aznavour House-Museum to ‘Aznavour fund’ was held in Yerevan on June 1, reports Armenpress.
The ceremony was attended by President of Armenia Serzh Sargsyan, Ministers and representatives of diplomatic corps.
President Sargsyan handed over the symbolic key of the House-Museum to Charles Aznavour.
“The presence of Museum brings an honor to our whole society. Yerevan is rich of beautiful historical-cultural places, cultural centers, but this House-Museum enriches Yerevan, gives new impetus to our cultural life. Maestro, we are happy that we are your contemporaries, that we can regularly enjoy your art. Today Aznavour is a legend, a walking legend, and he belongs not only to France, Armenia, but also to all humanity”, the President said.
He stated that the Armenian-French relations are linked with thousands of ties, and one of the vivid proofs of this is that the last three Presidents of France - Jacques Chirac, Nicolas Sarkozyand François Hollande, visited Armenia.
“I hope the newly-elected President Mr. Emmanuel Macron will continue this tradition, and we together with you will welcome him in this House-Museum. Maestro, I wish you health, long life so that you will manage to enjoy your art. I am very thankful that you agreed to have House-Museum in Yerevan. It’s an honor for us”, Serzh Sargsyan said.
In his turn Charles Aznavour said it is a great honor for him today to be in Yerevan and receive the keys of the House-Museum.
“Thank you for your generous donation. I made this decision with great confidence and together with my son established ‘Aznavour Fund’ which must continue my charitable activity launched since 1988. The first programs of the Fund will be the establishment of a museum which is going to be both an interactive multimedia museum and youth center, an important tourism place. I made this decision with great confidence since I saw how educational, historical-cultural programs are being implemented in Armenia over the past years”, the renowned singer said.
According to him, Armenians of Armenia and Diaspora must unite their efforts to create such programs which will enable the Armenian youth to fulfill their dreams in Armenia surrounded by their relatives.
“I express my deepest gratitude to President of Armenia Serzh Sargsyan, the Ministry of Culture, all people for the support, the IDeA Foundation, personally the co-founder Ruben Vardanyan who invested all efforts to implement this project. Yes, the name Charles Aznavour is well-known in the world, however, the entire culture that name includes must also come to Armenia. While in Armenia I follow on TV that we have no regress, we are quite ahead in terms of colors and presented programs”, he said.
Culture Minister Armen Amiryan said Charles Aznavour’s life is an example for the part of the world’s population who want to make the world warm, more kind and humane. The Minister expressed confidence this Museum will become the leader of Armenian museums, as well as our centuries-old culture.