Պորոշենկոն ԵՄ-ի հետ անայցագիր ռեժիմը որակել Է «ապահարզան Ռուսական կայսրության հետ»
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հայտարար Է, որ, Եվրամիության հետ անայցագիր ռեժիմ ստանալով՝ Ուկրաինան վերջնականապես «ձեւակերպեց իր ապահարզանը Ռուսական կայսրության հետ»: «Ես կասեի, որ այսօր Ուկրաինան վերջնականապես ձեւակերպեց իր ապահարզանը Ռուսական կայսրության հետ»,- մայիսի 11-ին հայտարարել Է Պորոշենկոն Ուկրաինայի «1+1» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ:
Ուկրաինայի նախագահը նաեւ ասել Է, որ անայցագիր ռեժիմն «Ուկրաինային վերադարձնում Է պատմական տեղը եվրոպական երկրների կազմում»:
Եվրամիության Նախարարների խորհուրդը մայիսի 11-ին հավանություն Է տվել այն որոշմանը, որի համաձայն Ուկրաինայի քաղաքացիներին ԵՄ-ի անդամ երկրների տարածք անայցագիր մուտքի իրավունք Է տրվում կես տարվա ընթացքում 90 օրվանից ոչ ավելի ժամկետով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Порошенко назвал безвизовый режим с ЕС "разводом с Российской империей"
Президент Украины Петр Порошенко считает, что, получив безвизовый режим сЕвросоюзом, Украина окончательно "оформила свой развод сРоссийской империей".
"Я бы сказал, что сегодня Украина окончательно оформила свой развод сРоссийской империей",— заявил Порошенко вчетверг винтервью украинскому телеканалу"1+1".
Президент Украины также полагает, что безвизовый режим "возвращает Украину наисторическое место всоставе европейских стран",сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Совет министров Евросоюза 11 мая одобрил решение, согласно которому гражданам Украины предоставляется право набезвизовый въезд натерриторию стран-участниц ЕС насрок неболее 90 суток втечение полугода.