Արամ Աթեշյանը պատրիարքարանում ընդունել է իր մրցակցին՝ Գերմանիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Բեքչյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսի Հայոց պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանն ընդունել է Ստամբուլ ժամանած և տեղապահի պաշտոնում իր մրցակից Գերմանիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Ստամբուլի հայկական «Ժամանակ» օրաթերթը:
Եղբայրական ողջագուրումից հետո հոգևոր հայրերը շարունակել են դեռևս Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում սկսված քննարկումները պատրիարքական ընտրությունների շուրջ:
Ավելի ուշ Բեքչյանն այցելել է «Ժամանակ» օրաթերթի խմբագրատուն, որտեղ ներկայացրել է իր պատկերացումներն ու ակնկալիքները տեղապահի ընտրություններից: Նա քննադատել է նախորդ 9 տարիների ընթացքում կատարված մի շարք կարգադրություններ: Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը հայտնել է, որ տեղապահի պաշտոնում ընտրվելու պարագայում ջանքեր կգործադրի առաջ տանելու պատրիարքական ընտրության գործընթացը:
Պոլսո Հայոց պատրիարքի տեղապահի ընտրությունները կանցկացվեն մարտի 15-ին: Ընտրությունների արդյունքները կհայտարարվեն նույն օրը: Տեղապահի ընտրություններում թեկնածություն են ներկայացրել երեք հոգևորական` Գերմանիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը, Պոլսո Հայոց պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը և Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի հոգևոր խորհրդի նախագահ Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը:
Ընտրությունների ժամանակ քվեարկությունը կիրականացվի դռնփակ կարգով` պատրիարքարանի 30 հոգևորականի կողմից: Պոլսո պատրիարքի տեղապահ կընտրվի այն թեկնածուն, որը կստանա առավելագույն ձայները:
Ընտրված տեղապահը ղեկավարելու է նոր պատրիարքի ընտրության կազմակերպման գործընթացը, ինչպես նաև լինելու է պատրիարքարանի փաստացի ղեկավարը մինչև նոր պատրիարքի ընտրվելը: Տեղապահի ընտրությունից հետո Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը թողնելու է փոխանորդի իր պաշտոնը:

Арам Атешян принял своего соперника – лидера Армянской епархии Германии Бекчяна
Заместитель предстоятеля Армянского патриархата Стамбула архиепископ Арам Атешян принял своего соперника на посту предстоятеля – лидера Армянской епархии Германии Бекчяна. Как передает Арменпресс, об этом сообщает стамбульская армянская газета “Жаманак”.
Духовные лидеры продолжили обсуждения, начатые еще на встрече с Католикосом Всех Армян в Святом Эчмиадзине.
Позже Бекчян посетил редакцию газеты “Жаманак” где поделился своими мыслями и ожиданиями от выборов. Он отметил, что в случае своего избрания на пост местоблюстителя приложит усилия к продвижению процесса патриарших выборов.
Выборы местоблюстителя Армянского Патриарха Стамбула состоятся 15 марта. Результаты будут сообщены в тот же день. В выборах участвую три кандидата: архиепископ Арам Атешян, лидер Армянской епархии Германии Бекчян и глава духовного совета Армянского патриархата Стамбула архиепископ Саак Машалян.
Выборы будут проходить за закрытыми дверями – 30-ю духовными отцами. Победит кандидат, набравший большинство голосов.
Победитель будет руководить организацией выборов Патриарха, а также фактическим руководителем патриархата до избрания нового главы. После избрания местоблюстителя Арам Атешян оставит свой пост заместителя местоблюстителя.