Արամ Աթեշյանը և Սահակ Մաշալյանը կայցելեն Մայր Աթոռ սուրբ Էջմիածին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո պատրիարքի փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը և Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի հոգևոր խորհրդի նախագահ, Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը կայցելեն Մայր Աթոռ սուրբ Էջմիածին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ստամբուլի հայկական «Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արա Գոչունյանը:
«Հաջորդ շաբաթվա մեջ, ամենայն հավանականությամբ, երեքշաբթի օրը, Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը և Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը կլինինեն Էջմիածնում: Նրանց կընդունի Վեհափառ Գարեգին Բ հայրապետը: Գալիս են Էջմիածին իրենց հարաբերությունը կաթողիկոսի օրհնությամբ թարմացնելու: Նրանք Սուրբ Էջմիածնում կաղոթեն իրենց եղբայրության համար»,-ասաց Արա Գոչունյանը:
Նրա խոսքով, Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի և Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանի միջև ստեղծված ճգանաժամը լուրջ խոչընդոտի կարող էր վերածվել, այն հաջողվեց կասեցնել, այդ գործում իր ներդրումն ունեցավ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը: Ամբողջ ընթացքում Ամենայն հայոց Վեհափառ Հայրապետն իրենց հետ կապի մեջ է եղել, իր հայրապետական հորդորն է փոխանցել այն մասին, որ կասեցնեն վեճի զարգացումը և վերադառնան աշխատանքային վիճակի:
Անդրադառնալով պատրիարքի ընտրությունների հարցին` Արա Գոչունյանը նշեց, որ փետրվարի 16-ին Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որին մասնակցեցին համայնքային առաջատար գործիչներ: Խորհրդակցության տրամաբանությունն այն էր, որ Արամ Աթեշյանի և Սահակ Մաշալյանի միջև առաջացած լարվածությունը հարթվի: Հանդիպմանը հրավիրվել է նաև Սահակ Մաշալյանը: Հանդիպմանը ծավալվել են քննարկումներ, նրանց հաջողվել է շրջանցել իրենց միջև ծագած ճգնաժամը: Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը և Արամ եկիպոսկոպոս Աթեշյանը կշարունակեն աշխատանքն իրենց զբաղեցրած պաշտոններում:
Հանդիպմանը նաև անդրադարձ է եղել հավանական ժակետներին: «Ներկայացվել են մի քանի գաղափարներ պատրիարքի ընտրության հավանական օրվա հետ կապված: Պատրիարքի ընտրության օրը հիմա չի կարող որոշվել: Թուքիայում սահամանդրական հանրաքվեից հետո, որը տեղի է ունենալու ապրիլի 16-ին, դիմում կներկայացվի իշխանություններին պատրիարքական ընտրություններ անցկացնելու համար: Դա իրազեկման համար է` սպասելով իշխանությունների արձագանքին, որպեսզի այդ գործընթացում նրանց հետ համակարգված աշխատանք կատարվի»,-ասաց Արա Գոչունյանը: Պոլսի պատրիարքի տեղապահի`փետրվարի 17-ին նախատեսված ընտրությունը տեղի չի ունենա:
Փետրվարի 13-ին Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի հոգևոր խորհրդի նախագահ, Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը հայտարարել էր իր պաշտոնից հրաժարական տալու մասին` հայտնելով, որ այդ որոշման մեղավորը պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանն է: Մաշալյանը հրապարակել էր իր քայլերը մեկնաբանող նամակ` նշելով, որ հրաժարականի որոշումը կայացրել է փետրվարի 13-ին տեղի ունեցած հոգևոր խորհրդի ժամանակ Աթեշյանի ցուցաբերած վարքի պատճառով: Նա նաև տեղեկացրել էր, որ չի պատրաստվում իր թեկնածությունն առաջադրել Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրություններում և հեռանալու է Ստամբուլից:

Armenian Patriarchate of Istanbul’s Ateshyan and Mashalyan to visit Etchmiatsin
YEREVAN, FEBRUARY 17, ARMENPRESS. Patriarchal Vicar of Istanbul’s Armenian Patriarchate Archbishop Aram Ateshyan and the president of the spiritual council of the Patriarchate Bishop Sahak Mashalyan will visit the Mother See of Holy Etchmiatsin, editor-in-chief of Istanbul’s Armenian “Zhamanak” newspaper Ara Gochunyan told ARMENPRESS.
“During next week, most probably on Tuesday, Archbishop Aram Ateshyan and Bishop Sahak Mashalyan will visit Etchmiatsin. Catholicos Garegin II will receive them. They are coming to Etchmiatsin to renew their relationship with the blessing of the Catholicos. They will pray in Holy Etchmiatsin for their brotherhood”, Gochunyan said.
According to him, the crisis between Ateshyan and Mashalyan could have led to serious obstacles, however it was able to be stopped, with the contribution of Catholicos Garegin II. The Catholicos maintained contact with them during the entire time, and urged them to stop the argument and return to work.
Speaking about the Patriarchal election, Gochunyan said a consultation was held on February 16 chaired by Archbishop Aram Ateshyan, which was attended by leading figures of the community. The consultation’s aim was to ease the tension between Ateshyan and Mashalyan. Discussions were held during the meeting, and they succeeded to bypass the crisis between them.
Bishop Sahak Mshalyan and Archbishop Aram Ateshyan will continue their tenure.
“Several ideas regarding the probable date of the Patriarchal election were presented. The election date cannot be decided now. After the consitutiona referendum in Turkey on April 16, an application will be presented to the authorities on holding the Patriarchal election. It is for notification, to wait for the response of the authorities, in order to have coordinated work with them in that process”, Gochunyan said.
Bishop Sahak Mashalyan announced his resignation on February 13, saying Patriarchal Vicar Aram Archbishop Ateshyan is to blame for the decision.