Արամ Ա Կաթողիկոսը Վատիկանում հանդիպում է բարձաստիճան պաշտոնյաների հետ
ԱՆԹԻԼԻԱՍ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վատիկան եռօրյա այցելության ընթացքում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետը Ֆրանցիսկոս Պապի հետ ունեցած հանդիպումից հետո տեսակցում է Վատիկանի բարձաստիճան պաշտոնյաներին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության մամուլի դիվանից, որի հաղորդագրության մեջ նշված է. «Վատիկան իր այցելութեան եռօրեայ շրջանին, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետը Ֆրանսիս Պապին հետ ունեցած հանդիպումին առընթեր, յաջորդաբար հետեւեալ տեսակցութիւնները ունեցաւ Վատիկանի կարեւոր բաժանմունքներու բարձրաստիճան պատասխանատուներուն հետ, որոնք մօտէն ծանօթ են Նորին Սրբութեան.-
Առաջին հերթին Արամ Ա. Կաթողիկոս աշխատանքային հանդիպում մը ունեցաւ Վատիկանի Պետական Քարտուղար Կարտինալ Փարօլինի հետ, որ փաստօրէն Վատիկանի Վարչապետն է։ Վեհափառ Հայրապետին ու Կարտինալին հանդիպման առանցքը դարձան յատկապէս Միջին Արեւելքը յուզող հարցերը եւ այդ ծիրէն ներս քրիստոնեայ համայնքներուն դիմագրաւած մտահոգութիւնները։
Նորին Սրբութիւնը նաեւ հանդիպում ունեցաւ Արեւելեան Կաթողիկէ Եկեղեցիներու եւ Միաբանութիւններու բաժանմունքի նախագահ Կարտինալ Սանտրիի հետ։ Հանդիպման ընթացքին առաւելաբար արծարծուեցան Հայ ու Կաթողիկէ եկեղեցիներու յարաբերութեանց առնչուած հարցեր։
Վեհափառ Հայրապետին ունեցած հանդիպումներու շարքին նաեւ կարեւոր էր Վատիկանի Միջ-եկեղեցական Յարաբերութեանց բաժանմունքի նախագահ Կարտինալ Քոխի հետ տեղի ունեցած տեսակցութիւնը, որ առիթ մը եղաւ լայնօրէն անդրադառնալու միջ-եկեղեցական շարժումին պարզած ներկայ վիճակին, Կաթոլիկ ու Արեւելեան Ուղղափառ եկեղեցիներու միջեւ տեղի ունեցող աստուածաբանական երկխօսութեան եւ Հայ ու Կաթոլիկ եկեղեցիներու յարաբերութեանց։
Նորին Սրբութիւնը նաեւ այցելեց Վատիկանի մօտ Հայաստանի դեսպանատունը, ուր հանդիպում ունեցաւ դեսպան Միքայէլ Մինասեանի հետ։ Վեհափառ Հայրապետը բարձր գնահատեց Դեսպանին կատարած աշխատանքը եւ մանաւանդ Հայաստանի ու Վատիկանի յարաբերութեանց զարգացման բերած կարեւոր նպաստը։ Յայտնենք, որ Դեսապանը Հռոմի օդակայանին մէջ Վեհափառ Հայրապետին անձնապէս բարի գալուստ մաղթեց, անոր Հռոմ ժամանումին առիթով։
Արամ Ա. Կաթողիկոս կարճ այցելութիւն մը տուաւ Հայ Կաթողիկէ եկեղեցւոյ պատկանող Լեւոնեան Վարժարանը եւ գնահատեց այդտեղ կատարուող եկեղեցանուէր աշխատանքը։ Յիշեալ հանդիպումներուն ու այցելութիւններուն ընթացքին Վեհափառ Հայրապետին ընկերացաւ Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան Միջ-եկեղեցական Յարաբերութեանց բաժանմունքի վարիչ Գերպ. Տ. Յուսիկ Ծ. Վրդ. Մարտիրոսեան»։

Католикос Арам I встретился в Ватикане с высокопоставленными лицами
В ходе трехдневного визита в Ватикан состоялась встреча Католикоса Великого Дома Киликийского Арама Первого и Папы Римского Франциска, после которой Патриарх встретился с высокопоставленными лицами Ватикана.
Об этом Арменпресс сообщили в пресс-службе Католикосата Великого Дома Киликийского.
В сообщении говорится: «В Ватикане состоялась встреча Католикоса Великого Дома Киликийского Арама Первого и Папы Римского Франциска, после которой Патриарх встретился с высокопоставленными лицами Ватикана.
В первую очередь Арам I встретился с госсекретарем кардиналом Паролини. Стержневой темой Патриарха и кардинала стали события на Ближнем Востоке и в связи с этим тревожащая ситуация с христианскими общинами.
Его Святейшество встретился также с главой Восточный Католических церквей и Орденов кардиналом Сантри. В ходе встречи преимущественно рассматривались вопросы отношений Армянской Апостольской и Католической церквей.
Важной стала встреча Католикоса с главой отдела отношений Ватикана и средиземноморских церквей кардиналом Кохом. Особо рассматривался вопрос богословского диалога между Католической и Восточно-Православной церквями, а также отношения между Армянской Апостольской и Католической церквями.
Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый посетил посольство Армении в Ватикане, где состоялась встреча с послом Микаелом Минасяном. Патриарх высоко оценил проделанную послом работу, подчеркнув его вклад в развитие отношений Армении и Ватикана. Отметим, что посол лично встретил Католикоса в Аэропорту Рима.
Католикос Арам I совершил также краткий визит семинарию Левонян, находящуюся в ведении Армянской Католической церкви, где высоко оценил проводимую там работу. На встречах Католикоса Арама Первого сопровождал глава отдела межсредиземноморских связей Великого Дома Киликийского преподобный Иусик Мартиросян».