Վաղվա Հայաստանը պետք է լինի ավելի կրթված. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 19-ին ընդունել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտում ՀՀ Նախագահի 2016թ. կրթական պարգևներին արժանացած ուսանողներին և աշակերտներին: Նախագահի նստավայրում տեղի ունեցած պարգևատրման հանդիսավոր արարողության ժամանակ Սերժ Սարգսյանը մրցանակակիրներին հանձնել է տարբեր անվանակարգերում նրանց շնորհված պարգևները. յուրաքանչյուր անվանակարգի համար վկայագրի հետ միասին երիտասարդները ստացել են հուշախորհրդանիշ և դրամական պարգև: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Այս տարի ՀՀ Նախագահի ամենամյա կրթական պարգևին արժանացել են 28 ուսանող և 15 աշակերտ 5 բուհից և 8 ավագ դպրոցից: Մինչ այսօր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում տարբեր անվանակարգերում ՀՀ Նախագահի կրթական պարգևին արժանացել են 409 ուսանող և աշակերտ:
Պարգևատրման արարողության ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած և Նախագահի 2016թ. կրթական պարգևներին արժանացած ուսանողներին և աշակերտներին, մաղթել հաջողություններ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը ՏՏ ոլորտում ՀՀ Նախագահի կրթական պարգևների հանձնման արարողության ժամանակ.
«Սիրելի՛ ուսանողներ, աշակերտներ,
Ուզում եմ մեկ անգամ ևս շնորհավորել ձեզ Նախագահի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության կրթական պարգևներին արժանանալու կապակցությամբ: Նախագահի հաճելի պարտականություններից մեկը պարգևներ հանձնելն է, բայց այս պարագայում՝ ինձ համար սա կրկնակի հաճույք է, որովհետև նախ պարգևների են արժանանում երիտասարդ մարդիկ, ովքեր վաղը կերտելու են Հայաստանը, ապա նաև՝ սա այն ոլորտն է, որը Հայաստանի համար շատ կարևոր ու հեռանկարային է: Ես ուրախ եմ ոչ միայն ձեզ համար: Ուրախ եմ ձեր ուսուցիչների, ձեր դասախոսների, ձեր հարազատների, մեր ողջ հասարակության համար, որովհետև սա ինչ-որ տեղ ընդգծում է, որ մենք ճիշտ ճանապարհով ենք առաջ շարժվում: Վաղվա Հայաստանը պետք է լինի ավելի կրթված, ժամանակի հետ համընթաց քայլող և բանիմաց ու ստեղծագործ քաղաքացիների ձեռքում: Վաղվա Հայաստանը պետք է լինի զարգացած տեղեկատվական աշխարհի տիրույթում: Մենք այլ ճանապարհ չունենք: Այս ճանապարհը փորձված ճանապարհ է: Հազարամյակների ընթացքում մեր ժողովուրդը մշտապես տեսել, ընկալել և ընդունել է առաջավորը, տեղայնացրել ու նաև սրա շնորհիվ է, որ կարողացել է հարատևել, և մենք պետք է այս ճանապարհը շարունակենք:
Սիրելի՛ երիտասարդներ,
Ձեր հաջողությունները մեզ լավատեսություն և ուրախություն են պարգևում: Եղե՛ք ավելի նախաձեռնող, շատ համարձակ ձեր նախաձեռնություններում և համառ՝ կրթության մեջ: 21-րդ դարը շատ արագ է զարգանում: Մենք այսօր ապրում ենք արագ զարգացող աշխարհում: Մենք ձեր տարիքում չգիտեինք, թե ինչպիսի՞ մասնագիտություններ են լինելու զարգացած տեխնոլոգիաների, համացանցի դարաշրջանում: Նույնն էլ լինելու է 20-30 տարի հետո: Դրան պետք է պատրաստ լինել, և վստահ եմ, որ դուք պատրաստ եք լինելու:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ և շնորհակալություն եմ հայտնում ձեր ծառայության համար, իսկ սա ծառայություն է: Հաստատ իմացեք՝ լավ սովորելը, հաջողություն ունենալը ծառայություն է երկրին: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այս մրցանակաբաշխության կազմակերպիչներին: Շատ շնորհակալ եմ: Իհարկե, նաև շնորհակալություն եմ հայտնում մրցութային հանձնաժողովին»:

Armenia of tomorrow must be better educated – says President Sargsyan
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan on October 19 received students and schoolchildren – recipients of the Presidential Educational Awards for year 2016 in the IT sector, press service of the Presidential administration told “Armenpress”.
At the award ceremony, which took place at the Presidential Palace, Serzh Sargsyan handed the awards received in different nominations. Together with each certificate, the young people received also souvenirs and monetary awards.
This year, the annual Presidential Award was bestowed on 28 students and 15 schoolchildren from 5 higher education institutions and 8 high schools. Until now, the Presidential Award in the IT sector in different nominations has been given to 409 students and schoolchildren.
At the award ceremony President Serzh Sargsyan congratulated the students and schoolchildren who excelled in their studies and received Presidential Awards for year 2016 and wished them success.
The President delivered speech at the award ceremony.
“Armenpress” presents the full speech:
“Dear Students and Schoolchildren,
I would like to once again congratulate you on receiving the Presidential Educational Award in the area of information technologies. One of the pleasing duties for President is to hand over awards but for me it’s a double pleasure because first of all, the awards are given to young people who will be shaping Armenia’s tomorrow, also because this is the area which is extremely important and prospective for Armenia. I am happy not only for you; and I am also happy for your teachers, your professors, your families, for our entire society because this proves in a way that we are moving along the right way. The Armenia of tomorrow must be better educated, moving in step with the time, in the hands of knowledgeable and creative citizens. The Armenia of tomorrow must be in the realm of the information-wise developed world. We have no other way to go. It’s a well-charted road. Throughout the millennia our people recognized, took in and accepted the progressive, made it their and thanks to that very ability have been able to exist, and we have to continue to go down this road.
Dear young people,
Your success inspires us with optimism and joy. Be more proactive, very daring in your initiatives and diligent in your studies. The 21st century is developing rapidly; we are living in a rapidly developing world. When we were your age, we didn’t know what would be the professions in the age of developed technologies, in the age of internet. The same will happen 20 or 30 years later. We need to be ready for that, and I am confident that you will be ready.
I once again congratulate you and express gratitude for your service, and service it is. Be assured that good performance in studies is a service to your country. I would like to thank the organizers of this event, thank you. And certainly I thank the award commission”.