Հայաստանում Քուվեյթի նորանշանակ դեսպանը հավատարմագրերն է հանձնել Սերժ Սարգսյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանին հոկտեմբերի 7-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Քուվեյթի Պետության նորանշանակ դեսպան Նաուաֆ Աբդուլազիզ Աբդուլլահ ալ Էնեզին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելության իրականացման գործում: Ընդգծելով, որ Հայաստանի և Քուվեյթի միջև հարաբերությունները զարգանում են բնականոն հունով, և տարեցտարի ընդլայնվում է երկկողմ համագործակցության օրակարգը, Հանրապետության Նախագահը կարևորել է միջպետական երկխոսության շարունակական զարգացումը, որի համար, ըստ նրա, առկա են բոլոր նախադրյալները:
Նախագահը ջերմությամբ է հիշել 2009թ. Քուվեյթի Պետություն կատարած իր այցը և բարձր մակարդակի բանակցությունների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որոնց արդյունքում երկու երկրներում բացվեցին դեսպանություններ, ավելի ակտիվացման շփումները։
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է բարեկամ Քուվեյթի հետ ավելի ամրապնդելու և խորացնելու հարաբերությունները, որում, Նախագահի համոզմամբ, մեծ դեր ունեն Հայաստանի և Քուվեյթի դիվանագիտական ներկայացուցչությունները:
Դեսպան ալ Էնեզին վստահեցրել է, որ պաշտոնն ստանձնել է երկու երկրների միջև բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ստորագրված փաստաթղթերը կյանքի կոչելու պատրաստակամությամբ և Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել է իր պատկերացումները փոխշահավետ մի շարք ոլորտներում հայ-քուվեյթյան համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ:

Ambassador of Kuwait presents credentials to President Sargsyan
YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. Newly appointed Ambassador of Kuwait to Armenia Nawaf Abdul Aziz Al-Enezi presented his credentials to President Serzh Sargsyan on October 7, press service of the Presidential administration told “Armenpress”.
President Sargsyan congratulated the Ambassador on his appointment and wished him success on carrying out his diplomatic mission in Armenia. The President stated that the relations between Armenia and Kuwait are developing in a normal way and the bilateral cooperation agenda is expanding year by year. He attached importance to the continuous development of interstate dialogue for which all prerequisites exist.
The President remembered warmly his visit to Kuwait in 2009 and the agreements reached at the high level meetings as a result of which Embassies were opened in both countries, the contacts were intensified.
Serzh Sargsyan said Armenia is interested in further strengthening and deepening the relations with Kuwait, and Armenia’s and Kuwait’s diplomatic representations play a key role in this regard.
Ambassador of Kuwait to Armenia Nawaf Abdul Aziz Al-Enezi said he is ready to implement the agreements, the signed documents reached at the highest level between the two states, and introduced the President his views over the development of Armenian-Kuwaiti cooperation in a number of mutually beneficial sectors.