Հայաստանում Հունաստանի նորանշանակ դեսպանը հավատարմագրերն է հանձնել Սերժ Սարգսյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ՀանրապետությանՆախագահ Սերժ Սարգսյանին սեպտեմբերի 6-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլան: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ:Միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում Հանրապետության Նախագահը կարևորել է դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատանքը, նշելով, որ այդ հարաբերությունները նոր նախաձեռնություններով ավելի ամրապնդելու և դրանց նոր դինամիկա հաղորդելու առումով մեծ ակնկալիքներ կան Հունաստանում Հայաստանի և Հայաստանում Հունաստանի նորանշանակ դեսպաններից:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ երկկողմ հարաբերությունները պատմական խորը արմատներ ունեցող և մշտապես բարեկամության ու փոխադարձ վստահության դրսևորումներով արտահայտվող հայ և հույն ժողովուրդների հարաբերությունների մակարդակին հասցնելու համար դեռևս զգալի աշխատանք կա իրականացնելու: Այդ տեսանկյունից կարևորվել է միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքի ակտիվացումը, քաղաքական երկխոսությանը զուգահեռ առևտրատնտեսական կապերի սերտացմամբ փոխշահավետ բազմաթիվ ոլորտներում համագործակցության խորացումը:
ՀՀ Նախագահը և Հունաստանի դեսպանը երկու բարեկամ պետությունների հարաբերությունների զարգացման գործում մեծ դեր են վերապահել նաև խորհրդարանական դիվանագիտությանը:
Դեսպան Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլան Նախագահ Սերժ Սարգսյանին է փոխանցել Հունաստանի նախագահ Պավլոպուլոսի ջերմ ողջույններն ու ՀՀ Նախագահի հրավերն ընդունելու և փոխադարձ այցով Հայաստան ժամանելու պատրաստակամությունը, ընդգծելով, որ Աթենքում հաճույքով են հիշում տարեսկզբին ՀՀ Նախագահի պաշտոնական այցը Հունաստան, որը նոր խթան հաղորդեց միջպետական հարաբերություններին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով հայ-հունական փոխգործակցությունը զարգացնելու հնարավորություններին և առկա մեծ ներուժին:

Newly appointed Ambassador of Greece to Armenia presents credentials to President Sargsyan
YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. Newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Greece to Armenia Nafsika Nancy Eva Vraila presented her credentials to President of Armenia Serzh Sargsyan on September 6, press service of the Presidential administration informed “Armenpress”.
The Armenian President congratulated the Ambassador on her new post and wished her success. Serzh Sargsyan attached importance to the works of diplomatic representations on the development of inter-state relations. He said there are great expectations from the Armenian Ambassador to Greece and the Ambassador of Greece to Armenia in terms of more strengthening these relations with new initiatives and giving a new dynamics to them.
The sides stressed to intensify the works of the inter-governmental commission, to deepen cooperation in a number of mutually beneficial fields in parallel with the political dialogue.
The Armenian President and the Greek Ambassador gave a significant role to the parliamentary diplomacy over the development of relations of two friendly states.
The Greek Ambassador conveyed Greek President Prokopiοs Pavlopoulos’ warm greetings to the Armenian President and Pavlopoulos’ readiness to accept President Sargsyan’s invitation to arrive in Armenia on a mutual visit.
The Greek Ambassador said people in Athens remember with pleasure the Armenian President’s official visit to Greece in the beginning of the year which boosted the inter-state relations.
The opportunities and the existing huge potential to develop the Armenian-Greek mutual cooperation in bilateral, as well as multilateral formats were touched upon at the meeting.