Գարեգին Բ կաթողիկոսը Հռոմի Պապին է նվիրել Ցեղասպանության նահատակների սրբապատկերը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում հունիսի 24-ի երեկոյան տեղի ունեցավ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ու Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապի հանդիպումը, որին ներկա էին Կաթոլիկ Եկեղեցու պատվիրակությունը, Հայ Եկեղեցու եպիսկոպոսաց դասը, Հայաստանից և Սփյուռքից ժամանած թեմակալ առաջնորդներ և առաջնորդական տեղապահներ:
Հանդիպմանը Վեհափառ Հայրապետը բարի գալուստ մաղթեց Հռոմի Սրբազան Քահանայապետին աստվածաշնչյան Հայոց երկիր և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին` իր եղբայրական սերն ու բարեմաղթանքները փոխանցելով նաև պատվիրակության անդամներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից:
«Այսօր ուրախություն է մեր տանը և մեր հոգիներում, քանզի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին է այցելել սիրեցյալ մեր եղբայրը, որի հանդեպ առանձնակի ջերմ վերաբերմունք ունի հայ ժողովուրդը: Դրա վառ վկայություն է նաև մեր աշխարհասփյուռ թեմերի բաձրաստիճան հոգևորականների ներկայությունը, ովքեր եկել են իրենց համայնքների հավատացյալների հետ: Ձեր այցը մեր ժողովուրդը դիտարկում է որպես առիթ և հնարավորություն իր երախտագիտության զգացումներն արտահայտելու մեր ժողովրդի, Հայ Եկեղեցու և պետության նկատմամբ Ձեր ջերմ վերաբերմունքի համար: Մենք այս նվիրական սրբավայրում մեր աղոթքն ենք բարձացնում դեպի երկինք` հայցելով, որ Տերը Ձեզ քաջառողջ երկար տարիներ պարգևի` առաջնորդելու համար Հռոմեական Կաթոլիկ Եկեղեցին, Քույր Եկեղեցիների հոգևոր առաջնորդների և հավատացյալների հետ իրականացնելու և արդյունավորելու Քրիստոսի Սուրբ Եկեղեցու առաքելությունը` ի սեր առավել բարօր ու խաղաղ աշխարհի և մարդկության երջանկաբեր կյանքի»,- նշեց Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
Իր հերթին Հռոմեական Կաթոլիկ Եկեղեցու առաջնորդ Ֆրանցիսկոս Պապը եղբայրական սիրո և ջերմ ընդունելության համար շնորհակալություն հայտնեց Վեհափառ Հայրապետին ` շեշտելով, որ Ս. Էջմիածնում ինքն իրեն զգում է ինչպես տանը: Գարեգին Բ Վեհափառի խոսքում կարևորելով միասնական աղոթքն ու խաղաղությունը` Հռոմի Սրբազան Քահանայապետը հավելեց, որ իբրև Եկեղեցիներ` կոչված են այդ խաղաղության քարոզիչները լինելու:
Հավարտ հանդիպման տեղի ունեցավ երկու Եկեղեցիների պատվիրակությունների փոխադարձ ներկայացում և կատարվեց նվերների փոխանակում:
Այցի առիթով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Հռոմի Սրբազան Քահանայապետին ընծայեց Ս. Պատարագի սկիհ, որի երկու կողմերում պատկերված են Վատիկանի Ս. Պետրոսի Տաճարն ու Ս. Էջմիածնի Մայր Տաճարը, երկու Եկեղեցիների հիմնադիր սուրբ առաքյալները: Նորին Սրբությունը Սրբազան Քահանայապետին նվիրեց նաև նաև Հայոց Ցեղասպանության նահատակների սրբապատկեր և Ֆրանցիսկոս Պապի դիմապատկերի մանրաքանդակ: Իսկ Հռոմի Պապը Վեհափառ Հայրապետին նվիրեց Ս. Աստվածածնի խճանկար:

Catholicos Garegin II presents Holy Icon of Armenian Genocide Martyrs to Pope Francis
YEREVAN, JUNE 25, ARMENPRESS. The meeting of His Holiness Catholicos of All Armenians Garegin II and Pope Francis took place in the evening of June 24 in Mother See of Holy Etchmiatsin. The delegation of the Catholic Church, Bishops of the Armenian Church and Diocesan leaders from Armenia and the Diaspora were present at the meeting.
Catholicos Garegin II welcomed Pope Francis to the Biblical country of Armenia and Mother See of Holy Etchmiatsin, and conveyed his fraternal love and best wishes to the members of the delegation.
“There is joy in our homes and in our souls today, as our beloved brother has visited the Mother See of Holy Etchmiatsin, and as the Armenian nation has a special warm affection for him. The clear evidence of this is the presence of the high-ranking priests from our dioceses from around the world, who have travelled here together with the faithful of their communities. Our people consider your visit as an opportunity and chance to express their feelings of gratitude for your caring attitude towards our people, the Armenian Church and Nation. In this sacred sanctuary we offer our prayer to heaven, asking Lord to grant you long healthy years to guide the Roman Catholic Church, and implement the mission of Christ’s Church together with the Spiritual Primates of the Sister Churches and the faithful, for the sake of a more peaceful and better world and the happier life of mankind”, Catholicos of All Armenians His Holiness Garegin II said.
Pope Francis expressed his gratitude to His Holiness Garegin II for the warm reception and fraternal love, stressing that in Holy Etchmiadzin he feels at home. Emphasizing the importance of united prayer and peace in the remarks of His Holiness, Pope Francis added that as Churches they are called to be the preachers of peace.
At the end of the meeting, a mutual presentation of the delegations of the two churches and an exchange of gifts was held.
On the occasion of the visit, the Catholicos of All Armenians presented a Liturgical Chalice to Pope Francis, on which the St. Peter Basillica of the Vatican and the Mother Cathedral of Holy Etchmiadzin were engraved on the sides of the cup, as well as the holy apostles of the two churches. His Holiness also presented an icon of the Holy Martyr’s of the Armenian Genocide and a miniature sculpture of the Pope. In turn, the Pope gifted to His Holiness a mosaic of the Holy Mother of God.