Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատում Ասիական զարգացման բանկի` Հայաստանին ուղղված գործունեությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 17-ին ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) տնօրենների խորհրդի անդամներին: Հանրապետության Նախագահը ողջունել է բանկի ներկայացուցչական պատվիրակության այցը Հայաստան և նշել, որ այն ևս մեկ անգամ վկայում է ԱԶԲ-ի հետ Հայաստանի ունեցած ամուր գործընկերային հարաբերությունների մասին: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի ենթակառուցվածքների զարգացմանն ու կայուն տնտեսական աճի ապահովմանն ուղղված ԱԶԲ-ի գործունեությունը: Ընդգծելով, որ համագործակցության անցած ավելի քան մեկ տասնամյակում երկկողմ արդյունավետ փոխգործակցության արդյունքում բանկի կողմից Հայաստանի տնտեսության մեջ կատարվել են զգալի ներդրումներ, Նախագահը հույս է հայտնել, որ այդ համագործակցությունը շարունակական կլինի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցներն անդրադարձել են ԱԶԲ ֆինանսավորմամբ մեր երկրում մի շարք խոշոր ծրագրերի իրականացմանն ու հետագա համագործակցության ծրագրերին՝ նկատի առնելով ՀՀ տնտեսության առաջնահերթությունները:
Հանրապետության Նախագահը հավաստիացրել է, որ մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումները և գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերը շարունակական կլինեն:
Ասիական զարգացման բանկի տնօրենների խորհրդի ներկայացուցիչները բարձր են գնահատել արտաքին աշխարհից ներթափանցող բացասական ազդեցությունների պայմաններում Հայաստանի վարած խելամիտ մակրոտնտեսական քաղաքականությունը և դրա արդյունքում արձանագրված ցուցանիշները: Նրանք ընդգծել են, որ բանկը շարունակելու է Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգին օժանդակությունն ու տնտեսության զարգացմանը նպաստելու առաքելությունը:
Հանդիպմանը ԱԶԲ տնօրենների խորհրդի անդամներն իրենց մոտեցումներն ու գնահատականներն են ներկայացրել բանկի հետ Հայաստանի2014-2018թթ. գործընկերության ռազմավարության շրջանակներում իրականացված և ընթացիկ ծրագրերի մասին:

YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received ADB'sBoard of Directors on June 17. The President of the Republic praised the visit of the delegation of the Bank to Armenia stated that it once again documents the strong partnering ties between ADB and Armenia. Serzh Sargsyan highly appreciated ADB’s activities aimed at developing Armenia’s infrastructures and ensuring sustainable economic development. Stating that thanks to efficient bilateral cooperation for over a decade, significant investments have been made by the bank in Armenia, the President hoped that the cooperation will be continuous.
As “Armenpress” was informed from the press service of Republic of Armenia President’s Office, the interlocutors referred to the implementation of a number of major projects in Armenia financed by the ADB, and issues of future cooperation considering Armenia’s economic priorities.
The President assured that the reforms and improvement of business environment of Armenia will be continuous.
ADB'sBoard of Directors highly assessed the prudent macroeconomic policy conducted by Armenia under the conditions of external negative impacts, and the indexes recorded as a result of it. They mentioned that the bank will continue its support for reforms in Armenia and economic development.