Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատում Ասիական զարգացման բանկի` Հայաստանին ուղղված գործունեությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 17-ին ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) տնօրենների խորհրդի անդամներին: Հանրապետության Նախագահը ողջունել է բանկի ներկայացուցչական պատվիրակության այցը Հայաստան և նշել, որ այն ևս մեկ անգամ վկայում է ԱԶԲ-ի հետ Հայաստանի ունեցած ամուր գործընկերային հարաբերությունների մասին: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի ենթակառուցվածքների զարգացմանն ու կայուն տնտեսական աճի ապահովմանն ուղղված ԱԶԲ-ի գործունեությունը: Ընդգծելով, որ համագործակցության անցած ավելի քան մեկ տասնամյակում երկկողմ արդյունավետ փոխգործակցության արդյունքում բանկի կողմից Հայաստանի տնտեսության մեջ կատարվել են զգալի ներդրումներ, Նախագահը հույս է հայտնել, որ այդ համագործակցությունը շարունակական կլինի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցներն անդրադարձել են ԱԶԲ ֆինանսավորմամբ մեր երկրում մի շարք խոշոր ծրագրերի իրականացմանն ու հետագա համագործակցության ծրագրերին՝ նկատի առնելով ՀՀ տնտեսության առաջնահերթությունները:
Հանրապետության Նախագահը հավաստիացրել է, որ մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումները և գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերը շարունակական կլինեն:
Ասիական զարգացման բանկի տնօրենների խորհրդի ներկայացուցիչները բարձր են գնահատել արտաքին աշխարհից ներթափանցող բացասական ազդեցությունների պայմաններում Հայաստանի վարած խելամիտ մակրոտնտեսական քաղաքականությունը և դրա արդյունքում արձանագրված ցուցանիշները: Նրանք ընդգծել են, որ բանկը շարունակելու է Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգին օժանդակությունն ու տնտեսության զարգացմանը նպաստելու առաքելությունը:
Հանդիպմանը ԱԶԲ տնօրենների խորհրդի անդամներն իրենց մոտեցումներն ու գնահատականներն են ներկայացրել բանկի հետ Հայաստանի2014-2018թթ. գործընկերության ռազմավարության շրջանակներում իրականացված և ընթացիկ ծրագրերի մասին:

Серж Саргсян высоко ценит деятельность Азиатского банка развития в отношении Армении
17-го июня президент Армении Серж Саргсян принял членов Совета директоров Азиатского банка развития (АБР). Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении.
Президент Армении Серж Саргсян приветствовал гостей и их визит в Армению, и сказал, что этот визит еще раз свидетельствует о том, что отношения между АБР и Арменией находятся на высоком уровне. Серж Саргсян высоко оценил деятельность Азиатского банка развития в отношении Армении. Подчеркнув значительный вклад АБР в развитие экономики Армении за прошедшее десятилетие, президент Армении Серж Саргсян выразил надежду на последовательное продолжение этого взаимовыгодного сотрудничества.
Собеседники обсудили дальнейшие планы в отношении финансирования АБР ряда крупных программ в нашей стране, с учетом приоритетов правительства Армении.
Президент Армении Серж Саргсян уверил, что реформы и улучшение делового климата в нашей стране будут последовательно продолжены.
Делегация членов Совета директоров Азиатского банка развития высоко оценила макроэкономическую политику Армении по преодолению внешних отрицательных факторов и кнстатируемые в ее результате достижения.
Они подчеркнули, что банк продолжит оказывать поддержку реформам в Армении и развитию экономики в стране.
Делегация членов Совета директоров Азиатского банка развития высказала свои подходы и оценки о текущих программах, осуществляемых в Армении по планам на 2014-2018гг.