Իզմիրում թուրքական իշխանություններն արգելել են Ցեղասպանության հիշատակի միջոցառում անցկացնել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Իզմիր քաղաքի տեղական իշխանություններն արգելել են Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի արարողություն անցկացնել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Demokrathaber.net-ը:
Իզմիրի քաղաքապետարանից հայտնել են, որ արարողությունն արգելում են «անվտանգության նկատառումներից ելնելով»: Ոստիկանությունը սպառնացել է հիշատակի արարողություն իրականացնել ցանկացող անձանց չցրվելու պարագայում բռնի ուժ կիրառել:
Այդուհանդերձ, ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգել են Ստամբուլում և Անկարայում: Երկու քաղաքներում էլ հավաքվածները Թուրքիայի իշխանություններին հորդորել են առերեսվել պատմության հետ, ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ներողություն խնդրել և վերադարձնել խլված ողջ գույքը:

В Измире турецкие власти запретили проводить мероприятия в память Геноцида армян
В Измире турецкие власти запретили проводить мероприятия в память Геноцида армян. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Demokrathaber.net.
Мэрия Измира сообщила, что запрет связан «с соображениями безопасности». В случае, если демонстранты не разойдутся, полиция угрожала разогнать их с применением силы.
Тем не менее, 24-го апреля мероприятия в память Геноцида армян состоялись в Анкаре и Стамбуле. Демонстранты призвали власти Турции взглянуть в лицо собственной истории, признать Геноцид армян, попросить прощения и вернуть все отнятое имущество.