Ասորական համայնքը նշում է Նոր տարին. Ասորիները գոհ են Հայաստանում ստեղծված պայմաններից
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ասորական համայնքն ապրիլի 1-ին մեծ շուքով նշում է Նոր տարին: Արարատի մարզի Վերին Դվին համայնքի գյուղապետարանում տեղի ունեցավ հանդիսավոր միջոցառում՝ նվիրված ասորիների 6766 թվականին: Միջոցառմանը մասնակցում էր նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
Միջոցառման մեկնարկին ընթերցվեց ասորիների Նոր տարվա կապակցությամբ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը: «Սրտանց շնորհավորում եմ Հայաստանի ասորիներին Նոր տարվա՝ Հաբ-Նիսանի կապակցությամբ: Մաղթում եմ, որ բնության վերածնունդը խորհրդանշող այս տոնը նոր հաջողություններ բերի և նոր ծրագրերի իրականացման սկիզբ դառնա մեր եղբայր ասորի ժողովրդի համար: Թող սիրո և պտղաբերության այս գարնանային տոնը ուղեկցի գալիք ողջ տարվա ընթացքում և թող հեռու մնան պատերազմներն ու փորձությունները: Հայաստանի ասորական համայնքին մաղթում եմ երջանկություն և բարօրություն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասված է ՀՀ Նախագահի ուղերձում:
Լրագրողների հետ զրույցում Վերին Դվին համայնքի ղեկավար Լյուդմիլա Պետրովան ընդգծեց, որ ապրիլի 1-ին լրանում է ասորիների 6766 թվականը: «Ասորիները Նոր տարին նշում են ապրիլի 1-ին, որովհետև Հին Ասորեստանում ընտրել են հենց այդ օրը, որը խորհրդանշում է գարնան, բնության զարթոնքը: Դա նաև մեծ խորհուրդ է եղել պետականության պահպանման համար: Հին Ասորեստանում Նոր տարին նշել են 12 օր՝ ապրիլի 1-ից մինչև 12-ը: Եվ յուրաքանչյուր օր ունեցել է իր խորհուրդը: Ես, օգտվելով առիթից, շնորհավորում եմ բոլոր ասորիներին այս գեղեցիկ տոնի կապակցությամբ»,- նշեց Լյուդմիլա Պետրովան:
ՀՀ-ում ԱՄն արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսն իր խոսքում նախ ընդգծեց, որ իր համար մեծ պատիվ է ներկա գտնվել միջոցառմանը: «Նոր տարվա տոնակատարության մասնակցելը միշտ հաճելի է ցանկացած վայրում: Ես այսօր առանձնահատուկ ուրախ եմ, որ այս առիթով գտնվում եմ Դվինում, որովհետև երկար ժամանակ ես ցանկանում էի այստեղ գալ, տեսնել, թե ինչպես են ասորիներն այստեղ ապրում իրենց հայ հարևանների հետ միասին: Եվ այն, ինչ ես այստեղ տեսնում եմ, դա ուղղակի շատ լավ օրինակ է, որը պետք է կրկնել նաև այլ երկրներում: Թույլ տվեք շնորհավորել ձեզ այս տոնի առթիվ և նշել, որ ասորական համայնքը Միացյալ Նահանգներում՝ Դեթրոյթում, Չիկագոյում այսօր ձեզ հետ միասին նույնպես նշում է այս տոնը: Իսկ հաջորդ անգամ, երբ լինեմ Միացյալ Նահանգներում այսօրվա հետ կապված իմ հիշողությունները կկիսեմ նրանց հետ,- ընդգծեց դեսպանը:
Հայաստանի ասորիների «Աթուր» միության նախագահ Արսեն Միխայլովը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ իրենք շատ ուրախ են նրա համար, որ հնարավորություն ունեն Հայաստանի Հանրապետությունում տոնել ասորական Նոր տարին: «Ես ողջունում եմ բոլոր ասորիներին այս օրվա կապակցությամբ, քանզի այս օրը մեզ համար շատ կարևոր նշանակություն ունի՝ էթնիկ մշակույթը պահպանելու տեսանկյունից: Ելնելով սրանից՝ ես պետք է նշեմ, որ Հայաստանում ասորական համայնքը հասել է այն մակարդակին, որ կարողանում է պահպանել և զարգացնել իր լեզուն և մշակույթը»,- նշեց Միխայլովը:
Նա շնորհակալություն հայտնեց հայ ժողովրդին, Հայաստանի իշխանություններին՝ իրենց լայն հնարավորություններ ընձեռելու համար: «Հայաստանի Հանրապետությունը մեզ տվել է մեծ հնարավորություններ, որոնք մենք այսօր պետք է օգտագործենք կրթական, մշակութային, ազգային ինքնությունը պահպանելու և զարգացնելու համար: Եվ սխալ կլիներ, եթե մենք չօգտվեինք այդ հնարավորություններից, որոնք տրված են մեզ Հայաստանում: Օրինակ՝ հարևան երկրներում մեր համայնքներն այդքան հնարավորություններ չունեն: Հայաստանում և Հայաստանից դուրս ապրող ասորական համայնքին մաղթում եմ հաջողություններ, առողջություններ: Թող երբեք չմոռանան՝ ովքեր են իրենք, ինչ արժեքներ են կրում և ինչպես պետք է զարգացնեն այդ արժեքները»,- հավելեց նա:
Միխայլովն անդրադարձավ նաև Սիրիայում և Իրաքում ասորիների խնդիրներին: Նա ընդգծեց, որ իրենք ցավով են հետևում այն ամենին, ինչ կատարվում է ասորի ժողովրդի հետ Սիրիայում և Իրաքում՝ հավելելով, որ բազմիցս բարձրաձայնել են այն մասին, որ հարկավոր է վերջ դնել այդ ոճրագործությանն ասորի ժողովրդի նկատմամբ:

Assyrian community celebrates New Year: Assyrians are satisfied with conditions in Armenia
YEREVAN, APRIL 1, ARMENPRESS. The Assyrian community in Armenia celebrates New Year on April 1. A solemn ceremony took place at the municipality of Verin Dvin village of Ararat Province, dedicated to the 6766th year of Assyrian calendar. Ambassador Extraordinaryand Plenipotentiary of theUnited Statesof America to ArmeniaRichard Millsalso attended the event.
At the beginning of the event the congratulatory message of the President of Armenia was read. “I cordially congratulate the Assyrians of Armenia on the occasion of Assyrian New Year - Kha b’Nisan.
I wish that this holiday, which symbolizes the revival of nature, bring our brotherly Assyrian nation new success and become a beginning for the implementation of new programs.
Let this spring holiday of love and bounty stay with you the entire year, and let wars and hardships stay away.
I wish the Assyrian community of Armenia happiness and prosperity”, “Armenpress” reports, the President’s message read.
In an interview with journalists head of Verin Dvin community Lyudmila Petrova stated that April 1 marks the 6766th year of the Assyrian calendar. “Assyrians mark the New Year on April 1 as that day was selected in Ancient Assyria which symbolizes the revival of spring and nature”, Lyudmila Petrova said, congratulating the Assyrians on the feast that lasts 12 days.
Ambassador Extraordinaryand Plenipotentiary of theUnited Statesof America to ArmeniaRichard Millsstated in his speech that it is a great honor for him to be present at the event. “Participating in a New Year ceremony is always a pleasure wherever it takes place. I am particularly happy today to be in Verin Dvin on this occasion, because for a long time I had a desire to come here and see how Assyrians co-exist side by side with their Armenian neighbors. And what I see here is a very good example that should be simulated in other countries. Let me congratulate you on this feast and mention that the Assyrian community in the U.S., Detroit and Chicago, celebrates this feast with you. Next time when I arrive in the USA I will share my memories of this day with them”, the Ambassador stated.
President of Assyrian “Artur” union Arsen Mikhailov mentioned in an interview with “Armenpress” that they have the opportunity to celebrate the Assyrian New year in Armenia. “I salute all Assyrians on this occasion, as this day has a very important connotation for us in terms of preservation of ethnic culture. Here I have to mention that the Assyrian community in Armenia has reached a level where it is able to preserve and develop its language and culture”, Mikhailov said.
He expressed gratitude to the Armenian people and the Armenian authorities for granting them with broad opportunities. “The Republic of Armenia has granted us with broad opportunities which we must serve for the preservation and development of our educational, cultural and ethnic identity. And we would make a mistake if made no use of those opportunities. For example, in the neighboring countries our communities have not so much opportunities. I wish Assyrians living in Armenia and abroad success and good health. Let they never forget who they are, what are the values they bear, and how they must develop those values”, he added.
Mikhailov also touched upon the issue of problems facing Assyrians of Syria and Iraq. He underscored that they follow with grieve what happens to the Assyrian people in Iraq and Syria, adding that they have often voiced about that, that the crimes against the Assyrian people must end.