Արամ Ա-ն ցեղասպանագետ Միհրան Դաբաղին պարգևատրել է «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը ցեղասպանագետ Միհրան Դաբաղին պարգևատրել է «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Անթիլիասի մամուլի ծառայությունից, պարգևատրումը տեղի է ունեցել Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության ազգային վարչության անդամների և Լիբանանի Հայ դատի ներկայացուցիչների ներկայությամբ:
Միջին Արևելքի Հայ Դատի գրասենյակի տնօրեն Վերա Եագուպյանը հակիրճ ներկայացրել է Միհրան Դաբաղի կենսագրությունը, գործունեությունն ու լույս ընծայած աշխատությունները:
Արամ Ա կաթողիկոսն էլ իր խոսքում նշել է, որ Հայ դատի, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և հայ ժողովրդի արդար իրավունքների ու հատուցման գործում ներդրում ունեցող թե հայ, թե օտարերկրացի գիտաշխատողները սիրելի ու գնահատելի անձինք են: «Հատկապես կարևոր է այն, որ Միհրան Դաբաղն աշխատում է գերմանական համալսարաններում՝ նկատի ունենալով Գերմանիայի դերը Հայոց ցեղասպանության տարիներին, ինչպես նաև եվրոպական և միջազգային կառույցներում այդ երկրի ունեցած դիրքը»,- ասել է Արամ Ա-ն:
Միհրան Դաբաղն էլ իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Վեհափառ Հայրապետին՝ ընդգծելով, որ իր համար ստացած շքանշանը մեծ խորհուրդ ունի, քանի որ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը հիշողության և պահանջատիրության վայր է:

YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. Aram I Catholicos of Great House of Cilicia awarded genocide scholar Mihran Dabag with “Saint Mesrop Mashtots” Order. As “Armenpress” was informed from the press service of Antelias, the awarding ceremony was attended by the members of the National Council of the Catholicosate and the Armenian National Committee.
Director of Armenian National Committee-Middle East office VeraYacoubian presented in brief the biography of Mihran Dabag, his activities and publications.
Aram I Catholicos mentioned in his speech that all people, Armenian or foreigners, that have had a contribution to the recognition of the Armenian Genocide and compensation, as well as recovery of fair rights of Armenians are beloved and valued people. “It is of particular importance that Mihran Dabag is employed in a German universities, considering Germany’s role in the Armenian Genocide, as well as that county’s influence in European and international structures”, Aram I said.
Mihran Dabag expressed gratitude to His Holiness, stating that the medal is of great symbolism for him, as the Great House of Cilicia is the place of reminiscence and demands.