Չորս տեսակի դեղերի գները նվազել են 800-3400 դրամով. Արմեն Մուրադյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ առողջապահության նախարարության տվյալների համաձայն՝ ներկա դրությամբ ամենաշատ օգտագործվող առաջին 50 դեղերի անվանացանկում ընդգրկված 4 դեղերի մասով արձանագրվել է 800 դրամից մինչև 3400 դրամի չափով գնանկում:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին տեղեկացրեց ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը` կառավարության նիստից հետո պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
Նախարարը նշեց, որ նախարարությունըդեղերի շուկայում ուսումնասիրություն է կատարել է մայիս-նոյեմբեր ժամանակահատվածի համար:«Ուսումնասիրվել են վաճառվող առաջին 50 անուն դեղեր, բանակցությունների և դինամիկ մոնիթորինգային աշխատանքների արդյունքում մենք կարողացել ենք տեսնել դեղերի գների նվազում 34 տոկոս դեպքերում՝ 30 տոկոսով, 6 տոկոս դեպքերում՝ գների բարձրացում: Դա հիմնականում կապված է սեզոնային դեղերի վաճառքի հետ: Շուրջ 60 տոկոս դեպքերում արձանագրվել է դեղերի գների անփոփոխականություն»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ասաց նա:

Prices of 4 types of medications decrease by 800-3400 AMD: Healthcare Minister
YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. According to the data of Armenia Healthcare Ministry, price decrease ranging from 500 AMD to 3400 AMD of 4 drug types included in the list of 50 most used drugs has been registered. “Armenpress” reports that Healthcare Minister Armen Muradyan said the aforementioned after the Government sitting when answering journalists’ questions.
Minister stated that they had conducted studies in May-November. As a result of the studies, it turned out that there was 30% decrease in 34% of the cases, and price increase in 6% of the cases, adding that it was mainly connected with the seasonal sales of the drugs. Minister emphasized that stability of prices was detected in over 60% of the cases.