Աֆրիկայում Հռոմի պապն անվտանգության առումով ամենից ավելի զգուշանում Է մոծակներից
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը, որը շրջագայություն Է կատարում Աֆրիկայի երեք երկրներում, ամենից ավելի զգուշանում Է ոչ թե ահաբեկչական գործողություններից, այլ մալարիայի մոծակներից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Ինքնաթիռում լրագրողների այն հարցին, թե ինքը չի անհանգստանում արդյոք անվտանգության խնդիրների պատճառով, քահանայապետը պատասխանել Է. «Ճիշտն ասած, ես ամենից ավելի անհանգստանում եմ մոծակների պատճառով: Իսկ դուք սփրեյ վերցրե՞լ եք»: Նոյեմբերի 26-ին նրա խոսքը մեջբերել են Քենիայի զանգվածային լրատվամիջոցները, որը դարձել Է շրջագայության առաջին երկիրը:
Հռոմի պապը նաեւ կայցելի Ուգանդա եւ Կենտրոնաֆրիկյան Հանրապետություն (ԿԱՀ): Վեցօրյա ուղեւորության գլխավոր նպատակը քրիստոնյաների եւ մահմեդականների հաշտեցումն Է, ինչը բարդացել Է Եվրոպայում եւ Աֆրիկայում ահաբեկչության վերջին բռնկման պատճառով:
«Ես ուրախությամբ եմ մեկնում Քենիայի, Ուգանդայի եւ ԿԱՀ-ի եղբայրների մոտ: Հուսանք, որ ուղեւորությունը կտա արդյունքներ՝ հոգեւոր եւ նյութական»,- ասել Է Ֆրանցիսկոսը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Африке папа римский больше всего опасается малярийных комаров
Папа римский Франциск, совершающий турне по трем странам Африки, больше всего опасается не терактов, а малярийных комаров. На вопрос журналистов на борту самолета, нервничает ли он из-за проблем с безопасностью, понтифик ответил: "Сказать по правде, я больше всего переживаю из-за комаров. А вы взяли спрей?". Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс,его слова цитируют в четверг СМИ Кении, которая стала первой страной турне.
Папа римский также посетит Уганду и Центральноафриканскую Республику (ЦАР). Главной целью шестидневной поездки является примирение христиан и мусульман, осложнившееся из-за последней вспышки терроризма в Европе и Африке.
"Я с радостью еду в Кению и Уганду и к братьям в ЦАР. Будем надеяться, что поездка принесет плоды, духовные и материальные", - сказал Франциск.