ԱՄՆ-ը ձեռնամուխ է եղել Ուկրաինայում բանակային գումարտակների պատրաստմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները ձեռնամուխ է եղել Ուկրաինայի զինված ուժերի պատրաստման երկրորդ փուլին, որի ընթացքում պլանավորվում է ուսուցանել եւ հանդերձել ցամաքային զորքերի վեց գումարտակ, ներառյալ՝ հատուկ նշանակության զորքերի մեկ գումարտակ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 23-ին լրագրողներին հայտնել է ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը՝ ռազմածովային ուժերի կապիտան Ջեֆ Դեւիսը:
«Սա երկարաժամկետ ռազմական բարեփոխում իրականացնելու գործում Ուկրաինային օգնություն ցուցաբերելու մեր ջանքերի բաղկացուցիչ մասն է»,- ասել է Պենտագոնի ներկայացուցիչը եւ հիշեցրել, որ վերջին երկու տարվա ընթացքում Վաշինգտոնն արդեն ավելի քան 265 մլն դոլար է հատկացրել Կիեւին ռազմական օգնություն ցույց տալու համար:
Ուկրաինացի զինծառայողների պատրաստումն ընթանալու է Fearless Guardian ամերիկյան ծրագրի շրջանակներում, որն սկսվել է 2014 թվականին: Առաջին փուլում ԱՄՆ-ն օգնում էր ուսուցանել ու հանդերձել ազգային գվարդիայի այն ստորաբաժանումներին, որոնք մտնում էին ՆԳ նհախարարության համակարգի մեջ, իսկ այժմ պատրաստելու է բանակային գումարտակներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

США начали готовить армейские батальоны на Украине
Соединенные Штаты приступили ко второму этапу подготовки вооруженных сил Украины, в ходе которого планируется обучить и оснастить шесть батальонов сухопутных войск, включая один батальон спецназа. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс,об этом сообщил в понедельник журналистам официальный представитель министерства обороны США капитан ВМС Джефф Дэвис.
"Это часть наших усилий по оказанию помощи Украине в осуществлении долгосрочной военной реформы и повышению профессионализма ее военнослужащих, которые должны помочь ей укрепить внутренние оборонные возможности", - сказал представитель Пентагона.
Он напомнил, что за последние два года Вашингтон выделилна военную помощь Киеву уже более $265 млн.
Подготовка украинских военнослужащих будет идти по американской программе Fearless Guardian("Бесстрашный страж"), начатой в 2014 году. На ее первом этапе США помогали обучить и оснастить подразделения национальной гвардии, входящие в систему МВД, а теперь будут готовить армейские батальоны.