Պորոշենկոն եւ Մերկելը քննարկել են Ուկրաինայում անցկացված ընտրությունները եւ Դոնբասի իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՈՒկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն եւ Գերմանիայի ֆեդերալ կանցլեր Անգելա Մերկելը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Ուկրաինայում կայացած տեղական ընտրությունները եւ Դոնբասի իրադրությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությունը:
«Զրուցակիցները նշել են հոկտեմբերի 25-ին կայացած տեղական ընտրությունների ժողովրդավարական եւ թափանցիկ բնույթը, ինչը հաստատվել Է միջազգային դիտորդների կողմից»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ, Պորոշենկոն Մերկելին հանգամանորեն տեղեկացրել Է Դոնբասում իրադրության զարգացման մասին:
«Կողմերն ընդգծել են Մինսկի պայմանավորվածությունների ամբողջական կատարման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ «հնարավորությունների պատուհանի» օգտագործման անհրաժեշտությունը, որը բացվել Է Դոնբասում հաստատված հրադադարի շնորհիվ»,- նշել Է Ուկրաինայի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, Պորոշենկոն եւ Մերկելը քննարկել են նաեւ բարենորոգումների ընթացքն Ուկրաինայում, մասնավորապես, դատական բարեփոխումը, ապակենտրոնացումը եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարը:

Poroshenko and Merkel discuss elections in Ukraine and situation in Donbas
YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. President of Ukraine Petro Poroshenko had a phone conversation with Federal Chancellor of Germany Angela Merkel during which the parties discussed local self-government elections in Ukraine and situation in Donbas. “Armenpress” informs the press service of Ukraine president announced about this.
“The parties noted democratic and transparent character of local elections of October 25 in Ukraine, which has been confirmed by international observers.
Petro Poroshenko informed Angela Merkel on the developments in Donbas. The parties underlined the necessity of full implementation of the Minsk agreements by Russia.
The interlocutors also highlighted the need for using the “window of opportunities”, which has been opened due to the ceasefire in Donbas”.
Petro Poroshenko and Angela Merkel discussed the progress of reforms in Ukraine, particularly judicial reform, decentralization and struggle against corruption”, the statement reads.
The leaders confirmed that they would make every effort to ensure Ukraine’s successful fulfillment of criteria required for the provision of visa-free regime for Ukrainian citizens.