Պորոշենկոն եւ Մերկելը քննարկել են Ուկրաինայում անցկացված ընտրությունները եւ Դոնբասի իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՈՒկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն եւ Գերմանիայի ֆեդերալ կանցլեր Անգելա Մերկելը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Ուկրաինայում կայացած տեղական ընտրությունները եւ Դոնբասի իրադրությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությունը:
«Զրուցակիցները նշել են հոկտեմբերի 25-ին կայացած տեղական ընտրությունների ժողովրդավարական եւ թափանցիկ բնույթը, ինչը հաստատվել Է միջազգային դիտորդների կողմից»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ, Պորոշենկոն Մերկելին հանգամանորեն տեղեկացրել Է Դոնբասում իրադրության զարգացման մասին:
«Կողմերն ընդգծել են Մինսկի պայմանավորվածությունների ամբողջական կատարման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ «հնարավորությունների պատուհանի» օգտագործման անհրաժեշտությունը, որը բացվել Է Դոնբասում հաստատված հրադադարի շնորհիվ»,- նշել Է Ուկրաինայի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, Պորոշենկոն եւ Մերկելը քննարկել են նաեւ բարենորոգումների ընթացքն Ուկրաինայում, մասնավորապես, դատական բարեփոխումը, ապակենտրոնացումը եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարը:

Порошенко и Меркель обсудили местные выборы на Украине и ситуацию в Донбассе
Украинский президент Петр Порошенко и федеральный канцлер Германии Ангела Меркель обсудили по телефону состоявшиеся на Украине местные выборы и ситуацию в Донбассе. Об этом сообщила пресс-служба главы государства,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Собеседники отметили демократический и прозрачный характер местных выборов 25 октября, что было подтверждено международными наблюдателями", - говорится в сообщении.
Кроме того, Порошенко подробно проинформировал Меркель о развитии ситуации в Донбассе.
"Стороны подчеркнули необходимость полного выполнения минских договоренностей, а также необходимость использования "окна возможностей", которое открылось благодаря прекращению огня в Донбассе", - подчеркивает пресс-служба украинского президента.
Порошенко и Меркель обсудили также ход реформ на Украине, в частности, судебную реформу, децентрализацию и борьбу с коррупцией.