Ասադն ու Պուտինը Մոսկվայում քննարկել են ահաբեկչության դեմ պայքարի հետագա քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադը Մոսկվայում հոկտեմբերի 20-ին հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը, երկու նախագահները քննարկել են Սիրիայում ահաբեկչության դեմ ռազմական գործողությունների շարունակության վերաբերյալ հարցեր:Սիրիայի նախագահ Ասադը Վլադիմիր Պուտինին ներկայացրել է երկրի իրավիճակը, ինչպես նաև սիրիական բանակի պլանները և ռազմական գործողությունների ընթացքը:
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը նշել է, որ աշխատանքային այցով Մոսկվայում գտնվող Սիրիայի նախագահը երկարատև բանակցություններ է վարել Վլադիմիր Պուտինի հետ: Բանակցություններն ընթացել են նեղ և ընդլայնված կազմերով, մասնակցել են Ռուսաստանի ղեկավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Ռուսաստանը Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադի խնդրանքով սեպտեմբերի 30-ին սկսել է հարվածել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության դիրքերին: Ահաբեկիչների դեմ ռազմական գործողություններում ներառվել են ավելի քան 50 օդանավեր ու ուղղաթիռներ: Բացի այդ, ահաբեկիչների դիրքերը հրթիռակոծվել են ծովից:

President al-Assad and President Putin meet in Moscow to discuss military operations against terrorism
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. President Bashar al-Assad met with his Russian counterpart Vladimir Putin on Tuesday in the Russian capital Moscow. “Armenpress” reports the aforesaid referring to Sana news agency.
The visit came upon an invitation by the Russian President. Both presidents discussed continuing the military operations against terrorism in Syria.
According to Reuters the visit is believed to be Assad's first foreign trip since the outbreak of the Syrian crisis in 2011 and comes three weeks after Russia launched a campaign of air strikes against Islamist militants in Syria on Sept. 30.
At Assad's request Russia started striking the positions of ISIS on October 30. The military operations included 50 aircrafts and helicopters.