Հայաստանը «Մանկական եվրատեսիլ»-ին կներկայացնի Միքայել Վարոսյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մանկական եվրատեսիլ» երգի միջազգային հեղինակավոր մրցույթին այս տարի Հայաստանը կներկայացնի Միքայել Վարոսյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Առաջին ալիքի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից: Միքայելի ամենամեծ երազանքն արդեն իրականություն է. նա 2012 թ-ից սկսած մասնակցել է «Մանկական եվրատեսիլ»-ի հայաստանյան բոլոր փուլերին, սակայն բաղձալի երազանքին հասնելու համար մի քանի տասնորդական միավորներ չեն բավականացրել: Այս տարի Հանրային հեռուստաընկերության ստեղծագործական խմբի որոշմամբ՝ հենց նա կլինի հայաստանյան պատվիրակը ճանաչված եւ սիրված մրցույթում:
12-ամյա Միքայելը երաժշտության ասպարեզում իր առաջին քայլերն արել է դեռեւս 6 տարեկանից, սկսել է երաժշտական կրթություն ստանալ, հետագայում՝ մասնակցել միջազգային մրցույթների:
Միքայելը 2013 -ից մասնակցում եւ ամենատարբեր մրցանակներով է վերադառնում Հայաստան: Նա 2012 -ին մասնակցել է «Նոր ալիք» մրցույթի հայաստանյան ընտրական փուլին: 2013 -ին մասնակցել է Բուլղարիայի Վառնա քաղաքում կայացած մանկական միջազգային «Golden Sparkles» մրցույթ-փառատոնին, որտեղ նա միաժամանակ 3 մրցանակի է արժանացել՝ կատարողական մրցույթում 2-րդ տեղ է զբաղեցրել, երգի մրցույթում՝ 3-րդ, ինչպես նաեւ արժանացել է մրցույթի «Ամենագրավիչ մասնակից» հատուկ մրցանակին:
2014 թվականին Միքայելը մասնակցել է Վիտեբսկ քաղաքում անցկացվող «Սլավյանսկի բազար» միջազգային մրցույթին, որտեղ ներկայացրել է Հայաստանը եւ գրավել 3-րդ տեղը:
Միքայել Վարոսյանը սովորում է Նաիրի Զարյանի անվան թիվ 130 հիմնական դպրոցում, 7-րդ դասարանում:
Միքայելը նկարահանվել է ռեժիսոր Արմեն Ռոնովի ֆիլմում, կրկնօրինակել եւ հնչյունավորել մի շարք մուլտֆիլմեր եւ ֆիլմեր: 2014 թվականից նա իրեն սկսել է փորձել նաեւ հեռուստատեսային աշխարհում եւ սկսել է վարել «Փազլ» մանկական հաղորդումը: Միքայելը շատ է սիրում Մայքլ Ջեքսոնի եւ Բրունո Մարսի երգերը եւ ակտիվ հետեւում է նրանց երաժշտական գործունեությանը:
Հայաստանը «Մանկական եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթին մասնակցում է 2007 թվականից եւ բավական մեծ հաջողություններ է հասցրել գրանցել: Վլադիմիր Արզումանյանի գրանցած հաղթանակը հնարավորություն ընձեռեց մրցույթը 2011 թվականին հյուրընկալել Հայաստանում: «Մանկական եվրատեսիլ -2007»-ին հայաստանյան պատվիրակ «Արեւիկ» խումբը եւ 2009 թ-ին Լուարան գրավել են երկրորդ հորիզոնականները, իսկ ահա Compass Band-ը 2012 թվականին, Բեթթին՝ 2014 թվականին, գրավել են երրորդ հորիզոնականները:
Մրցույթն այս տարի կանցկացվի նոյեմբերի 21-ին Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիայում: Մրցույթն այս տարի կանցկացվի #Discover (Բացահայտի՛ր) նշանաբանի ներքո: Այն այս տարի կանցկացվի Armeec համերգասրահում, որը կառուցվել է 2011 թ-ին եւ կհյուընկալի շուրջ 8000 հանդիսականի: Այստեղ ելույթ են ունեցել սիրված արտիստներ Լեդի Գագան, Շադեն, Թոմ Ջոնսը, այլք:

Микаел Варосян будет представлять Армению на Детском Евровидении
В этом году Армению на Детском ЕвровиденииМикаел будет представлять Варосян. Об этом Арменпресс сообщили в пресс-службе Первого канала.
Сбылась давняя мечта Микаела: в 2012г. он участвовал во всех проходящих в Армении турах, но ему не хватило десятых долей очка.
Музыкой 12-летний Микаел стал заниматься с 6 лет. Участвовал в дальнейшем во многих международных конкурсах. С 2013г. он неизменно получает призы. В 2012г. участвовал в отборочных турах на конкурс «Новая волна». В 2013г. на конкурсе GoldenSparkles в Варне (Болгария) завоевал сразу 3 приза: 2 место в конкурсе исполнителей, 3-е – в конкурсе песни, а также специального приза «Самый симпатичный участник». В 20104г. занял 3-е место в «Славянском базаре».
Микаел учится в 7 классе шк. №130 им. Н. Зарьяна. Он снялся вы фильме Армена Ронова, озвучивал многие мультфильмы и фильмы. С 2014г. ведет на телевидении детскую передачу «Паззл». Любит Майкла Джексона и Бруно Марси.
Армения участвует в Детском Евровидении с 2007г. В 2011г. благодаря победе Владимира Арзуманяна, Армения принимала этот конкурс у себя. В первый раз Армению представляла детская группа «Аревик», которая заняла второе место. В 2008г. Моника Манучарян выступила с песней «Звуки моей песни» и заняла восьмое место. В 2009г. Лаура Айрапетян завоевала второе место. В 2010г. в Минске победителем был признан 12-летний гражданин Арцаха Владимир Арзуманян, представлявший Армению, а в 2011г. конкурс прошел в Ереване, где Армению представляла Далита, занявшая четвертое место. В 2012г. в «Детском Евровидении» в Амстердаме от Армении участвовала группа CompassBand. В 2014г. Бетти заняла 2-е место.
В этом году конкурс Детское Евровидение продет в Софии 21 ноября. Девиз конкурса #Discover (#Открывай), логотип — одуванчик. Конкурс пройдет в зале Armeec на 8000 зрителей, построенном в 2011г. Здесь выступали Леди Гага, Шаде, Том Джонс и др.