Դամասկոսում և Հալեպում հրասանդներ են ընկել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դամասկոսի Մազրաա բնակելի թաղամասում, Հարասթա արվարձանում և Ուաֆիդին ճամբարում մայիսի 21-ին հրասանդներ են ընկել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը, հրասանդներ ընկնելու հետևանքով մեկ զոհ և ութ վիրավոր է գրանցվել, նյութական վնասներ են կրել մերձակայքում գտնվող տներ, մեքենաներ և խանութներ:
Ահաբեկչական խմբավորումները ռմբակոծել են նաև Դարաա քաղաքը:
Մի քանի հրասանդներ ընկել են Հալեպի Աշրաֆիե բնակելի թաղամասում, ինչի հետևանքով երկու զոհ է գրանցվել, 17 մարդ վիրավորվել է:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ սիրիական բանակը Դարաայի և Կունեյտրայի գյուղերում «Ջաբհա ան Նուսրա» խմբավորմանը լուրջ վնասներ է հասցրել: Ահաբեկիչների «որջեր» են ոչնչացվել Հալեպի Քարամ Կատրանջի թաղամասում:
Տեղեկություններ կան, որ քրդական ուժերը «Իսլամական պետությունից» ազատագրել են Հասաքեի մարզի գրեթե բոլոր ասորական գյուղերը:
Սիրիական բանակն արդեն չորս տարի անընդմեջ պայքար է մղում տասնյակ զինված խմբավորումների դեմ՝ փորձելով երկրում վերականգնել կայունությունն ու անվտանգությունը: Բախումների զոհ է դարձել ավելի քան 220 հազար մարդ:

Дамаск подвергся минометному обстрелу
В сирийском городе Дараа утром 21 мая террористы обстреляли из минометов квартал Аль-Матар. Как передает Арменпресс, источник в провинции сообщил корреспонденту сирийского арабского агентства САНА, что террористический обстрел совпал по времени с выходом учеников из своих домов в школы для сдачи экзаменов. По счастливой случайности никто не пострадал, нанесен лишь материальный ущерб.
Ведущие обстрелы террористы скрываются в соседнем районе — Дараа Аль-Баляд – и принадлежат к группировкам «Джебхат Ан-Нусра», «Лива Тавхид Аль-Дженуб» и др.
В Дамаске в квартале Аль-Мазраа разорвались 2 минометных снаряда, выпущенных террористами. Источник в столичном управлении полиции сообщил, что в результате один человек погиб, еще трое ранены, нанесен ущерб домам и автомобилям.
Двумя днями ранее террористические такфиристские группировки, находящиеся в районе Восточной Гуты, обстреляли спортивный комплекс «Аль-Фейха», что привело к гибели одного и ранению еще одного человека.