Հայասեր մտավորականների կիսանդրիներն արդեն պատվավոր տեղ ունեն երեւանյան Երախտիքի ծառուղում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ Երևանի պետական համալսարանի գրադարանի մուտքի մոտ բացվեց Երախտիքի ծառուղի, որտեղ տեղադրված են հայանպաստ գործունեություն ծավալած օտարազգի հայտնի գործիչների կիսանդրիները: Ընտրվել են 12 գործիչներ՝ Ֆրիտյոֆ Նանսեն, Ֆրանց Վերֆել, Յոհաննես Լեփսիուս, Կարեն Յեպպե, Հենրի Մորգենթաու, Ջեյմս Բրայս, Արմին Վեգներ, Անատոլ Ֆրանս, Յակոբ Քյունցլեր, Ռաֆայել Լեմկին, Պիեռ Քիառ և Ալմա Յոհանսոն:
Լրագրողների հետ զրույցում ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանընշեց, որ շատ էին այն գործիչները, ում կիսանդրիները կարող էին տեղադրվել, սակայն խորհրդանշորեն ընտրվել են 12-ը: «Այս տասներկու անձանց կիսանդրիները դնելու միտքը հղացավ ռեկտորատում: Գաղափարը ներկայացրինք համալսարանի գետական խորհրդոին, և այն հավանության արժանացավ: Որոշվեց, որ ծառուղին ստեղծվելու է հանգանակությունների միջոցով: Եթե յուրաքանչյուր համալսարանական թեկուզ մեկ լումայով ներդրում ունենար, դա կխորհրդանշեր համախմբվածությունն այս գաղափարի շուրջ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`նշեց Սիմոնյանը:
ԵՊՀ ռեկտորի խոսքով` գաղափարը կյանքի կոչեց քանդակագործ Վլադիմիր Անտաշյանը, ով ստանձնեց կիսանդրիների ստեղծման գործը: «Յուրաքանչյուր կիսանդրին այստեղ առանձնահատուկ է, և որևէ մեկը չէի ցանկանա առանձնացնել»,- հավելեց Սիմոնյանը: Ըստ նրա՝համալսարանը այս կերպ փորձեց իր երախտագիտությունն ու շնորհակալությունը հայտնել այդ մարդկանց հիշատակին:

Busts of pro-Armenian intellectuals placed at Alley of Gratitude in Yerevan
YEREVAN, 29 APRIL, ARMENPRESS. The busts of famous pro-Armenian foreign figures have been placed at the Alley of Gratitude, which opened today near the entrance to the library of Yerevan State University on the occasion of the Centennial of the Armenian Genocide. There are 12 busts, including the busts of Fridtjof Nansen, Franz Werfel, Johannes Lepsius, Karen Eppe, Henry Morgenthau, James Bryce, Armin Wegner, Anatole France, Jacob Künzler, Raphael Lemkin, Pierre Kiar and Alma Johansson.
During a press conference, YSU Rector Aram Simonyanmentioned that there were many figures whose busts could have been placed, but the selection of the 12 figures was symbolic. “The employees of the rector’s office came up with the idea of placing the busts of these twelve individuals. We presented the idea to the University’s academic council, and it was approved. It was decided to create the alley through donations,” Simonyan mentioned, as “Armenpress” reports.
The YSU Rector said the idea was turned into a reality by sculptor Vladimir Antashyan, who assumed the task of creating the busts.