Հայասեր մտավորականների կիսանդրիներն արդեն պատվավոր տեղ ունեն երեւանյան Երախտիքի ծառուղում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ Երևանի պետական համալսարանի գրադարանի մուտքի մոտ բացվեց Երախտիքի ծառուղի, որտեղ տեղադրված են հայանպաստ գործունեություն ծավալած օտարազգի հայտնի գործիչների կիսանդրիները: Ընտրվել են 12 գործիչներ՝ Ֆրիտյոֆ Նանսեն, Ֆրանց Վերֆել, Յոհաննես Լեփսիուս, Կարեն Յեպպե, Հենրի Մորգենթաու, Ջեյմս Բրայս, Արմին Վեգներ, Անատոլ Ֆրանս, Յակոբ Քյունցլեր, Ռաֆայել Լեմկին, Պիեռ Քիառ և Ալմա Յոհանսոն:
Լրագրողների հետ զրույցում ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանընշեց, որ շատ էին այն գործիչները, ում կիսանդրիները կարող էին տեղադրվել, սակայն խորհրդանշորեն ընտրվել են 12-ը: «Այս տասներկու անձանց կիսանդրիները դնելու միտքը հղացավ ռեկտորատում: Գաղափարը ներկայացրինք համալսարանի գետական խորհրդոին, և այն հավանության արժանացավ: Որոշվեց, որ ծառուղին ստեղծվելու է հանգանակությունների միջոցով: Եթե յուրաքանչյուր համալսարանական թեկուզ մեկ լումայով ներդրում ունենար, դա կխորհրդանշեր համախմբվածությունն այս գաղափարի շուրջ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`նշեց Սիմոնյանը:
ԵՊՀ ռեկտորի խոսքով` գաղափարը կյանքի կոչեց քանդակագործ Վլադիմիր Անտաշյանը, ով ստանձնեց կիսանդրիների ստեղծման գործը: «Յուրաքանչյուր կիսանդրին այստեղ առանձնահատուկ է, և որևէ մեկը չէի ցանկանա առանձնացնել»,- հավելեց Սիմոնյանը: Ըստ նրա՝համալսարանը այս կերպ փորձեց իր երախտագիտությունն ու շնորհակալությունը հայտնել այդ մարդկանց հիշատակին:

В ЕГУ открытие Аллеи благодарности, где установлены 12 бюстов известных иностранных деятелей, оказавших армянам различного рода помощь во время Геноцида
В Ереванском государственном университете (ЕГУ) 29 апреля состоялось открытие Аллеи благодарности, приуроченной к 100-летней годовщине Геноцида армян. На аллее, которая начинается у входа в библиотеку ЕГУ со стороны ул. Чаренца, установлены 12 бюстов известных иностранных деятелей, осудивших величайшую трагедию начала 20-го века, выразивших протест и сочувствие, оказавших армянам различного рода помощь.
Иоганнес Лепсиус / Johannes Lepsius - 1858-1926 (Германия);
Карен Йеппе / Karen Jeppe - 1876-1935 (Дания);
Фритьоф Нансен / Fridtjof Nansen - 1861-1930 (Норвегия);
Генри Моргентау / Henry Morgenthau - 1856-1946 (США);
Франц Верфель / Franz Werfel - 1890-1945 (Австрия);
Джеймс Брайс / James Bryce - 1838-1922 (Великобритания);
Армин Вегнер / Armin Wegner - 1886-1978 (Германия);
Анатоль Франс / Anatole France - 1844-1924 (Франция);
Якоб Кюнцлер / Jakob Künzler - 1871-1949 (Швейцария);
Рафаэль Лемкин / Raphael Lemkin - 1900-1959 (Польша);
Пьер Кийар / Pierre Quillard - 1864-1912 (Франция);
Альма Йохансон / Alma Johansson - 1880-1974 (Швеция).
Именно их бюсты были установлены в Аллее благодарности ЕГУ. Конечно, число людей, которые помогли армянам, не ограничивается двенадцатью, однако невозможно было установить бюсты всем этим людям.
«Эта аллея, основанная во дворе ЕГУ, - выражение нашей признательности всем иностранным деятелям и организациям, которые внесли вклад в защиту армян, их спасение, создание условий для жизни спасшимся армянам, информирование мира о происшедшей с армянами трагедии», - как сообщает Арменпресс, отметил в своей приветственной речи и.о. ректора ЕГУ Арам Сиомнян.
Аллея благодарности была основана на средства преподавателей, студентов и благодетелей.
«Устанавливая эти 12 бюстов, мы не забываем о добрых делах, совершенных остальными нашими друзьями. Мы благодарны всем тем, кто по мере своих сил пытался смягчить армянское горе. Мы благодарны и простому арабу-сельчанину, который скрывал у себя соседа-армянина», - добавил Симонян.