Հալեպում տեղի է ունեցել Կոմիտասին նվիրված երեկո
Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ «Գանձասար» թերթի ֆեյսբուքյան էջից: Միջոցառումը տեղի է ունեցել Հալեպում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Սիրիայի կենտրոնական մարմնի հովանավորությամբ և «Համազգային»-ի «Ն. Աղբալյան» մասնաճյուղի գրական հանձնախմբի կազմակերպությամբ: Միջոցառման ընթացքում ներկաները ըմբոշխնել են Կոմիտասի գոհարները՝ երգ, երաժշտություն, ասմունք: Օրվա բանախոս հասարակական գործիչ, երաժիշտ Ժիրայր Ռեիսյանը ներկայացրել է Կոմիտասի ազգային դիմագիծը, ազգային ոճի ու մտածելակերպի առանձնահատկությունները, ինչպես նաև Կոմիտասի ստեղծագործությունների մեջ ռազմահայրենասիրական ու ազատագրական թեմաների առկայությունը: Այսպիսով՝ Ռեիսյանը ներկայացրել է ազգային Կոմիտասին ազգային արվեստի սահմաններում:
Աղբյուրը նաև տեղեկացնում է, որ Հալեպի Ս. Աստվածածին եկեղեցու ներքնասրահում ապրիլի 26-ին տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված երիտասարդական ոգեկոչման հանդիսություն, որի բանախոս Արամ Ավագյանը ներկայացրել է օրվա խորհուրդը: Սրահի մուտքի մոտ սկաուտները պատրաստել էին նկարների, ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդես ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի թեմայով:

An event dedicated to Komitas held in Aleppo
“Armenpress” informed about it from the Facebook page of the “Kantsasar” newspaper. The event took place under auspices of the Aleppo’s Central Body of the 100th anniversary of the Armenian Genocide and organized by the literary committee of "Nikol Aghbalyan” branch of “Hamazkayin”. During the event, the attendees have enjoyed the masterpieces of Komitas, songs, music and poetry. The speaker of the day public figure and musician Jirayr Reisian presented the national identity, national peculiarities of style and mindset of Komitas, as well as the presence of the patriotic and liberation themes in the creations of Komitas. Thereby Reisian has represented Komitas in the framework of the national art.
The source also reports that on April 26, a commemorative event was held dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, during which the speaker Aram Avakian presented the significance of the day. At the entrance of the hall, the scouts had prepared an exhibition of paintings, handmade arts titled “The 100th anniversary of the Armenian Genocide”.