Նիկոլ Փաշինյանը ներգաղթի գործընթացներ է նկատում՝ համոզված լինելով, որ դա կլինի ինստիտուցիոնալ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարությունում ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմիններում սփյուռքի մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին:
Վարչապետը՝ ողջունելով ներկաներին, արձանագրել է, որ վերջերս Հայաստանում հայրենադարձման կամ ներգաղթային որոշակի գործընթացներ են  նկատվում. 2025 թվականին Հայաստան վերադարձած ՀՀ քաղաքացիների թիվն ավելի քան 8000-ով գերազանցել է Հայաստանից հեռացած քաղաքացիների թվին։ Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ մարդիկ վերադառնում են ՀՀ, անշարժ գույք են ձեռք բերում, ներդրումներ  անում և փորձում են իրենց կյանքը կապել Հայաստանի հետ։ «Ի տարբերություն 2014 թվականի, նույնիսկ 2019-2020 թվականների, այսօր հայրենադարձման միտումներն ավելի վստահ են դառնում, այդ թվում՝ խաղաղության օրակարգի և հաստատված խաղաղության շնորհիվ, որովհետև սա նույնպես գործոն է, որը մենք անպայման պետք է հաշվի առնենք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը նշել է, որ  այդ գործընթացի տրամաբանության մեջ է մտնում «իԳործ» ծրագիրը և հույս հայտնել, որ այն վերադարձի ավելի գործնական, հուսալի մեխանիզմ կդառնա։
Անդրադառնալով աշխարհի լավագույն 200 բուհերի շրջանավարտներին Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում ներգրավելու վերաբերյալ  իր հայտարարությանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ արդեն կոնկրետ նշանակումներ արել է և առաջիկայում էլ սպասվում են նոր նշանակումներ։ Վարչապետն արձանագրել է՝ նրանցից ոմանք «իԳործ»-ի  բերումով են առաջին անգամ առնչվել Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում աշխատելու հնարավորության հետ։
«Հիմա ավելի ու ավելի շատ ենք կենտրոնացած Հայաստանի Հանրապետության այսօրվա և ապագայի այն ընկալման վրա, որը մենք ձևակերպել ենք Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության մեջ։ Եթե մի նախադասությամբ ձևակերպելու լինենք՝ այդ գաղափարախոսությունը նրա մասին է, որ Հայաստանի Հանրապետության՝ որպես պետության գոյության իմաստը և նշանակությունն իր քաղաքացիների անվտանգությունը  և բարեկեցությունը, ազատությունը, ինքնության պահպանումը և զարգացումն ապահովելն է՝ Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում»,- նշել է վարչապետը։
Վարչապետի խոսքով՝ ՀՀ-ում գաղափարները և գաղափարաբանությունները ձևակերպվել են սովորաբար էլիտաների կողմից և պարտադրվել են հանրությանը և ժողովրդին։ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ  այդ  գաղափարաբանության անցումային փուլի արդյունքում էլ  ձևակերպվել է Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը, որը նաև արագ իրականացվեց։ «Ես հիմա համոզված եմ, որ ներգաղթի պրոցեսը ինստիտուցիոնալ է լինելու, որովհետև այսօր Հայաստանը կառավարվում է այն տրամաբանությամբ և գաղափարաբանությամբ, որը ոչ թե էլիտաների կողմից պարտադրվել է ժողովրդին, այլ ժողովրդի կողմից պարտադրվել է կառավարող ուժին։ Եվ հետևաբար, կարծում եմ, որ սա նոր իրադրություն է մեր պատմության մեջ, որը մեր պետության առաջ անսահման հորիզոններ է բացում»,- նշել է վարչապետը՝ ընդգծելով բացված հորիզոնով առաջ շարժվելու կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը։
Այդ համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ հայրենադարձության այս արժեքավոր գործընթացները պատահական չեն. «Հույս ունեմ, որ մենք նաև, այդ թվում՝ Հայաստանի և սփյուռքի հարաբերությունների վերաֆորմատավորմամբ, կկարողանանք այս տրամաբանությունը զարգացնել և Հայաստանն իսկապես դարձնել մի պետություն, որը զարգանում է և որի բնակչությունն աճում է առաջին հերթին հայրենադարձության և, իհարկե, նաև ժողովրդագրության ռազմավարության իրականացման շնորհիվ։ Այստեղ շատ մեծ դեր ունի մարդկային այն ներուժը, որը ներգրավված է լինելու այդ պլանի և ռազմավարությունն իրականացնելու գործում։ «իԳործ» ծրագիրն այդ ներուժին հանդիպելու, այդ մարդկանց հետ հանդիպելու մի համակարգ է, որը, հույս ունեմ, ժամանակի ընթացքում գնալով ավելի ու ավելի արդյունավետ կդառնա»։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ծրագրի 6-րդ մասնակիցներին հյուրընկալելու համար և մանրամասներ ներկայացրել ծրագրի վերաբերյալ: Նշվել է, որ նախորդ հինգ տարիների մասնակիցների 68-70%-ը մնացել է Հայաստանում, նրանցից 15%-ը շարունակում է պետական համակարգում աշխատել։
Ծրագրի մասնակիցների թիվը 45 է։ Նրանք ժամանել են Շվեդիայից, Իսպանիայից, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Նորվեգիայից, Հունգարիայից, Ֆրանսիայից, Հորդանանից, Բելառուսից, Բրազիլիայից, Արգենտինայից, Իրանից և Ավստրիայից։

Prime Minister Nikol Pashinyan on Wednesday hosted participants of iGorts, the Diaspora fellowship program that invites professionals to work in Armenia’s public sector.
During the meeting, the prime minister noted that Armenia has recently been witnessing certain repatriation and immigration trends, according to a readout.
In 2025, the number of Armenian citizens who returned to Armenia exceeded the number of citizens who left the country by more than 8,000. Pashinyan highlighted that people are returning to Armenia, purchasing real estate, making investments and seeking to build their lives in Armenia. “Unlike in 2014 and even in 2019-2020, repatriation trends are becoming more pronounced today, including thanks to the peace agenda and established peace, because this is also a factor that we must certainly take into account,” Pashinyan said.
The prime minister said that the iGorts program is part of this process and expressed hope that it would become a more practical and reliable mechanism for returning to Armenia.
Commenting on his recent decision to involve graduates of the world's top 200 universities in Armenia’s public administration system, Pashinyan said he had already made several appointments and that more appointments are expected in the near future. The prime minister said that some of the appointees first became aware of the opportunity to work in Armenia’s public administration system through the iGorts program.
“We are now increasingly focused on our understanding of the present and future of the Republic of Armenia, which we have formulated through the ideology of Real Armenia. If we were to formulate this ideology in one sentence, it is about the fact that the meaning and significance of the existence of the Republic of Armenia as a state is to ensure the security and well-being of its citizens, their freedom, and the preservation and development of their identity within the internationally recognized territory of the Republic of Armenia,” the prime minister said.
Pashinyan said that ideas and ideologies in Armenia have traditionally been formulated by elites and imposed on society and the people. He said that the ideology of Real Armenia was formulated as a result of the transition from that ideology and was also implemented rapidly. “I am now convinced that the immigration process will be institutionalized, because today Armenia is governed according to a logic and ideology that was not imposed on the people by elites, but imposed on the governing force by the people. Therefore, I believe this is a new situation in our history that opens up limitless horizons for our state,” the prime minister said, emphasizing the importance and necessity of moving forward with the opportunities these horizons provide.
In this context, Pashinyan added that these valuable repatriation processes are not accidental. “I hope that, including by reformatting relations between Armenia and the Diaspora, we will also be able to develop this logic and truly make Armenia a state that develops and whose population grows primarily through repatriation and, of course, through the implementation of the demographic strategy. The human potential that will be involved in implementing this plan and strategy has a very important role here. The iGorts program is a system for connecting with that potential and meeting these people, which I hope will become increasingly effective over time.”
Acting High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan thanked the prime minister for hosting the sixth group of program participants and presented details about the program. It was noted that 68–70% of participants from the previous five years have remained in Armenia, while 15% of them continue to work in the public sector.
There are 45 participants in the 2026 program. They have arrived from Sweden, Spain, Russia, Norway, Hungary, France, Jordan, Belarus, Brazil, Argentina, Iran and Austria.