Նիկոլ Փաշինյանը ներգաղթի գործընթացներ է նկատում՝ համոզված լինելով, որ դա կլինի ինստիտուցիոնալ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարությունում ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմիններում սփյուռքի մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին:
Վարչապետը՝ ողջունելով ներկաներին, արձանագրել է, որ վերջերս Հայաստանում հայրենադարձման կամ ներգաղթային որոշակի գործընթացներ են  նկատվում. 2025 թվականին Հայաստան վերադարձած ՀՀ քաղաքացիների թիվն ավելի քան 8000-ով գերազանցել է Հայաստանից հեռացած քաղաքացիների թվին։ Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ մարդիկ վերադառնում են ՀՀ, անշարժ գույք են ձեռք բերում, ներդրումներ  անում և փորձում են իրենց կյանքը կապել Հայաստանի հետ։ «Ի տարբերություն 2014 թվականի, նույնիսկ 2019-2020 թվականների, այսօր հայրենադարձման միտումներն ավելի վստահ են դառնում, այդ թվում՝ խաղաղության օրակարգի և հաստատված խաղաղության շնորհիվ, որովհետև սա նույնպես գործոն է, որը մենք անպայման պետք է հաշվի առնենք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը նշել է, որ  այդ գործընթացի տրամաբանության մեջ է մտնում «իԳործ» ծրագիրը և հույս հայտնել, որ այն վերադարձի ավելի գործնական, հուսալի մեխանիզմ կդառնա։
Անդրադառնալով աշխարհի լավագույն 200 բուհերի շրջանավարտներին Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում ներգրավելու վերաբերյալ  իր հայտարարությանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ արդեն կոնկրետ նշանակումներ արել է և առաջիկայում էլ սպասվում են նոր նշանակումներ։ Վարչապետն արձանագրել է՝ նրանցից ոմանք «իԳործ»-ի  բերումով են առաջին անգամ առնչվել Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում աշխատելու հնարավորության հետ։
«Հիմա ավելի ու ավելի շատ ենք կենտրոնացած Հայաստանի Հանրապետության այսօրվա և ապագայի այն ընկալման վրա, որը մենք ձևակերպել ենք Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության մեջ։ Եթե մի նախադասությամբ ձևակերպելու լինենք՝ այդ գաղափարախոսությունը նրա մասին է, որ Հայաստանի Հանրապետության՝ որպես պետության գոյության իմաստը և նշանակությունն իր քաղաքացիների անվտանգությունը  և բարեկեցությունը, ազատությունը, ինքնության պահպանումը և զարգացումն ապահովելն է՝ Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում»,- նշել է վարչապետը։
Վարչապետի խոսքով՝ ՀՀ-ում գաղափարները և գաղափարաբանությունները ձևակերպվել են սովորաբար էլիտաների կողմից և պարտադրվել են հանրությանը և ժողովրդին։ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ  այդ  գաղափարաբանության անցումային փուլի արդյունքում էլ  ձևակերպվել է Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը, որը նաև արագ իրականացվեց։ «Ես հիմա համոզված եմ, որ ներգաղթի պրոցեսը ինստիտուցիոնալ է լինելու, որովհետև այսօր Հայաստանը կառավարվում է այն տրամաբանությամբ և գաղափարաբանությամբ, որը ոչ թե էլիտաների կողմից պարտադրվել է ժողովրդին, այլ ժողովրդի կողմից պարտադրվել է կառավարող ուժին։ Եվ հետևաբար, կարծում եմ, որ սա նոր իրադրություն է մեր պատմության մեջ, որը մեր պետության առաջ անսահման հորիզոններ է բացում»,- նշել է վարչապետը՝ ընդգծելով բացված հորիզոնով առաջ շարժվելու կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը։
Այդ համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ հայրենադարձության այս արժեքավոր գործընթացները պատահական չեն. «Հույս ունեմ, որ մենք նաև, այդ թվում՝ Հայաստանի և սփյուռքի հարաբերությունների վերաֆորմատավորմամբ, կկարողանանք այս տրամաբանությունը զարգացնել և Հայաստանն իսկապես դարձնել մի պետություն, որը զարգանում է և որի բնակչությունն աճում է առաջին հերթին հայրենադարձության և, իհարկե, նաև ժողովրդագրության ռազմավարության իրականացման շնորհիվ։ Այստեղ շատ մեծ դեր ունի մարդկային այն ներուժը, որը ներգրավված է լինելու այդ պլանի և ռազմավարությունն իրականացնելու գործում։ «իԳործ» ծրագիրն այդ ներուժին հանդիպելու, այդ մարդկանց հետ հանդիպելու մի համակարգ է, որը, հույս ունեմ, ժամանակի ընթացքում գնալով ավելի ու ավելի արդյունավետ կդառնա»։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ծրագրի 6-րդ մասնակիցներին հյուրընկալելու համար և մանրամասներ ներկայացրել ծրագրի վերաբերյալ: Նշվել է, որ նախորդ հինգ տարիների մասնակիցների 68-70%-ը մնացել է Հայաստանում, նրանցից 15%-ը շարունակում է պետական համակարգում աշխատել։
Ծրագրի մասնակիցների թիվը 45 է։ Նրանք ժամանել են Շվեդիայից, Իսպանիայից, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Նորվեգիայից, Հունգարիայից, Ֆրանսիայից, Հորդանանից, Բելառուսից, Բրազիլիայից, Արգենտինայից, Իրանից և Ավստրիայից։

Никол Пашинян следит за иммиграционными процессами, будучи убежденным в том, что они будут носить институциональный характер.
Премьер-министр Никол Пашинян принял в правительстве участников программы iGorts по вовлечению специалистов диаспоры в органы государственного управления Республики Армения.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на аппарат главы правительства РА, премьер-министр, приветствуя присутствующих, отметил, что в последнее время в Армении наблюдаются определенные процессы репатриации или иммиграции. В 2025 году число граждан РА, возвращающихся в Армению, превысило число граждан, покидающих Армению, более чем на 8000 человек. По наблюдениям Никола Пашиняна, люди возвращаются в Республику Армения, приобретают недвижимость, делают инвестиции и пытаются связать свою жизнь с Арменией. «В отличие от 2014 года, даже 2019-2020 годов, сегодня тенденции репатриации становятся более уверенными, в том числе благодаря мирной повестке и установленному миру, поскольку это также фактор, который мы обязательно должны учитывать», — сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что программа iGorts является частью логики этого процесса, и выразил надежду, что она станет более практичным и надежным механизмом возвращения.
Ссылаясь на свое заявление о вовлечении выпускников 200 лучших университетов мира в систему государственного управления Армении, Никол Пашинян сообщил, что он уже произвел конкретные назначения, а в ближайшем будущем ожидаются новые. Премьер-министр отметил, что некоторые из них впервые познакомились с возможностью работы в системе государственного управления Армении благодаря программе iGorts.
"Сейчас мы все больше ориентируемся на настоящее и будущее восприятие Республики Армения, которое мы сформулировали в идеологии Реальной Армении. Если сформулировать ее в одном предложении, то эта идеология заключается в том, что смысл и значение существования Республики Армения как государства заключается в обеспечении безопасности и благополучия, свободы, сохранения идентичности и развития ее граждан на международно признанной территории Республики Армения", - сказал премьер-министр.
По словам премьер-министра, идеи и идеологии в РА обычно формулировались элитами и навязывались обществу и народу. Никол Пашинян отметил, что в результате переходного этапа этой идеологии была сформулирована идеология Реальной Армении, которая была быстро реализована.
"Теперь я убежден, что процесс иммиграции будет институционализирован, потому что сегодня Арменией управляют та логика и идеология, которые не были навязаны элитами народу, а были навязаны народом правящей власти. И поэтому я думаю, что это новая ситуация в нашей истории, которая открывает безграничные горизонты для нашего государства", - отметил премьер-министр, подчеркнув важность и необходимость движения вперед с открывшимся горизонтом.
В этом контексте Никол Пашинян добавил, что эти ценные процессы репатриации не случайны. "Надеюсь, что мы, в том числе переформатируя отношения между Арменией и Диаспорой, сможем развить эту логику и действительно сделать Армению государством, которое развивается и население которого растет, прежде всего, за счет реализации стратегии репатриации и, конечно же, демографии. Очень важную роль здесь играет человеческий потенциал, который будет задействован в реализации этого плана и стратегии. Программа iGorts - это система реализации этого потенциала, встречи с этими людьми, которая, я надеюсь, со временем станет все более эффективной".
Исполняющий обязанности Верховного комиссара по делам диаспоры Заре Синанян поблагодарил премьер-министра за прием 6-х участников программы и предоставил подробную информацию о программе. Было отмечено, что 68-70% участников за последние пять лет остались в Армении, 15% из них продолжают работать в государственной системе.
Число участников программы составляет 45 человек. Они прибыли из Швеции, Испании, России, Норвегии, Венгрии, Франции, Иордании, Беларуси, Бразилии, Аргентины, Ирана и Австрии.