Բեյրութի նավահանգստի պայթյունի տարելիցին Լիբանանում ՀՀ դեսպանությունը իր զորակցությունն է հայտնել զոհվածների ընտանիքներին
Լիբանանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը Բեյրութի նավահանգստի պայթյունի վեցերորդ տարելիցի կապակցությամբ իր զորակցությունն է հայտնել աղետի հետևանքով զոհվածների ընտանիքներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Լիբանանում ՀՀ դեսպանությունն «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում, մասնավորապես, նշել է․
«Բեյրութի նավահանգստի պայթյունի վեցերորդ տարելիցին Լիբանանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը հարգում է զոհերի հիշատակը և իր զորակցությունն է հայտնում նրանց ընտանիքներին ու Լիբանանի ժողովրդին։
Թող զոհերի հոգիները հանգչեն խաղաղությամբ, իսկ Լիբանանը գտնի արդարություն և ապաքինում»։
Բեյրութի նավահանգստի պայթյունը տեղի է ունեցել 2020 թվականի օգոստոսի 4-ին՝ տեղական ժամանակով ժամը 18:07-ին, և դարձել է պատմության մեջ ամենահզոր ոչ միջուկային պայթյուններից մեկը: Աղետի հիմնական պատճառը նավահանգստի թիվ 12 պահեստում շուրջ վեց տարի առանց անվտանգության կանոնների պահպանման տեղակայված 2750 տոննա ամոնիումի նիտրատի (սելիտրա) պայթյունն է եղել:
Աղետի հետևանքով զոհվել է առնվազն 218 մարդ (այդ թվում՝ 13 հայ), իսկ ավելի քան 7000 մարդ ստացել է տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:
Շոկային ալիքի պատճառով քաղաքի բնակելի ֆոնդի զգալի մասը ավերվել է՝ անօթևան թողնելով շուրջ 300,000 բնակչի:
Պայթյունի հետևանքով ընդհանուր տնտեսական և ենթակառուցվածքային վնասը գնահատվել է 10-15 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Դրա ուժգնությունը համարժեք է եղել 3.3-ից 3.5 մագնիտուդով երկրաշարժի, իսկ ձայնն ու ցնցումը զգացվել են նույնիսկ 240 կմ հեռավորության վրա գտնվող Կիպրոս կղզում:

В годовщину взрыва в порту Бейрута посольство Армении в Ливане выразило солидарность семьям погибших
Посольство Армении в Ливане по случаю шестой годовщины взрыва в порту Бейрута выразило свою солидарность семьям погибших в результате катастрофы.
Как сообщает Арменпресс, посольство Армении в Ливане на своей странице в Facebook, в частности, отметило:
«В шестую годовщину взрыва в порту Бейрута посольство Республики Армения в Ливане чтит память жертв и выражает свою солидарность их семьям и народу Ливана.
Пусть души жертв покоятся с миром, а Ливан обретет справедливость и исцеление».
Взрыв в порту Бейрута произошел 4 августа 2020 года в 18:07 по местному времени и стал одним из самых мощных неядерных взрывов в истории. Основной причиной катастрофы стал взрыв 2750 тонн селитры (нитрата аммония), которая около шести лет хранилась на складе №12 порта без соблюдения правил безопасности.
В результате катастрофы погибло по меньшей мере 218 человек (в том числе 13 армян), а более 7000 человек получили телесные повреждения различной степени тяжести.
Из-за ударной волны была разрушена значительная часть жилого фонда города, что оставило без крова около 300,000 жителей.
Общий экономический и инфраструктурный ущерб в результате взрыва был оценен в 10—15 млрд долларов США. Его сила была эквивалентна землетрясению магнитудой от 3.3 до 3.5, а звук и толчок ощущались даже на острове Кипр, находящемся на расстоянии 240 км.