«Գութան» փառատոնը կրկին կհամախմբի հայկական երգի և պարի լավագույն խմբերին
«Մրրո» հայ ազգային արվեստի կենտրոնի նախաձեռնությամբ Երևանի Գաֆէսճյան քանդակների պարտեզում (Կասկադ) օգոստոսի 22-ին, ժամը 19:00-ին տեղի կունենա «Գութան» Հայաստանի ազգային-ավանդական երգի-պարի ամենամյա փառատոնը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս տարի այն նվիրված է Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր արտիստ, պարարվեստի նշանավոր գործիչ Գագիկ Գինոսյանի ծննդյան 60-ամյակին։
Տարիների ընթացքում «Գութան» փառատոնը դարձել է ազգային երգարվեստի և պարարվեստի պահպանմանն ու հանրահռչակմանը միտված կարևորագույն մշակութային նախաձեռնություններից մեկը՝ մեկ հարթակում միավորելով Հայաստանի և սփյուռքի լավագույն խմբերին ու արվեստագետներին։
Այս տարի փառատոնին կմասնակցեն 26 խումբ՝ բեմում հանդես կգան ավելի քան 500 մասնակից-արտիստներ։
Փառատոնի ամենատպավորիչ և խորհրդանշական դրվագներից է բացման արարողությունը, որի ընթացքում բոլոր մասնակիցները հանդես են գալիս միասնական կատարմամբ։ Ազգային տարազներով հարյուրավոր արտիստներ ստեղծում են բացառիկ տեսարան՝ բեմը վերածելով հայկական կենդանի գորգի, որը խորհրդանշում է հայկական մշակույթի միասնականությունն ու հարատևությունը։
Այս տարվա մասնակիցներն են՝ «Ակունք», «Կարին», «Սասնա ծռեր», «Նուբար», «Մասունք», «Վան», «Արեգ», «Մենք ենք մեր սարերը», «Մենք», «Սեբաստացիներ», «Հրայրք», «Ծովակ», «Նաիրի», «Մարաթուկցիներ», «Դարե», «Տավրոս», «Արծափ», «Անդոկ», «Դիզակ», «Տարերք», «Ծիլք», ինչպես նաև սփյուռքը ներկայացնող «Զարկ»(Ռոստով), «Նժդեհ» (Մոսկվա), «Կայծ» (Մոսկվա), «Արմատ» (Բելգորոդ) և «Խոյակ» (Մյունխեն) խմբերը։
Փառատոնի հիմնական նպատակն է պահպանել, հանրահռչակել և առավել ճանաչելի դարձնել հայկական ազգային-ավանդական երգերն ու պարերը։
Փառատոնի հիմնարար սկզբունքներն են՝
• ազգային երգերի և պարերի ներկայացումը դրանց բնօրինակ և ավանդական ձևով՝ առանց ժամանակակից մշակումների,
• բացառապես հայկական ազգային նվագարանների կիրառումը։
«Գութան» փառատոնի շրջանակում ստեղծվում և ցուցադրվում են նաև կարճամետրաժ ֆիլմեր, որոնք ներկայացնում են հայկական երգի և պարի նշանավոր ներկայացուցիչների կյանքը, գործունեությունը և նրանց թողած հարուստ մշակութային ժառանգությունը։
Ամեն տարի փառատոնն անցկացվում է Երևանում՝ բաց երկնքի տակ։ Ավանդույթի համաձայն՝ այս տարի ևս այն տեղի կունենա Գաֆէսճյան քանդակների պարտեզում։
Միջոցառման անվճար ձևաչափը հնարավորություն է տալիս հասարակության լայն շրջանակներին, ինչպես նաև Հայաստան այցելած հյուրերին ու զբոսաշրջիկներին անմիջականորեն հաղորդակից դառնալու հայկական մշակույթին և բացահայտելու ազգային երգի ու պարի անաղարտ ավանդույթները։
Փառատոնի կարևոր բաղադրիչներից են նաև նախափառատոնային ինտերակտիվ համերգները, որոնք անցկացվում են Երևանի վարչական շրջաններում և Հայաստանի տարբեր մարզերի գյուղական համայնքներում։

Yerevan to host annual Gutan festival celebrating Armenia’s traditional song and dance
The annual “Gutan” National Traditional Armenian Song and Dance Festival will take place at the Cafesjian Center for the Arts’ Sculpture Garden (Cascade) in Yerevan on August 22 at 7 p.m., at the initiative of the “Mrro” Armenian National Arts Center.
This year’s festival is dedicated to the 60th birthday of Gagik Ginosyan, a distinguished artist of the Republic of Armenia and prominent figure in dance.
Over the years, the “Gutan” Festival has become one of the most important cultural initiatives aimed at preserving and promoting national song and dance, bringing together leading groups and artists from Armenia and the diaspora on one platform.
This year, 26 groups will participate in the festival, with more than 500 artists performing on stage.
One of the festival’s most impressive and symbolic moments is the opening ceremony, during which all participants perform together. Hundreds of artists dressed in traditional costumes create a unique spectacle, turning the stage into a living Armenian carpet symbolizing the unity and continuity of Armenian culture.
As part of the “Gutan” Festival, short films are also produced and screened, showcasing the lives, work and rich cultural heritage of prominent figures in Armenian song and dance.
The festival is held annually outdoors in Yerevan. In keeping with tradition, it will again take place this year at the Cafesjian Sculpture Garden.
Another important component of the festival is a series of interactive pre-festival concerts held in Yerevan’s administrative districts and in rural communities across Armenia.