Ֆուտբոլի ազգային թիմի ֆուտբոլիստները` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի անդամներ Հենրիխ Մխիթարյանը, Յուրա Մովսիսյանը և Արազ Օզբիլիսը հիշատակել են Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն անմեղ զոհերին:
«Չեք կարող թաղել ճշմարտությունը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, վերհիեշով Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոերին՝ ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Օզբիլիսը: Իսկ ահա Հենրիխ Մխիթարյանը տեղադրել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի լուսանկարը` «Հիշում ենք» մակագրությամբ: Մոսկավայի «Սպարտակ»-ի անդամ Յուրա Մովսիսյանն էլ գրել է. «Ահավոր է պատկերացնել, թե կատարվել է այդ ամենը»:
Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրագործված հայ բնակչության կոտորածներն իրագործվեցին երիտթուրքական կառավարության կողմից: Միջազգային առաջին արձագանքն այս իրադարձություններին 1915թ. մայիսի 24-ի Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի համատեղ հայտարարությունն էր, որտեղ հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված բռնությունները բնորոշվեցին որպես «հանցագործություն մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ»: Կողմերը կատարված հանցագործության համար պատասխանատու էին համարում թուրքական կառավարությանը: Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում ապրում էին երկու միլիոնից ավելի հայեր: Շուրջ մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց 1915-1923 թթ., իսկ մնացածները կամ բռնի մահմեդականացվեցին, կամ ապաստանեցին աշխարհի տարբեր երկրներում: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել եւ դատապարտել են աշխարհի երկու տասնյակից ավելի պետություններ, ԱՄՆ 43 նահանգներ, Եվրոխորհրդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը, այլ հեղինակավոր կազմակերպություններ:

Футболисты национальной сборной – о 100-летии Геноцида армян
Члены национальной сборной Армении по футболу Генрих Мхитарян, Юра Мовсесян и Араз Озбилис выразили свое отношение к убийству 1.5 миллиона невинных людей.
«Истину вам не скрыть», - как передает Арменпресс, записал в Facebook Озбилис. А Генрих Мхитарян разместил снимок Цицернакаберда с надписью «Помним!» Член московского «Спартака» Юра Мовсесян написал: «Страшно представить, как все это происходило».
Геноцид армян в годы Первой мировой войны совершило младотурецкое правительство Османской империи. Первый международный отклик прозвучал в 24 мая 1915г. в совместном заявлении Франции, России и Великобритании, в котором насильственные действия в отношении армянского народа определяются как «преступление против человечества и цивилизации». Ответственным за содеянное преступление стороны считают турецкое правительство.
В канун Первой мировой войны в Османской империи жило более двух миллионов армян. Около 1,5 млн. армян было уничтожено за период с 1915 до 1923 года, оставшиеся полмиллиона армян были рассеяны по всему миру. Геноцид армян признали более 20 стран, 43 из 50 штатов США, Европейский парламент и Всемирный совет церквей и другие авторитетные организации.