Լիտվան Հայաստանի հետ է Ցեղասպանության դատապարտման պայքարում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվայի Ցեղասպանության զոհերի թանգարանում մարտի 16-ին «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը միջազգային մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը ելույթով հանդես է եկել Լիտվայի Սեյմասի Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի անդամ, Լիտվայի Սեյմասի Արցախի հետ բարեկամության խմբի ղեկավար Դալիա Կոուդիտեն:
Նա նշել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի մեծագույն հանցագործություններից մեկն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Դալիա Կոուդիտեի խոսքով` քաղաքական գործիչները պետք է ամենօրյա պայքար մղեն Հայոց ցեղասպանության դատապարտման ուղղությամբ : Նա անընդունելի է համարել Թուրքիայի իշխանությունների վարքագիծը: Դիմելով ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովին՝ Դալիա Կոուդիտեն ասել է. «Ձեզ հետ միասին ենք Ցեղասպանության դատապարտման պայքարում»:

Lithuania is with Armenia in struggle for condemnation of Armenian Genocide
YEREVAN, 17 MARCH, ARMENPRESS. An exhibition titled “Armenian Genocide: Front Page Coverage in the World Press” was held on 16 March, in the Lithuanian Museum of Genocide’s Victims. The member of inter-parliamentary relations group with Armenia of Lithuanian Seimas, the leader of Lithuanian Seimas group of Friendship with Artsakh Dalia Kouditen delivered a speech during the opening ceremony of the exhibition.
She has pointed out that the Armenian Genocide is one of the greatest crimes of the 20th century. As “Armenpress” reports, according to Dalia Kouditen, the politicians should struggle daily on the condemnation of the Armenian Genocide. She has considered unacceptable the behavior of the Turkish authorities. Addressing the National Assembly Vice President Eduard Sharmazanov, Dalia Kouditen has underscored: “We are with you in the struggle for condemnation of Armenian Genocide”.