Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի բաց նամակին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է ՀՀ նախկին Նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի բաց նամակին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, պատասխանի մեջ մասնավորապես ասված է.
«Շնորհակալ եմ սույն թվականի փետրվարի 17-ին ինձ հասցեագրված բաց նամակում արտահայտած Ձեր մտահոգության համար: Միանգամից ասեմ, որ կտրականապես մերժում եմ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի վերաբերյալ Ձեր որակումները: Մերժում եմ ոչ միայն այն պատճառով, որ այն անկախությունից ի վեր ընդունված առաջին փաստաթուղթն է, որը հեղինակվել է հայությունը ներկայացնող գրեթե բոլոր կառույցների և համայնքների ներկայացուցիչների կողմից՝ իսկապես դառնալով ազգային միասնականության յուրօրինակ խորհրդանիշ, այլև որ դրա մշակման գործընթացի մասնակիցների թվում բազմաթիվ են փաստաթղթում խաչվող ոլորտների լրջագույն մասնագետներ աշխարհի բոլոր ծայրերից, մարդիկ, որոնց պրոֆեսիոնալիզմին ես վստահում եմ: Ուստի ակնհայտ է, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության կամ միջազգային իրավական փաստաթղթերի հետ հռչակագրի՝ հնարավոր հակասությունների և նման այլ հարցերի վերաբերյալ Ձեր ակնարկները հիմնավորված համարել չեմ կարող:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը ստեղծման պահից գործել է բոլորին միավորելու, բոլոր կարծիքները հաշվի առնելու առաջնային սկզբունքով: Թե՛ մինչև ապրիլի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում, թե՛ դրանից հետո դեռ հնչելու են բազմաթիվ ուղերձներ, մշակվելու են բազմաթիվ հայտարարություններ, գրվելու են բազմաթիվ նամակներ և իրականացվելու են ամենատարբեր նախաձեռնություններ: Եթե դեռևս կան կարծիքներ ու առաջարկներ, որոնք այս կամ այն պատճառով ժամանակին չեն դրվել միասնական քննարկումների սեղանին, ապա, միևնույն է, չպետք է դուրս թողնվեն միասնականության այդ հարթակից և պետք է հաշվի առնվեն: Այս առումով համարում եմ, որ Ձեր առաջարկները ևս պետք է քննարկվեն: Դուք նշում եք, որ դրա համար դեմ առ դեմ հանդիպման կարիք կա: Խնդիր չեմ տեսնում: Ավելին, կարծում եմ, որ իբրև նման հանդիպման անհնարինության փաստարկ Ձեր կողմից բերված պատճառաբանություններն ամենևին տեղին չեն: Երբ համարեք, որ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շուրջ առանձազրույցի կարիք և ցանկություն այնուամենայնիվ ունեք, պատրաստ եմ համապատասխան հրավեր ուղարկել»:

YEREVAN, FEBRUARY 20, ARMENPRESS. The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan has replied to the open letter by the former President of the Republic of Armenia Levon Ter-Petrosyan. The Mass Media and Public Relations Department of the President’s Office informed “Armenrpess” that the response particularly runs as follows:
“I am grateful for the concerns You expressed in the open letter You addressed me on February 17. I want to say that I categorically deny Your assessments on the Pan-Armenian Declaration on the 100th Anniversary of the Armenian Genocide.
I deny them not merely because this is the first document authored by almost all the representatives of all the communities and structures representing the Armenians since the independence (thus becoming a unique symbol of national unity), but also because there have been serious specialists from various parts of the world representing the realms touched upon in the declaration, who participated in the process of its development. I am confident about the professionalism of those people.
From the moment of its establishment, the State Commission on Coordination of the events for the commemoration of the 100th anniversary of the Armenian Genocide was guided by the primary principle of uniting everyone and taking into consideration all the opinions.
It there are some opinions and suggestions, which were not introduced for the joint discussions for this or that reason, then they should not be left outside of that platform of unity and they must be taken into account, as well. In this regard, I find that Your suggestions also must be discussed. You noted that there is a necessity to hold a face-to-face meeting for that. I see no problem.
Furthermore, in my opinion, the reasons You mentioned on the impossibility of holding such a meeting are totally inappropriate. I am ready to send You the relevant invitation, when You find that there is a necessity and You have a desire to hold a private conversation on the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.”