Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի բանագնացը քննարկել է Հալեպում հրադադարի հաստատման հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի արտաքին գործերի և սփյուռքի նախարար Ուալիդ ալ Մուալեմը փետրվարի 10-ին ընդունել է Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի բանագնաց Ստեֆան դե Միստուրային և նրան ուղեկցող պատվիրակությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը, քննարկումները ծավալվել են նոր գաղափարների շուրջ, որոնք առաջարկում է դե Միստուրան Հալեպում կրակը դադարեցնելու վերաբերյալ:
Հանդիպմանը ներկա էր Սիրիայի արտաքին գործերի փոխնախարար Ֆեյսալ ալ Միկդադը, ՄԱԿ-ում Սիրիայի մշտական ներկայացուցիչ Բաշար ալ Ջաաֆարին:
Ավելի վաղ տեղեկություններ էին ստացվել, որ Ստեֆան դե Միստուրան ժամանել է Դամասկոս՝ հանդիպումներ ունենալու սիրիացի պաշտոնյաների հետ:
Ստեֆան դե Միստուրան բարձր է գնահատել Մոսկվայում սիրիական կառավարության և ընդդիմության պատվիրակությունների միջև հունվարի 26-ից 29-ը տեղի ունեցած հանդիպումները:
ՄԱԿ-ի բանագնացը նախորդ ամիսների ընթացքում Սիրիա կատարած այցելության ժամանակ առաջարկել էր դադարեցնել կրակը Հալեպում: Սիրիայի Նախագահ Բաշար ալ Ասադն առաջարկը համարել է լուրջ նախաձեռնություն, որն անհրաժշետ է ուսումնասիրել:

UN Special Envoy to Syria discusses possibility of freezing fighting in Aleppo
The meeting was attended by Deputy FM FayssalMikdad, Syria’s Permanent Representative to UN Dr.Bashar al-Jaafari, FM Advisor Ahmad Arnous and deMistura’s accompanying delegation.
The main points of de Mistura’s initiative, which was first put forward late October, were presented to President Bashar al-Assad on the former’s latest visit to Syria last November.
The President then said the initiative was worthy of study and that work on it was needed to pursue its goals of re-establishing security in Aleppo.
The UN Envoy was also received by al-Moallem during the same visit, which was de Mistura’s second since he was appointed envoy in July.
Yesterday, al-Moallem clarified at a press conference with his Belarusian counterpart that de Mistura’s initiative was focused on Aleppo city itself and not its countryside, making a point clear that the UN Envoy was welcomed not because one side or another exerted pressure, but because the Syrian government wanted to implement an agreement that keeps Aleppo stable and intact and restores normal life to it.
The Foreign Minister noted that de Mistura’s assistant, Ramzy Ezzeldin Ramzy, held talks with Syrian Deputy Foreign and Expatriates Minister Fayssal Mikdad, and the gist of these talks was that de Mistura has new ideas he’d like to propose on his plan.