Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել է` թուրքական պատվիրակություն ապրիլին Հայաստան չի գա
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի օրը` ապրիլի 24-ին, Հայաստանում կայանալիք հիշատակի արարողություններին Թուրքիան պաշտոնապես չի մասնակցի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է Թուրքիայի ԱԳՆ խոսնակ Թանժու Բիլգիչը: «Որքանով ես տեղյակ եմ, թուրքական կողմից մասնակցություն չի լինի»,- ասել է ԱԳՆ խոսնակը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի երդմնակալության արարողությանը ներկա գտնվող Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նրան էր հանձնել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերը` մասնակցելու 2015 թվականի ապրիլի 24-ին Երևանում կայանալիք հիշատակի արարողություններին:

МИД Турции заявило, что турецкая делегация в апреле в Армению не приедет
Турция официально не будет участвовать в мероприятиях 24-го апреля, посвященных 100-летию Геноцида армян. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на агентство Анадолу, об этом на встрече с журналистами заявил пресс-секретарь МИД Турции Танжу Билгич. «Насколько мне известно, турецкая делегация не поедет»,- сказал пресс-секретарь МИД Турции.
Находящийся на инаугурации президента Турции Эрдогана министр ИД Армении Эдвард Налбандян вручил ему приглашение президента Армении Сержа Саргсяна принять участие в памятных мероприятиях в Ереване 24-го апреля 2015 года.