Թուրքիայի ԱԳՆ օրացույցում հայտնված Ծիծեռնակաբերդի լուսանկարի հարցը հասել է մեջլիս
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի ընդդիմադիր Հանրապետական ժողովրդական կուսակցությունն ԱԳՆ կազմած օրացույցում Հայոց ցեղասպանության Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի լուսանկարի հայտնվելու հարցն առաջ է քաշել թուրքական մեջլիսում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Haberler.com-ը, կուսակցության Ստամբուլի պատգամավոր Օսման Քորութուրքը արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուից պահանջել է պարզաբանել, թե արդյոք լուսանկարը ապրիլի 24-ին ընդառաջ տարվող թուրքական նախապատրաստական աշխատանքների և ռազմավարության մա՞սն է կազմում:
Քորութուրքը փորձել է տեղեկանալ նաև, թե Թուրքիայի ԱԳՆ-ն ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում ապրիլի 24-ին Հայաստանի և հայկական սփյուռքի աշխատանքներին դիմակայելու համար: Ընդդիմադիր պատգամավորը ցանկացել է պարզել, թե հնարավո՞ր են արդյոք օրացույցում հայտնված լուսանկարի նման այլ «անակնկալներ»:
Ավելի վաղ թուրքական լրատվամիջոցները հրապարակել և սկսել էին տարածել Չանաքքալեի ճակատամարտի 100-ամյակին նվիրված պաշտոնական օրացույցի մի ուշագրավ լուսանկար: Ապրիլ ամսվա էջում այլ լուսանկարների կողքին տեղադրված էր նաև Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի լուսանկարը: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հետաքննություն է սկսել՝ պարզելու, թե ինչպես է Հայոց ցեղասպանության Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը պատկերող լուսանկարը հայտնվել Չանաքքալեի ճակատամարտին նվիրված օրացույցում:

Photo of Armenian Genocide Memorial published in Turkish MFA calendar discussed in Turkey's Parliament
YEREVAN, FEBRUARY 3, ARMENPRESS. Turkey’s oppositional Republican People's Party has raised the issue of the photo of the Armenian Genocide Memorial Tzitzernakaberd published in Turkish MFA calendar in the Grand National Assembly of Turkey.
As reports “Armenpress”, citing the Turkish Haberler.com, the Deputy from the Republican People's Party Osman Koruturk from Istanbul demanded from the Minister of Foreign Affairs of Turkey Mevlüt Çavuşoğlu to clarify if the photo is a part of Turkey’s preparatory activities and strategy advancing April 24.
Among other things, the Deputy from the Republican People's Party Osman Koruturk also wanted to know if there can be other similar “surprises” like the photo published in Turkey’s MFA calendar.
Previously it was reported that the Ministry of Foreign Affairs of Turkey has begun an investigation to find out how the photo of Tzitzernakaberd Memorial dedicated to the Armenian Genocide victims’ memory appeared on the calendar devoted to the Battle of Gallipoli (Çanakkale).
An unidentified source informed the Turkish media that the relevant measures will be implemented against the person responsible for posting the photo. The Turkish media stopped spreading information after the clarification of the incident.
Previously the Turkish media published a photograph of the Armenian Genocide Memorial Tzitzernakaberd, which was depicted among the photographs on the April page of the Turkish MFA’s official calendar.