Սերյոժա Ավետիսյանին փրկելու համար արվել է հնարավորը. Արմեն Մուրադյան
ԳՅՈՒՄՐԻ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը գյումրեցիներին վստահեցրեց, որ արվել են բոլոր հնարավոր ու անհնար թվացող գործողությունները՝ փոքրիկ Սերյոժայի կյանքը փրկելու համար, բայց, ավաղ, հնարավոր չեղավ փրկել նրան: Այս մասին հունվարի 20-ին Գյումրու Սուրբ Նշան եկեղեցում վեց ամսական Սերյոժա Ավետիսյանի համար կատարվող հոգեհանգստի կարգից հետո լրագրողների հետ ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ նշեց նախարարը:
«Յոթ օր ու յոթ գիշեր պայքար է եղել մեր փոքրիկի համար: Աշխարհի բոլոր լուրջ բժշկական կենտրոնները միավորվել էին, այդ թվում` մեր ռուս գործընկերներն ու հայաստանցի առաջատար բոլոր բժիշկները, բայց այդ՝ յոթ օր ու յոթ գիշերվա պայքարի ընթացքում չհաջողվեց կայունացնել վիճակը: Մենք բոլորս, կարող եմ ասել, որ ոչ միայն սգում ենք, այլ նաև շատ անձնավորված ենք ընդունել այս կորուստը»,- նշեց ՀՀ առողջապահության նախարարն` ավելացնելով, որ արդարությունը պետք է լինի անխուսափելի եւ լիարժեք:
«Ոչ որպես ՀՀ քաղաքացի, այլ նաև մարդ՝ խորապես սգում եմ մեր ժողովրդի հետ միասին, եւ կարծում եմ, որ արդարադատությունը պետք է լինի անխուսափելի եւ լիարժեք»,- ավելացրեց Արմեն Մուրադյանը:

Было сделано возможное для спасения Сережи Аветисяна: министр здравоохранения Армении
Министр здравоохранения Армении Армен Мурадян заверил гюмрийцев, что были сделаны все возможные и даже кажущиеся невозможным действия для спасения жизни маленького Сережи, однако, к сожалению, спасти его не удалось. Как сообщает Арменпресс, об этом министр сказал журналистам после панихиды по Сереже Аветисяну.
«Семь дней и ночей шла борьба за жизнь малыша. Все серьезные медицинские центры мира объединились, в том числе наши российские коллеги и все армянские передовые врачи, однако в ходе этой семидневной борьбы не удалось стабилизировать ситуацию. Мы все, могу сказать, не только скорбим, но и очень близко приняли эту потерю», - отметил министр, добавив, что справедливость должна быть полноценной и неизбежной.
«Не только как гражданин Армении, но и как человек, я скорблю вместе с нашим народом, и думаю, что справедливость должна быть полноценной и неизбежной», - отметил Мурадян.