Ուրուգվայի ԱԳ նախարարը կոչ է արել ճանաչել ԼՂ անկախությունը
ՄՈՆՏԵՎԻԴԵՈ, 6 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Լուիս Ալմագրոն կոչ է արել միջազգային մակարդակով ճանաչել ԼՂ անկախությունը` հենվելով ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ասբարեզ» պարբերականը, նման հայտարարություն ԱԳ նախարարը կատարել է հունվարի 4-ին տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից հետո: Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՅԴ Հայ դատի Ուրուգվայի հանձնախմբի անդամները` քննարկելու իրավիճակը Հարավային Կովկասում եւ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի շարունակական խախտումները, որոնք արժանացել են նախարարի խիստ քննադատությանը:
Հանդիպմանը Ալմագրոն ընդգծել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման անհրաժեշտությունը խաղաղ բանակցությունների հիման վրա` հաշվի առնելով հայ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
«2011թ. սեպտեմբերին Ուրուգվայի ԱԳ նախարարը հայտարարեց, որ Ուրուգվայը սկսել է լուրջ վերլուծություն կատարել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ, որպեսզի պետական որոշում ընդունի այդ հարցի առնչությամբ»,- հանդիպմանն ասել է Ուրուգվայի Հայ դատի հանձնախմբի անդամները` հավելելով, որ այդ օրվանից անցկացվել են հանդիպումներ եւ Ուորգւվայի պետական բարձրաստիճան դեմքերը հարցի առնչությամբ հանդիպումներ ու քննարկումներ են ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների եւ Ուրուգվայում գործող երկու երկրների դեսպանների հետ: Հանդիպման ավարտին ԱԳ նախարարը շնորհավորել է ՀՀ եւ ԼՂՀ ժողովուրդների Սուրբ ծնունդը` հույս հայտնելով, որ մոտ ապագայում ԼՂ-ն կստանա միջազգային ճանաչում:

MONTEVIDEO, JANUARY 6, ARMENPRESS. The Uruguayan Foreign Ministry asked for the international recognition of the Republic of Nagorno-Karabakh and the right of its people to self-determination on Sunday, Jan. 4, after a meeting with Armenian representatives.
As reports "Armenpress"citing the "Asbarez News",the Minister of Foreign Affairs of Uruguay Luis Almagro met with members of the Armenian National Committee of Uruguay and Mario Nalpatian, member of the International Armenian National Committee, to discuss the situation in the South Caucasus and the continuing violations of the ceasefire by Azerbaijan, which merited a strong condemnation from the Minister.
Almagro stressed the “need for a peaceful settlement of Nagorno Karabakh taking particular account of the right to self-determination of the Armenian people and the principle of territorial integrity of the Republic of Armenia under its borders as an independent country between May 1918 and December 1920.
“In September 2011 the Minister of Foreign Affairs made public that Uruguay had begun to analyze the case of Nagorno Karabakh in order to take a State decision about it,” said the representatives of Armenian National Committee of Uruguay. “Since then there have been meetings of the Chancellor and senior officials of the Uruguayan government with the Foreign Ministers of the Republics of Armenia and Azerbaijan and with the respective ambassadors in Uruguay”.
The Foreign Minister took the opportunity to offer his Christmas greetings for the next 6 January to the Armenian people of the Republic of Armenia and the Republic of Nagorno Karabakh, hoping that it will soon find its recognition in the international arena of nations".