Ուրուգվայի ԱԳ նախարարը կոչ է արել ճանաչել ԼՂ անկախությունը
ՄՈՆՏԵՎԻԴԵՈ, 6 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Լուիս Ալմագրոն կոչ է արել միջազգային մակարդակով ճանաչել ԼՂ անկախությունը` հենվելով ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ասբարեզ» պարբերականը, նման հայտարարություն ԱԳ նախարարը կատարել է հունվարի 4-ին տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից հետո: Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՅԴ Հայ դատի Ուրուգվայի հանձնախմբի անդամները` քննարկելու իրավիճակը Հարավային Կովկասում եւ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի շարունակական խախտումները, որոնք արժանացել են նախարարի խիստ քննադատությանը:
Հանդիպմանը Ալմագրոն ընդգծել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման անհրաժեշտությունը խաղաղ բանակցությունների հիման վրա` հաշվի առնելով հայ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
«2011թ. սեպտեմբերին Ուրուգվայի ԱԳ նախարարը հայտարարեց, որ Ուրուգվայը սկսել է լուրջ վերլուծություն կատարել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ, որպեսզի պետական որոշում ընդունի այդ հարցի առնչությամբ»,- հանդիպմանն ասել է Ուրուգվայի Հայ դատի հանձնախմբի անդամները` հավելելով, որ այդ օրվանից անցկացվել են հանդիպումներ եւ Ուորգւվայի պետական բարձրաստիճան դեմքերը հարցի առնչությամբ հանդիպումներ ու քննարկումներ են ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների եւ Ուրուգվայում գործող երկու երկրների դեսպանների հետ: Հանդիպման ավարտին ԱԳ նախարարը շնորհավորել է ՀՀ եւ ԼՂՀ ժողովուրդների Սուրբ ծնունդը` հույս հայտնելով, որ մոտ ապագայում ԼՂ-ն կստանա միջազգային ճանաչում:

Министр ИД Уругвая призвал признать независимость Арцаха
Министр ИД Уругвая Луис Альмагро призвал признать независимость Арцаха на международном уровне – опираясь на принцип самоопределения наций.Как передает Арменпресс со ссылкой на газету «Аспарез», такое заявление министр сделал 4 января после встречи с представителями армянской диаспоры. Во встрече приняли участие члены комиссии Ай Дата Уругвая – с целью обсуждения ситуации на Южном Кавказе и регулярно повторяющихся случаев нарушения режима перемирия азербайджанской стороной, что встретило резкую критику министра ИД. Министр Альмагро подчеркнул необходимость урегулирования карабахского конфликта путем переговоров – с учетом права армянского народа на самоопределение.«В сентябре 2011г. министр ИД Луис Альмагро сообщил, что Уругвай начал серьезное изучение проблемы Нагорного Карабаха, чтобы на государственном уровне принять решение вокруг этого вопроса», - сказали члены комиссии Ай Дата, добавив, что с этого времени проводились соответствующие встречи, а государственные чиновники Уругвая по этому вопросу проводили обсуждения с министрами ИД Армении и Азербайджана и послами этих стран в Уругвае.
В заключение министр ИД Уругвая поздравил народы Армении и НКР с со Святым Рождеством, выразив надежду, что в ближайшее время Арцах получит мировое признание.