Սփյուռքի նախարարությունը պատվիրել է ուսումնասիրել Ցեղասպանությունից տուժած հայերի կտակները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը Երևանի պետական համալսարանի միջազգային իրավունքի ամբիոնին պատվիրել է ուսումնասիրել Ցեղասպանությունից տուժած հայերի կտակները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` 2014 թվականի ամփոփիչ ասուլիսին ասաց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: «2014-ին սփյուռքի հիմնախնդիրների վերաբերյալ նախարարության պատվերով ՀՀ ԳԱԱ ինստիտուտները, ԵՊՀ-ն և այլ գիտական կենտրոններ հետազոտություններ են իրականացրել, որոնց արդյունքներն ամփոփվել են 12 գրքերում: Ցեղասպանության հետ կապված պատվիրել են ԵՊՀ Եվրոպայի և միջազգային իրավունքի ամբիոնին ուսումնասիրել բոլոր հայերի կտակները: Դա շատ բարդ և կարևոր խնդիր է: Անհատական իրավունքների խնդիրը ավելի հեշտ է լուծել»,- ասաց նախարարը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ նախարարության մյուս գործառույթներին` Հակոբյանը նշեց, որ իր ղեկավարած գերատեսչությունը ղեկավարելու է սփյուռքում տեղի ունեցող բոլոր միջոցառումները: Նրա խոսքով` սփյուռքում ստեղծվել է 62 հանձնաժողով, որոնց կազմակերպված միջոցառումները պետք է հստակեցվեն Սփյուռքի նախարարության հետ: «Ցանկացած միջոցառում բովանդակային առումով պետք է համաձայնեցվի»,- հավելեց նա:

YEREVAN, DECEMBER 25, ARMENPRESS: The Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia ordered the Department of International Law of the Yerevan State University to study the wills of the Armenians, suffered from the Armenian Genocide. Armenpress reports that the Minister of Diaspora Hranush Hakobyan stated about it at the annual conference 2014.
“By the order of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia in 2014 the institutions of the National Academy of Sciences, the Yerevan State University and other scientific centers have implemented studies, the results of which were summarized in 12 books. In the connection with the Genocide, we have ordered the European and International Law Chair and the Department of International Law of the Yerevan State University to study the wills of all the Armenians. It is a very important and complicated thing. The issue of the individual rights is easier to be solved”, - said the Minister.