Խոցված ուղղաթիռից տարհանված որոշ սարքավորումներ կենթարկվեն փորձաքննության
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական օդուժի կողմից նոյեմբերի 12-ին հայկական ուղղաթիռը խոցելու դեպքով ծառայողական քննություն անցկացնելու համար ստեղծվել է հատուկ հանձնաժողով: Հանձնաժողովն ուսումնասիրության կենթարկի դեպքի վայրից ԼՂՀ ՊԲ հատուկ ջոկատայինների դուրս բերած որոշ սարքավորումներ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն ասաց, որ հանձնաժողովի կազմում են ՀՀ ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, քննիչներ, փորձագետներ: «Այդ ուսումնասիրությունն առաջին հերթին կատարում են մեզ համար` հասկանալու, թե ինչ է կատարվել: Ուսումնասիրության ավարտին պատրաստ ենք արդյունքները տրամադրել նաեւ միջազգային կառույցներին` միջազգային դատավարության իրականացման համար»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Ուղղաթիռի խոցման դեպքով հարուցվել է քրեական գործ` ազգային ատելության շարժառիթով երկու եւ ավելի անձանց սպանության, գույքը դիտավորյալ ոչնչացնելու համար:
Սկսած նոյեմբերի 12-ից միջազգային գրեթե բոլոր կառույցներն ու դեսպանները Ադրբեջանին մի քանի անգամ խաղաղության եւ մարդասիրության կոչ են արել: Խաղաղության կոչով է հանդես եկել նաեւ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը: Լրագրողների հարցին, թե որն է լինելու հայկական Զինված ուժերի պատասխանը, ՀՀ ՊՆ Սեյրան Օհանյանն ասել էր, որ հայկական կողմը կշարունակի ջանքեր գործադրել դիվանագիտական ճանապարհով հարցը կարգավորելու ուղղությամբ: Սակայն տասը օրվա ընթացքում հարեւան երկրում չհասկացան ոչ դիվանագիտական լեզուն, ոչ մարդասիրական կոչերը եւ ԼՂՀ հատուկ ստորաբաժանումներն իրականացրեցին օպերացիա, որի արդյունքում տարհանվեցին Ադրբեջանի կողմից խոցված ուղղաթիռի անձնակազմից մեկի դին, երկու օդաչուների մասունքները և ուղղաթիռի որոշ անհրաժեշտ մասեր:
Արցախի ռազմօդուժի ուղղաթիռը խոցվել էր ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում նոյեմբերի 12ին` ժամը 13.45ի սահմաններում, ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ: Հակառակորդը մի քանի օր շարունակում էր տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից ինտենսիվ կրակ վարել դեպքի վայրի ուղղությամբ` չանսալով միջազգային հանրության կոչերին` դադարեցնել կրակը` մարմինների դուրսբերման հնարավորություն տալով: Անձնակազմի հրամանատարն է եղել մայոր Սերգեյ Սահակյանը: Մյուս երկու զինծառայողներն էին լեյտենանտ Ազատ Սահակյանը եւ ավագ լեյտենանտ Սարգիս Նազարյանը:

Часть оборудования сбитого вертолета пройдет экспертизу
Создана комиссия для проведения служебного расследования по инциденту сбитого 12-го ноября вертолета. Комиссия обследует эвакуированное с места падения вертолета оборудование. В беседе с «Арменпресс» пресс-секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян сказал, что в составе комиссии высокопоставленные чины МО Армении, следователи и эксперты. «Мы проведем расследование, в первую очередь, для себя. По окончании мы готовы представить результаты международным структурам для проведения международного судебного процесса»,- сказал Арцрун Ованнисян.
По факту поражения вертолета открыто уголовное дело об убийстве 2 и более лиц по признаку национальной неприязни.
Начиная с 12-го ноября почти все международные структуры и послы призывали Азебайджан к миру и человечности, такой же призыв огласило Минобороны Армении. Однако за 10 дней соседи не поняли языка дипломатии и гуманизма, и спецназ был вынужден провести эвакуацию тел погибших. Было доставлено и некоторое оборудование с вертолета.
12 ноября, в 13.45, на восточной стороне воздушной границы НКР в результате нарушения азербайджанской стороной режима прекращения огня, во время учебного полета был поражен вертолет МИ-24 ВВС НКР. Место поражения очень близко к линии соприкосновения. Противник продолжает вести огонь из разнокалиберного оружия в направлении пораженного вертолета. Позднее Степанакерт подтвердил, что, по предварительным данным, есть трое погибших. Командиром экипажа вертолета был майор Сергей Саакян, двое других – старший лейтенант Саргис Назарян и лейтенант Азат Саакян. 25-го ноября останки летчиков были преданы земле в пантеоне Ераблур.