Կարեն Անդրեասյանն ու Ջոն Հեֆերնը քննարկել են ՄԻՊ ոլորտի մարտահրավերները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանը նոյեմբերի 10-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, օմբուդսմենը և դեսպանը մտքեր են փոխանակել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա մարտահրավերների շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի իրավական համակարգի խնդիրներին, մասնավորապես, Գլխավոր դատախազության, Հատուկ քննչական ծառայության և Քննչական կոմիտեի գործունեությանը:
Կողմերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը խորացնել համագործակցությունը երկուստեք առաջնահերթություն ունեցող մի շարք ոլորտներում:
Դեսպան Հեֆերնը բարձր է գնահատել սահմանափակ մարդկային ռեսուրսների առկայության պայմաններում Պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի և նրա աշխատակազմի ակտիվ գործունեությունը:
Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանն իր հերթին արժևորել է ԱՄՆ դեսպանության դերը Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում` ընդգծելով հայ-ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունների խորացման կարևորությունը:

Омбудсмен Армении и посол США обсудили текущие вызовы в области прав человека
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса омбудсмена Армении, собеседники обменялись мнениями вокруг текущих вызовов в областиправ человека. Стороны коснулись проблем правовой системыАрмении, в частности, Генерального прокурора Армении,деятельности Специальной Следственной службыи работы Следственного комитета.
Стороны подтвердили свою приверженность вуглублении двустороннего сотрудничества в ряде областей, представляющих взаимный интерес.
Посол Хефферн высоко оценил активную работу омбудсмена и руководимого им аппарата в условиях ограниченногоналичия человеческих ресурсов.
Карен Андреасян отметил важную роль посольства США в укреплении демократических ценностей и защите прав человека, подчеркнув важность углубления армяно-американских дружественных отношений.