Եվրոպական դատարանի վճիռներով սահմանված արդարացի փոխհատուցման վճարման կարգ կսահմանվի
Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Կարեն Անդրեասյանը Ազգային ժողովում ներկայացրեց «Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի մասին օրենքում լրացում կատարելու մասին» նախագիծը՝ երկրորդ ընթերցմամբ ընդունելու նպատակով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Անդրեասյանն ասաց, որ նախագծով առաջարկվում է սահմանել նոր լիազորում, որի հիման վրա Կառավարությունը կկարողանա կարգավորել Եվրոպական դատարանի վճիռներով և որոշումներով սահմանված արդարացի փոխհատուցման գումարի վճարման գործընթացը։
«Եվրոպական դատարանի վճիռներով և որոշումներով սահմանված արդարացի փոխհատուցման գումարի վճարումը Հայաստանի Հանրապետության անվերապահ պարտավորությունն է։ Այդուհանդերձ, հարկ է նշել, որ սահմանված ժամկետում արդարացի փոխհատուցում ստանալու համար դիմումատուները պետք է ներկայացնեն անհրաժեշտ փաստաթղթեր, որը գործնականում ուղեկցվում է որոշակի խնդիրներով»,-նշեց նա։
Անդրեասյանն ասաց, որ հաճախ անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացվում են ոչ ամբողջական կամ այնպիսի ժամկետներում, որոնք վարչապետի աշխատակազմին հնարավորություն չեն տալիս սահմանված ժամկետում ապահովել փոխհատուցման գումարի վճարումը։
Նա նաև ընդգծեց, որ Հայաստանի օրենսդրությամբ ներկայում բացակայում է արդարացի փոխհատուցման վճարման գործընթացի հստակ իրավական կարգավորումը։
«Թերևս, առայսօր գործնականում արդարացի փոխհատուցման վճարումներն իրականացվել են, սակայն իրավական հիմքի բացակայությունը շարունակաբար հանգեցրել է գործնական տարբեր խնդիրների առաջացմանը, որոնց լուծմանն է միտված հիշյալ կարգավորման անհրաժեշտությունը»,-ասաց Անդրեասյանը։

The Armenian government’s Representative on International Legal Matters, Karen Andreasyan, presented a bill to lawmakers regarding procedures for fair compensation in accordance with European Court judgments.
The proposed amendments to the law On the Representative of Legal Matters would establish a new authority, enabling the government to regulate the process of paying fair compensation mandated by European Court judgments and decisions, while preventing technical issues related to paperwork.
“Paying the amount of fair compensation determined by the European Court’s judgments and decisions is an unequivocal obligation of the Republic of Armenia. However, it should be noted that, to receive fair compensation within the prescribed timeframe, applicants must submit the necessary documents, which in practice often presents certain challenges,” he said during the second reading in parliament.
Andreasyan noted that required documents are frequently submitted incompletely or at times when the Prime Minister’s Office is unable to ensure payment within the established deadline.
He also emphasized that Armenian legislation currently lacks clear legal regulation governing the payment of fair compensation.
“While fair compensation payments may have been made in practice to date, the absence of a legal basis has repeatedly caused various practical problems, highlighting the need for the proposed regulation,” Andreasyan said.