Հակառակորդը լարված է պահում սահմանը` թիրախավորելով նաև քաղաքացիական անձանց
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշ մարզի սահմանամերձ մի քանի համայնքներում իրավիճակը հանգիստ է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեցին գյուղապետերը: Նրանց բնորոշմամբ` հակառակորդը վերջին օրերին ակտիվություն է ցուցաբերում` կարճ կրակ բացելով գյուղերի ու հայ դիրքապահների ուղղությամբ, որին, սակայն, հայ դիրքապահները դեռևս չեն պատասխանում:
«Ներկա պահին հանգիստ է իրավիճակը, կրակել են երեկ չէ անցած օրը և դրանից մեկ օր առաջ: Նյութական վնասները չնչին են»,-ասաց Մովսեսի գյուղապետ Արարատ Ավալյանը:
Չինարիի գյուղապետ Սամվել Սաղոյանի հավաստմամբ ևս` խաղաղ է իրավիճակը սահմանապահ գյուղում: «Կրակել են ամսի 13-ին ու 14-ին, որոնք եղել են գյուղի ուղղությամբ: Հոկտեմբերի 14-ին անասնապահի ուղղությամբ է եղել կրակը գյուղի ծայրամասում, նա մտել է մի տուն, որից հետո սկսել են այդ տան վրա կրակել մի քանի գնդակ, որից հետո դադարել են կրակել»,-հայտնեց Սաղոյանը` ավելացնելով, որ հայ դիրքապահները պատասխան կրակ չեն բացում հակառակորդի ուղղությամբ:
Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի մամուլի խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը նշեց, որ ինչպես արդեն հայտնել են, շփման գծում որոշակի ակտիվություն նկատվում է հակառակորդի կողմից: «Երբեմն ակտիվանում են, երբեմն հանդարտվում»,-ասաց նա: Օրեր առաջ հակառակորդի գնդակից վիրավորված զինվորի վիճակն էլ, Հասրաթյանի տեղեկացմամբ, նորմալ է:
Հոկտեմբերի 13-ին ժամը 16:15-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում, հակառակորդի կողմից արձակված անկանոն կրակահերթի հետևանքով, ծնկի շրջանում վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1995թ. ծնված Հովհաննես Անդրանիկի Թադևոսյանը:
Հուլիս-օգոստոսյան աննախադեպ լարվածության անկումից հետո, որը հնարավոր եղավ ապահովել ՊԲ-ի վճռական գործողությունների շնորհիվ, սա առաջնային գծում հակառակորդի կողմից սադրված հերթական միջադեպն է, որից կարելի է եզրակացնել, որ ադրբեջանական կողմը նորից որդեգրել է իրավիճակի միտումնավոր ապակայունացմանն ուղղված անհեռատես ճանապարհը:Վերջին օրերին հակառակորդը հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը քառապատկել է:

Противник сохраняет напряженность на границе, держа под прицелом даже гражданских лиц
В нескольких приграничных общинах Тавушской области ситуация спокойная. Об этом в беседе с Арменпресс сказали руководители этих общин. По их словам, противник в последние дни проявляет активность, открывая кратковременный огонь в направлении сел и армянских постов, на который последние пока не отвечают.
«На данный момент, ситуация спокойная, стреляли позавчера и за лень до этого. Материальных потерь нет», - сказал руководитель общины Мовсес Арарат Авалян.
По словам руководителя общины Чинари Самвела Садояна, в этом приграничном селе ситуация спокойная. «Стреляли 13 и 14 октября, несколько прицельных выстрелов было сделано и по дому местного животновода, однако армянские дозорные не открыли ответный огонь», - сказал он.
Как отметил пресс-секретарь Армии обороны НКР Сенор Асратян, заметная определенная активизация противника на линии соприкосновения сил. «Иногда они активизируются, иногда напряженность ослабевает», - сказал он, добавив, что раненый на днях выстрелом противника армянский военнослужащий чувствует себя нормально.
13 октября в районе 16.15 на боевом опорном пункте одной из воинских частей, расположенной на южном направлении линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил в результате беспорядочной стрельбы со стороны противника ранение в области колена получил военнослужащий Ованнес Андраникович Тадевосян, 1995 года рождения.
После ослабления беспрецедентной напряженности на линии соприкосновения сил в июле-августе этого года благодаря решительным действиям Армии обороны НКО, это очередной инцидент, спровоцированный противником на передовой, из чего можно заключить, что азербайджанская сторона снова встала на путь преднамеренной искусственной дестабилизации ситуации.