Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցումը Հայաստանում դառնում է արագ և մատչելի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալությունում նախորդ տարի մեկնարկեցին էլեկտրոնային միասնական համակարգի ներդրման աշխատանքները: Աշխատանքներն արդեն ավարտված են, և հոկտեմբերի 1-ից ՔԿԱԳ մարմիններում լիարժեք գործարկվեց նոր ներդրված համակարգը: Թեմայի շուրջ «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը զրուցել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանի հետ:
-Պարո’ն Քրմոյան, ՔԿԱԳ մարմիններում ներդրված էլեկտրոնային միասնական համակարգն, ըստ էության, ենթադրում է բնակչությանը մատուցվող ծառայությունների որակի բարելավում: Ինչպիսի՞ դրական տեղաշարժեր կարող ենք ակնկալել համակարգի աշխատանքից:
-Համակարգի ներդրումը նշանակում է, որ մենք ստեղծել ենք միասնական մի գրանցամատյան, որտեղ ներռված է ՔԿԱԳ գործունեության համար անհրաժեշտ ամբողջ տեղեկատվությունը: Յուրաքանչյուր փաստաթուղթ, որ անհրաժեշտ է գործառնություն իրականացնելու համար, թվայնացվում է և ներբեռնվում համակարգ: Այդտեղ ներբեռնվում են գրանցամատյաննների բոլոր տեղեկությունները և գրանցման համար հիմք հանիսացող փաստաթղթերը, ինչը հնարավորություն է տալիս կրճատել քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման ժամկետները: ՔԿԱԳ մարմինները, որոնք հիմնականում համայնքային ենթակայության ներքո են, այժմ հասանելիություն ունեն համակարգին և կարող են սեղմ ժամկետներում իրականացնել իրենց աշխատանքը:
- Իսկ ի՞նչ կարող են ակնկալել քաղաքացիները համակարգի ներդրումից, նրանք զգալո՞ւ են տարբերությունը:
- Առաջին հերթին քաղաքացին այլևս ձեռագիր դիմում չի գրելու, որտեղ կարող են լինել սխալներ: Քաղաքացին պարտականություն ունի միայն ՔԿԱԳ ներկայացնել համապատասխան փաստաթղթերը, իսկ դիմումը կազմում է համապատասխան բաժնի աշխատակիցը: Քաղաքացին միայն ստորագրում է դիմումը: Այն անմիջապես մուտքագրվում է համակարգ, և գործընթացը սկսվում է դիմումի մուտքագրումից անմիջապես հետո: Եթե նախկինում շատ անգամ պահանջվում էր մարդկանց անձնագրային տվյալների մասին և այլ տեղեկություններ, ապա ներկայումս դրանք անհրաժեշտ չեն, քանի որ այդ բոլոր տվյալները հնարավոր է դարձել ներբեռնել ոստիկանության համակարգից: Այսինքն` պետական երկու մարմինների միջև հարցումները կատարվում են էլեկտրոնային եղանակով:
- Համակարգի ներդրումից հետո որքանո՞վ են կրճատվել քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման ժամկետները:
- Ժամկետների կրճատումն ակնհայտ է: Եթե օրինակ նախկինում անվանափոխության համար ամիսներ էր պահանջվում, ապա ներկայումս դրա համար անհրաժեշտ է 15-20 օր: Այժմ աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի արտերկրում գտնվող Հայաստանի քաղաքացիները ևս հեշտությամբ օգտվեն համակարգից: Արդարադատության նախարարը խիստ զգուշացրել է ՔԿԱԳ բոլոր տարածքային կենտրոնների ղեկավարներին, որպեսզի այսօրվանից սկսած ցանկացած քաղաքացի, դիմելով ՔԿԱԳ մարմնին, զգա ծառայությունների որակի տարբերությունը: Համակարգի ներդրումով պետք է վերանան բյուրոկրատական քաշքշուկները:
- Համակարգի ներդրումը կարո՞ղ է նպաստել կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը:
- Այո’, այն էապես նպաստելու է կոռուցիայի նվազեցմանը, քանի որ ամբողջ փաստաթղթային շարժն իրականացվելու է էլեկտրոնային եղանակով և ուժեղ հսկողության ներքո: Համակարգչի մոնիտորի առջև նստած մենք տեսնում ենք, արդյո՞ք ձգձգվել է օրինակ երեխայի ծնունդի գրանցումը, թե ոչ: Աշխատավարձերի բարձրացումն իր հերթին խթան է կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման համար: Հուլիսի 1-ից ավելացել են համակարգում աշխատողների աշխատավարձերը: Եթե նախկինում ղեկավար պաշտոնն ստանձնողները ստանում էին 100- 130 հազար դրամ, ապա այժմ նրանք ստանում են շուրջ 250-260 հազար դրամ: Ավագ մասնագետները ներկայումս ստանում են շուրջ 130 հազար` նախկին 60-70 հազար դրամի փոխարեն:
Մենք ներկայումս նախագիծ ենք մշակում, որ քաղաքացին հնարավորություն ունենա հունվարից դիմել ցանկացած ՔԿԱԳ մարմին, այլ ոչ թե միայն իր գրանցման վայրի մարմինը, որը ևս մրցակցություն կստեղծի մարմինների միջև և քաղաքացին հնարավորություն կունենա ընտրել ծառայությունները:
-Համակարգը հնարավորություն տալի՞ս է անձին ծանոթանալու իր սեփական հաշվին, թե այն վերահսկվո՞ւմ է միայն պետական կառույցի կողմից:
- Քաղաքացին իհարկե ունի հնարավորություն ծանոթանալու իր տվյալներին, սակայն ոչ էլեկտրոնային եղանակով: Այս համակարգն ունի համապատասխան գաղտնիության ռեժիմներ և միայն այդ ռեժիմների պահպանման դեպքում է հնարավոր պահպանել անվտանգությունը:
- Այսինքն` կարո՞ղ ենք հավաստել, որ համակարգն ապահով է:
- Այո, միայն պետական կառույցների ցանցին է թույլ տրված միանալ համակարգին և մենք փորձել ենք այնպես անել, որ գաղտնիության ռեժիմը խստագույնս պահպանվի:
- Համակարգի ներդրումից հետո պետական տուրքերի փոփոխություններ եղե՞լ են:
- Ոչ, պետական տուրքերն անփոփոխ են: Նշեմ, որ ծննդի, մահվան և որդեգրման դեպքում պետական տուրքեր չեն գանձվում: Իսկ մյուս ծառայությունների դրույքաչափերը նույնն են:
- Ինչպիսի՞ աշխատանքներ են տարվել համակարգն ամբողջապես գործարկելու համար:
- Մինչ այս պահը մենք ՔԿԱԳ 54 տարածքային բաժիններում տեղադրել ենք շուրջ 170 համակարգիչներ` համապատասխան ծրագրային ապահովմամբ: Բացի այդ շուրջ 140 տպիչ սարքավորում են տեղադրվել բոլոր մարմիններում, իսկ 170 թվայնացնող սարքերի ներդրման գործընթացը շարունակվում է: Իրականացվել են նաև համապատասխան կրթական ծրագրեր և բոլոր աշխատակիցներն անցել են վերապատրաստում և գործնական հմտություններ:
- Իսկ էլեկտրոնային համակարգի ներդրումը ենթադրո՞ւմ է արդյոք աշխատողների կրճատում:
- Ո’չ, մենք ունենք աշխատողների օպտիմալ թիվ: Կան մարմիններ, որ բաղկացած են մեկ աշխատակցից, և մենք փորձելու ենք այնպես անել, որ աշխատողների նվազագույն թիվը հասնի երկուսի: Համակարգի գործարկման ժամանակ Երևանում և այլ մեծ քաղաքներում հնարավոր են որոշակի փոփոխություններ, սակայն մենք դրա ականատեսը կլինենք մետ կարի անց:

Система записи актов гражданского состояния в Армении становится быстрой и доступной
В агентстве Записи актов гражданского состояния в 2013 году стартовали работы по внедрению единой электронной системы. Эти работы уже завершены, и с 1 октября в органах ЗАГСа полноценно действует новая система. На эту тему корр. Арменпресс побеседовала с заместителем министра юстиции Армении Суреном Крмояном.
- Г-ин Крмоян, в органах ЗАГС внедрена единая электронная система, которая, по существу, подразумевает улучшение качества предоставляемых населению услуг. Какие положительные изменения следует ожидать?
- Внедрение системы означает, что мы создали единую базу, куда включена вся информация, необходимая для деятельность органов ЗАГС. Любой документ, который необходим для выполнения функций, проходит оцифровку и включается в систему. В базу включена вся информация и документы, являющиеся основанием для регистрации, что позволяет сократить сроки регистрации актов гражданского состояния. Органы ЗАГСа, которые в основном действуют под руководством общин, сейчас имеют доступ к системе и могут в короткие сроки совершать свои работы.
- Чего ожидать гражданам после внедрения системы, почувствуют ли они разницу?
- В первую очередь, граждане больше не будут писать бумажных заявлений, в которых могут быть ошибки. Гражданин представит в ЗАГС необходимые документы, а заявление будет составлять сотрудник соответствующего отдела. Гражданин только будет проверять составленное заявление, которое сразу после этого будет загружено в систему, и процесс регистрации начнется сразу после загрузки документа. Если раньше во многих случаях требовались паспортные данные и иная информация, то сейчас все это не нужно, так как все эти данные загружаются из системы полиции. То есть, запросы двух государственных органов проводятся электронным образом.
- Насколько сокращены сроки записи актов гражданского состояния после внедрения новой системы?
- Сокращения сроков очевидны. Если, например, для смены имени требовались месяцы, то сейчас для этого нужно 15-20 дней. сейчас ведутся работы для того, чтобы зарубежные граждане Армении тоже могли пользоваться данной системой. Министерство юстиции предупредило руководителей всех территориальных центров ЗАГСа, чтобы с сегодняшнего дня, обращаясь в эту структуру, гражданин почувствовал разницу в качестве обслуживания. Внедрением системы должна быть устранена бюрократическая волокита.
- Может ли внедрение системы способствовать снижению коррупционных рисков?
- Да. Система значительно будет способствовать снижению коррупции, так как весь оборот документов будет электронным и под строгим контролем. Сидя за монитором компьютера, мы увидим, затягивается, например, регистрация рождения ребенка или нет. Повышение зарплаты тоже является стимулом для снижения коррупционных рисков. Зарплата сотрудников системы была увеличена с 1 июля. Если раньше руководители органа получали 100-130 тысяч драмов, то сейчас получают 250-260 тысяч драмов. Старшие специалисты получают около 130 тысяч драмов вместо прежних 60-70 тысяч.
Сейчас мы разрабатываем проект, чтобы граждане получили возможность обратиться в любой орган ЗАГСа, а не только по месту прописки. Это создаст конкуренцию между органами ЗАГСа, а гражданин получит возможность выбора.
- Может ли гражданин ознакомиться с личными данными, или информация доступна только государственным структурам?
- Граждане, конечно, могут ознакомиться с личными данными, но не электронным путем. Система оснащена соответствующими режимами секретности, и только в случае соблюдения этого режима возможно сохранение безопасности.
- Следовательно, можно утверждать, что система безопасна?
- Да, только государственные структуры могут подключиться к системе, и попытались сделать так, что режим безопасности соблюдался строжайшим образом.
- Были ли изменения в размере государственных пошлин после внедрения системы?
- Нет. Государственные пошлины не изменились. Отмечу, что в случае рождения, смерти или усыновления государственных пошлин нет. А платы за остальные услуги остались прежними.
- Подразумевает ли внедрение системы сокращение количества сотрудников?
- Нет, у нас оптимальное количество сотрудников. Есть органы, где работает только один сотрудник. Мы попытаемся сделать так, чтобы минимальное количество сотрудников достигло двух. После эксплуатации системы в Ереване и других крупных городах возможны изменения, однако мы это увидим через полгода.