ՀՀ Նախագահը ՄԱԿ-ի ամբիոնը ճիշտ օգտագործեց. Ալեքսանդր Արզումանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի առիթը պատեհ էր Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի եւ ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ նման բարձր ամբիոնից Հայաստանի դիրքորոշումը հնչեցնելու համար: ՀՀ նախկին արտգործնախարար, «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ՄԱԿ-ում գնահատում եւ վերլուծում է առաջին հերթին ոչ թե քաղաքական, այլ փորձագիտական տեսանկյունից: Այդ առումով, ըստ Արզումանյանի, ամենակարեւոր շեշտադրումն այն է, որ տասնինը տարի անց պատասխան տրվեց հայր եւ որդի Ալիեւների այն քաղաքական գծին ու շահարկումներին, որ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի չորս բանաձեւերը հօգուտ Ադրբեջանի են:
«Շատ կարեւոր է, որ Հայաստանի նախագահը ներկայացրեց Ադրբեջանի ներքին կյանքում առկա խնդիրները, ներկայացրեց Հայաստանի պետական դիրքորոշումը իր համար շատ կարեւոր երկու հարցերի առնչությամբ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Արզումանյանը` հավելելով, որ պետք է երկրի շահն առաջ քաշել, քանի որ ՄԱԿ-ն այն ամբիոնը չէ, որտեղ պետք է խոսել ներքին խնդիրների մասին: Արզումանյանը շեշտում է, որ Հայաստանում ներքին կյանքում խնդիրներ կան, սակայն այդ հարցերի լուծման ամբիոնը չէ ՄԱԿ-ը: «Ելույթը սպասարկեց Հայաստանի արտաքին շահերին: Ելույթի ժամանակ լսարանը մեծ էր, խոսքը տեղ հասցնելու լավագույն առիթն էր, որ ճիշտ շեշտադրմամբ օգտագործվեց»,- ասաց Արզումանյանը:
Նախկին դիվանագետին զարմացնում է, որ Հայաստանում այդքան շատ են քննարկում նախագահի արտաբերած «Գրողի ծոցը վավերացնեք» արտահայտությունը: Նրա գնահատմամբ, ճիշտ ընտրված արտահայտություն էր, որ շատ հաջող կերպով թարգմանվեց անգլերեն: «Ես այդտեղ հայհոյանք կամ վիրավորանք չեմ տեսնում: ՄԱԿ-ի այդ ամբիոնն այնպիսի խոսքեր է լսել երկրի գերհզոր պետությունների առաջնորդների կողմից, հայհոյանքներ, անգամ կոշիկի շպրտոց, որ նախագահի «գրողը ծոցը վավերացնեք»-ը շատ հարիր է ու շատ ճիշտ ընտրված»,- ասաց Արզումանյանը:
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Նյու Յորքում Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանում հանդես է եկել ելույթով: Խոսելով հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին, նախագահը նշել է, որ Հայաստանը լրջորեն մտածում է արձանագրությունները խորհրդարանից ետ կանչելու ուղղությամբ: Նախագահը խոսել է նաեւ ԼՂ հակամարտության մասին, նեկայացրել իրավիճակը, հիշեցրել ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի ընդունած 4 բանաձեւերը, որոնք Ադրբեջանի պարբերաբար շահարկում է եւ ներկայացնում այն լույսի ներքո, որ ձեռնտու է իրեն եւ այդ կերպ շարունակում իր ապակառուցողական քաղաքականությունը:

Президент Армении правильно использовал трибуну ООН: Александр Арзуманян
Сессия Генеральной Ассамблеи ООН - подходящий повод озвучить со столь высокой трибуны позиции Армении относительно 100-летия Геноцида армян и вопроса карабахского урегулирования. Как сообщает Арменпресс,бывший министр иностранных дел Армении, член парламентской фракции «Наследие» Александр Арзуманян оценивает и анализирует выступление президента Армении Сержа Саргсяна в ООН, в первую очередь, не в политическом плане, а с точки зрения эксперта. В этом смысле, по словам Арзуманяна, самым важным акцентом стало то, что спустя 19 лет был дан ответ на политическую линию отца и сына Алиевых и спекуляции, связанные с тем, что СБ ООН принял 4 резолюции в пользу Азербайджана.
«Очень важно, что президент Армении представил имеющиеся проблемы во внутренней жизни Азербайджана, государственную позицию Армении по двум важным для нее вопросам», - сказал Арзуманян, добавив, что следует продвигать интересы нашей страны, поскольку ООН не та трибуна, с которой следует говорить о внутренних проблемах. Арзуманян подчеркнул, что проблемы во внутренней жизни Армении существуют, однако для их решения не подходит трибуна ООН. «Выступление обслужило внешние интересы Армении. Аудитория во время выступления президента была большая, это был наилучший повод донести наше слово, который и был наилучшим образом использован», - подчеркнул бывший министр ИД.
Арзуманяна удивляет, что в Армении так бурно обсуждают выражение президента «к черту вашу ратификацию». По его словам, это точно выбранное выражение, которое было очень удачно переведено на английский язык. «Я не виду здесь нецензурных выражений или оскорбления. С трибуны ООН звучали такие слова из уст лидеров сверхдержав, такая лексика, бросали даже башмаки, так что выражение президента было уместно и точно выбрано», - сказал Аруманян.
24 сентября президент Армении Серж Саргсян выступил на 69-ой сессии ГА ООН. Коснувшись армяно-турецких протоколов президент отметил, что Армения всерьез подумывает об отзыве их из парламента. Президент коснулся также карабахского конфликта, представил ситуацию, напомнив о 4 резолюциях, принятых СБ ООН, которыми Азербайджан постоянно спекулирует, представляя их в том свете, в каком ему выгодно и тем самым продолжает свою деструктивную политику.