Աղոթք ենք բարձրացնում առ Աստված, որ օրհնի մեր Հայրենիքը. Գարեգին Բ կաթողիկոսի ուղերձը
ԷՋՄԻԱԾԻՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ն.Ս.Օ.Տ.Տ.Գարեգին ԲԱմենայն Հայոց կաթողիկոսը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի անկախության 23-րդ տարեդարձի առթիվ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից, ուղերձում ասվում է.
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական Մեր օրհնությունն ենք բերում մեր ժողովրդին` ի Հայրենիս և ի Սփյուռս Անկախության տոնի առիթով:
Այսօր նվիրական օր է, մեր պետականության արժևորման օր, մեր ձեռքբերումների գնահատման, մեր լուսավոր ձգտումների, ապագայի հեռանկարների հաստատման օր:
Անկախ պետականությունը ազգերին և ժողովուրդներին հնարավորություն է ընձեռում ապրելու իրենց արժեքներով, կերտելու իրենց իդեալները, ազատորեն դրսևորելու իրենց հոգևոր ներուժն ու կարողությունները: Զորացնենք մեր հոգիներում այս գիտակցությունն ու համոզումը և դարձնենք ուժ մեր Հայրենիքի շուրջ համախմբված մնալու, ներկա դժվարությունները հաղթահարելու և մեր երկիրը շենացնելու համար, նաև ամրագրելու այն քրիստոնեական արժեքներն ու սկզբունքները, որոնցով ապրել ենք և ուզում ենք ապրել իբրև ազգ և հասարակություն:
Աղոթք ենք բարձրացնում առ Աստված, որ օրհնի մեր Հայրենիքը, ամրացնի մեր պետականությունը, խաղաղ ու ապահով պահպանի մեր ժողովրդին ի սփյուռս աշխարհի: Առ Աստված ապավինությամբ, մեր ջերմ սիրով և ամուր հավատքով կառուցենք մեր նոր կյանքը ազատ մեր Հայրենիքի հովանու ներքո»:

Мы воздаем молитву Господу, чтобы Он благословил нашу Родину - послание католикоса Гарегина II
Его Святейшество Католикос Всех Армян Гарегин II направил поздравительное послание по случаю 23-й годовщины Независимости. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Святого Престола Эчмиадзина, в послании говорится:
«Из Святого Престола Эчмиадзина шлем всему армянству наше патриаршее благословение - по случаю 23-й годовщины Независимости.
Сегодня заветный день, день нашей государственности, день оценки наших достижений, светлых стремлений, утверждения будущего.
Независимая государственность дает возможность народам и нациям жить своими ценностями, своими идеалами, свободно реализовать свой духовный потенциал, свои возможности. Да укрепим мы в наших душах это сознание и веру, превратим ее во всемогущую силу и объединимся вокруг нашей Родины – дабы преодолеть все нынешние трудности и обустроить свою страну, утвердить те христианские ценности и принципы, благодаря которым мы жили и выжили – как нация, как общество.
Мы воздаем молитву Господу, чтобы Он благословил нашу Родину, укрепил нашу государственность, сохранил мир и безопасность всему нашему народу, рассеянному по миру. Надеясь и веря в Бога, построим мы нашу новую жизнь на своей свободной и независимой Родине».