Կանադացի խորհրդարանականը կոչ է անում վերջ տալ արյունահեղությանը ԼՂ հակամարտության գոտում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի խորհրդարանի անդամ, հայ-կանադական բարեկամության խմբի նախագահ Հարոլդ Ալբրեխտի գնահատմամբ` օգոստոսի կեսերին Ադրբեջանի կողմից հարձակումները հանգեցրել են մի կետի, որը սպառնում է ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` խորհրդարանականը հիշեցրել է, որ վերջին բախումների հետեւանքով զոհերի թիվը հասել է 30-ի:
«Կորստի նման չափ չէր արձանագրվել 1994թ. մայիսի 20-ին կնքված զինադադարից հետո»,- ասել է Ալբրեխտը:
«Այս ճգնաժամի լուծուման ուղին ռազմական տարբերակը չէ, եւ միջազգային իրավունքի նման կոպիտ խախտումները կարող են ավելի սաստկացնել ապագա սերունդների զայրույթը: Կանադայում վստահ են, որ նման խնդիրների լուծման լավագույն ուղին բանակցությունն ու երկխոսությունն է: Ժամանակն է, որ տարածաշրջանի առաջնորդները հետամուտ լինեն, որ հաստատվի խաղաղություն եւ երկխոսություն: Չափից շատ արյուն է հոսել ոչ լավ բանի համար»,- նշել է խորհրդարանականը:
Նա հույս է հայտնել, որ օգոստոսի 10-ին Սոչիում կայացած Սերժ Սարգսյան-Իլհամ Ալիեւ հանդիպումը կարող է նվազեցնել հակամարտության լարվածության աստիճանը տարածաշրջանում:

Canadian MP calls for end to bloodshed in Nagorno-Karabakh conflict zone
YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. Harold Albrecht, Chair of the Canada-Armenia Parliamentary Friendship Group and Member of Parliament for Kitchener-Conestoga considers that Azerbaijani attacks in mid-August have led to a situation that threatens to destabilize the entire region.
As reports “Armenpress”, the Canadian MP reminded that the latest clashes have resulted in more than 30 deaths, a number not seen since a ceasefire was established 20 years ago in 1994.
“There is no military solution to this crisis; and such violations of international law can only stir the resentment of future generations.”
“Canada believes problems such as these are best solved through negotiations and dialogue.”
“It’s time that Region’s leaders pursued a legacy of peace and bridge-building. Too much blood has been spilled for no good,” said Albrecht.
He expressed hope for significant progress as a result of the August 10 meeting between the heads of state of Armenia and Azerbaijan in reducing the conflict levels in the region.