Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարության հասցեատերը Ադրբեջանն է. Էդուարդ Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինսկի խմբի համանախագահների արտահայտած վերջին դիրքորոշումն ու հայտարարությունն ուղղված էր Ադրեբեջանին: ՀՀԿ գործադիր մարմնի նիստից հետո,«Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան` հայտնեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Դիվանագիտական էթիկան պահանջում է, որ գնահատականների մեջ հստակ կոնկրետություն չլինի, այլ լինի կոչ կողմերին: Կարծում եմ` բոլորը` թե' համանախագահող երկրների ղեկավարները, թե' բոլոր այն փորձագետները, ովքեր հետաքրքրվում են Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ, տեղյակ են, որ Ադրբեջանի իշխանությունները վերջին շրջանում իրականացնում են ապակայունացմանը միտված գործողություններ, ինչը չի բխում մեր բանակցությունների տրամաբանությունից»,- շեշտեց Էդուարդ Շարմազանովը` վերահաստատելով, որ համանախագահների հղած ուղերձն ուղղված է Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությանը:
Քարվաճառում հուլիսի 14-ի ժամը 13:00-ի դրությամբ, ավարտվել է ՊԲ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող գործողությունը ադրբեջանական դիվերսիոն-հետախուզական խմբի վնասազերծման ուղղությամբ: Արդյունքում խմբի բոլոր անդամները գերեվարվել կամ ոչնչացվել են հայկական ուժերի կողմից: ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարել է, որ պատրաստ է միջազգային կառույցներին տրամադրել Քարվաճառում ադրբեջանական դիվերսիոն փորձի ապացույցները: ԼՂՀ և ՀՀ պետական սահմանահատվածում (Քարվաճառի ուղղություն) հակառակորդը ձեռնարկել է հերթական հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձը: Խմբի չեզոքացման ժամանակ հայ զինծառայողները ոչնչացրել են մեկ դիվերսանտի: Փոխհրաձգության ժամանակ զոհվել է հայ սպա`1972 թվականին ծնված մայոր Սարգիս Աբրահամյանը, վիրավորվել է 1977 թվականին ծնված Կարինե Դավթյանը:
Դիվերսանտների նկատմամբ ԼՂՀ գլխավոր դատախազությունը հարուցել է քրեական գործ և առաջադրել մի քանի մեղադրանքներ:

OSCE Minsk Group Co-Chairs’ latest statement was addressed to Azerbaijan: Edward Sharmazanov
YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS.The latest position and statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs was addressed to Azerbaijan. After the sitting of the executive body of the Republican Party of Armenia, in a response to the question of “Armenpress”, this was stated by NA Deputy Speaker, RPA spokesman Edward Sharmazanov.
"Diplomatic ethics requires that there be no clear specificity in the assessments, but a call to the parties. I think everyone, both the leaders of the Co-chair countries and the experts, interested in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, are aware that lately the Azerbaijani authorities carry out actions aimed at destabilization, which is not derived from the logic of our negotiations,” stressed Edward Sharmazanov, reconfirming that the Co-Chairs’ message was directed against the destructive policy of Azerbaijan.
On July 23, the OSCE Minsk Group Co-Chairs issued a statement expressing deep concern about the tension in the Nagorno-Karabakh conflict zone, increasing violence, including the murder of civilians in the Armenian-Azerbaijani border. They urged the parties to commit themselves to avoiding casualties and rejected the deliberate targeting of villages and the civilian population. They called on the Foreign Ministers to defuse tensions and adhere to the terms of the ceasefire.