Նախագահ Սերժ Սարգսյանը տոնում է ծննդյան 60-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը տոնում է ծննդյան 60-ամյակը: Չնայած ամսաթիվը հոբելյանական է, սակայն երկրի ղեկավարն արդեն նշել է, որ այն մարդկանցից չէ, ովքեր նախօրոք են պատրաստվում ծննդյան տարեդարձներին:«Հասկանում եմ, որ հոբելյանական է, բայց այս հոբելյանական տարեդարձը, ցավոք սրտի, ես չեմ կարող ասել, թե այն հանգրվանն է, որ ես արդեն իրականացված եմ տեսել իմ բոլոր երազանքները: Մարդ արարածն այնպիսին է, որ փորձում է ինչ-որ հիշարժան տարեթվերի հետ կապել որոշակի հանգամանքներ»,- հունիսի 17-ին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցումասել էր նախագահը` նշելով, որ իր 60-ամյակի առիթով չեն իրականացել բոլոր ցանկությունները:
«Ուստի այլ հանգամանք չի մնում, քան սպասել հաջորդ հոբելյանին` 65-ամյակին, որը ես կցանկանայի դիմավորել արդեն ազատ Արցախով, հստակ հաստատված խաղաղությամբ, արագ տեմպերով զարգացող Հայաստանով և նույնչափ արագ տեմպերով ներգաղթ երևույթներով: Ես կցանկանամ, որ բոլոր նրանք, ովքեր նշում են իրենց ծննդյան տարեդարձը, կատարված ցանկություններով դիմավորեն այն»,-նշել է Սերժ Սարգսյանը:
«Արմենպրես»-ի խմբագրակազմը շնորհավորում է ՀՀ Նախագահին ծննդյան տարեդարձի առիթով, մաղթում առողջություն, նորանոր հաջողություններ ու երկարակեցություն:
Սերժ Ազատի Սարգսյանը ծնվել է 1954 թվականի հունիսի 30-ին, Ստեփանակերտ քաղաքում: Ավարտել է տեղի միջնակարգ դպրոցը: 1971 թվականին ընդունվել է Երեւանի պետական համալսարան: 1972-1974 թվականներին ծառայել է ԽՍՀՄ զինված ուժերում: 1979 թվականին ավարտել է ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետը:
Աշխատանքային գործունեությունը սկսել է 1975 թվականին Երեւանի էլեկտրատեխնիկական գործարանում` որպես խառատ, աշխատել է մինչեւ 1979 թվականը:1979-1988 թվականներին եղել է ԼԿԵՄ Ստեփանակերտի քաղկոմի բաժնի վարիչ, ապա` երկրորդ քարտուղար, առաջին քարտուղար, կոմկուսի Ստեփանակերտի քաղկոմի պրոպագանդայի եւ ագիտացիայի բաժնի վարիչ, ԼՂ մարզկոմի կուսկազմակերպությունների բաժնի հրահանգիչ, ԼՂ մարզկոմի առաջին քարտուղար Հենրիկ Պողոսյանի օգնական:
1989-1993 թվականներին ղեկավարել է ԼՂՀ ինքնապաշտպանության ուժերի կոմիտեն:
1990 թվականին ընտրվել է Հայաստանի Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1993-1995 թվականներին եղել է ՀՀ պաշտպանության նախարար:
1995-1996 թվականներին` ՀՀ պետական անվտանգության վարչության պետ, ապա` ազգային անվտանգության նախարար:
1996-1999 թվականներին` ՀՀ ներքին գործերի եւ ազգային անվտանգության նախարար:
1999 թվականին` ՀՀ ազգային անվտանգության նախարար:
1999-2000 թվականներին` ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար:
1999-2007 թվականներին` ՀՀ նախագահին առընթեր ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար:
2000-2007 թվականներին` ՀՀ պաշտպանության նախարար:
2007 թվականի ապրիլի 4-ին նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ:
2007 թվականի հունիսի 7-ին կրկին նշանակվել է ՀՀ վարչապետ` գլխավորելով ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրություններից հետո ձեւավորված կառավարությունը:
2008թ. փետրվարի 19-ին կայացած նախագահական ընտրություններում ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ: 2008թ. ապրիլի 9-ին ստանձնել է ՀՀ Նախագահի պաշտոնը:
2013թ. փետրվարի 18-ին կայացած նախագահական ընտրություններում վերընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ: 2013թ. ապրիլի 9-ին ստանձնել է ՀՀ Նախագահի պաշտոնը:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ է 2006 թվականից, 2006 թվականի հուլիսից մինչեւ 2007 թվականի նոյեմբերը` կուսակցության խորհրդի նախագահ: 2007 թվականի նոյեմբերին ընտրվել է ՀՀԿ նախագահ:
Երեւանի պետական համալսարանի խորհրդի եւ Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահն է:
Ստացել է Արցախի հերոսի կոչում, «Ոսկե արծիվ» շքանշան, ՀՀ «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի, «Տիգրան Մեծ» շքանշաններ, պետական այլ պարգեւներ:
Ամուսնացել է 1983 թվականին: Կինը` Ռիտա Սարգսյանը, ծնվել է Ստեփանակերտում` զինվորականի ընտանիքում: Մասնագիտությամբ երաժշտության ուսուցչուհի է:

YEREVAN, JUNE 30, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan celebrates the 60th birth anniversary. Although it is his jubilee, the President has already said that he is not the person who is getting prepared for the jubilee in advance. "I understand that it is my jubilee, but this jubilee, unfortunately, I cannot say is the milestone where I have already seen all my dreams come true. A human being tries to tie some memorable dates with certain circumstances" – on June 17 said the President in the interview with the Public TY, noting that all his desires were not fulfilled on his 60th birthday.
"So there is no other thing than to wait for the next anniversary - the 65th anniversary, which I'd rather like to mark with free Artsakh, clearly established peace, quickly developing Armenia and similarly high rates of immigration: I would like to see all those who are celebrating their birthday, to mark it with fulfilled desires" - said Serzh Sargsyan.
The editorial staff of “Armenpress” congratulates the President of the Republic of Armenia on the occasion of his birth anniversary, wishes him good health, recurrent success and longevity.
Serzh A. Sargsyan was born on June 30, 1954 in the City of Stepanakert, where he completed the secondary school. In 1971, he was admitted to Yerevan State University. During 1972-1974, he served in the USSR armed force. In 1979, he graduated from the Philological Department of Yerevan State University.
Serzh Sargsyan started his career in 1975 at the Electrical Devices Factory, where he worked as a metal turner until 1979.
From 1979 to 1988, Serzh Sargsyan was first a Division Head at the Stepanakert City Communist Party Youth Association Committee, then—second secretary, first secretary, the Stepanakert City Committee Propaganda Division Head, the Nagorno-Karabakh Regional Committee Communist Organizations’ Unit Instructor, and Assistant to Genrikh Poghosyan, the First Secretary of the Nagorno-Karabakh Regional Committee.
From 1989 to 1993, Serzh Sargsyan led the Nagorno-Karabakh Republic Self-Defense Forces Committee.
In 1990, Serzh Sargsyan was elected as a deputy to the Supreme Council of Armenia.
From 1993 to 1995, he was the Minister of Defense of the Republic of Armenia.
From 1995 to 1996, he was the Head of the Republic of Armenia State Security Department and, later, the Minister of National Security.
From 1996 to 1999, he was the Republic of Armenia Minister of Interior and National Security.
In 1999, he was the Republic of Armenia Minister of National Security.
From 1999 to 2000, he was the Chief of Staff of the Republic of Armenia President.
From 1999 to 2007, he was the Secretary of the Republic of Armenia National Security Council led by the President.
From 2000 to 2007, he was the Republic of Armenia Minister of Defense.
On April 4, 2007, Serzh Sargsyan was appointed as the Prime Minister of the Republic of Armenia.
On June 7, 2007, he was re-appointed as the Prime Minister, taking charge of the Government formed after the National Assembly elections.
Serzh Sargsyan was elected President of the Republic of Armenia in the Presidential elections of February 19, 2008. The inauguration of the President-elect took place on April 9, 2008.
Serzh Sargsyan was re-elected for his second term as President of the Republic of Armenia on February 18, 2013. He was inaugurated and assumed office on April 9, 2013.
Serzh Sargsyan is a member of the Republican Party of Armenia since 2006. From July 2006 to November 2007, he was the Chairman of the Party Council. In November 2007, Serzh Sargsyan was elected as the RPA Chairman.
Serzh Sargsyan is the Chairman of the Yerevan State University Board of Trustees and the Chairman of the Chess Federation of Armenia.
Serzh Sargsyan has been conferred the Hero of Artsakh title, "Golden Eagle" order, the Republic of Armenia orders of the "Battle Cross" of the I rank and "Tigran the Great", other state awards.
Serzh Sargsyan was married in 1983. His wife — Rita Sargsyan, was born in Stepanakert, in a military family. She is a music teacher by profession.
Serzh Sargsyan has two daughters — Anush and Satenik, two granddaughters — Mariam and Rita, two grandsons - Ara and Serzh.