Ասադն ընդունել է նախագահի նախկին 2 թեկնածուներին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Նախագահ Բաշար ալ Ասադը հունիսի 10-ին ընդունել է նախագահի նախկին թեկնածու Հասան ան Նուրիին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը, հանդիպման ընթացքում Նուրին նշել է, որ նախագահական ընտրություններն ընթացել են արդար և թափանցիկ, և դա կարևոր քայլ էր ժաղովրդավարության հասնելու ճանապարհին: Նա նաև ավելացրել է, որ տասնամյակներ ի վեր դրանք առաջին այլընտրանքային ընտրություններն էին:
Իր հերթին Նախագահ Ասադը նշել է, որ նախագահական ընտրությունների հաջողությունը և քաղաքացիների ցուցաբերած ակտիվությունը ցույց են տալիս սիրիական ազգի ուժը և նրա ցանկությունը՝ ազատ արտահայտելու իր որոշումը, չնայած դժվարին պայմաններին, որում ապրում է Սիրիան:
Սիրիայի Նախագահը նաև ընդունել է նախագահի մյուս թեկնածու Մահեր Հաջարին: Վերջինս նշել է, որ սիրիական ժողովուրդը մեծ վստահություն ունի Բաշար ալ Ասադի հանդեպ՝ հաստատելով, որ ազգը վճռական է տրամադրված ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցում` մինչև կայունության և անվտանգության հաստատումը, և վստահ քայլելու է դեպի ավելի բարեկեցիկ ապագա:
Սիրիայում հունիսի 3-ին կայացած նախագահական ընտրություններում ձայների մեծամասնությամբ հաղթել էր Բաշար ալ Ասադը՝ ստանալով ձայների 88,7 տոկոսը:

Президент Сирии принял двух бывших кандидатов на президентских выборах
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на сирийское арабское агентство САНА, Ан-Нури подтвердил, что президентские выборы, которые состоялись на прошлой неделе, были прозрачными и честными. Они стали важным шагом на пути к продвижению демократических реформ, будучи первыми выборами на альтернативной основе, прошедшими в Сирии в течение последних десятилетий.
Со своей стороны, президент Сирии отметил, что успех избирательного процесса и активное участие граждан в выборах своего президента является ярким проявлением силы сирийского народа и его желание выразить своё решение, несмотря на сложные чрезвычайные условия, с которыми сталкивается Сирия, и на попытки некоторых зарубежных стран навязать свою волю сирийцам.
Асад выразил благодарность Ан-Нури за его поздравления с победой на выборах.
Президент Сирии также принял другого кандидата на президентских выборах Махера Хаджара. Последний отметил, что народ очень доверяет Асаду, подтвердив, что народ решительно настроен в борьбе против терроризма до утверждения стабильности и безопасности, и сделает шаги к благоустроенному будущему.