Շավարշ Քոչարյանն Իլհամ Ալիեւին հիշեցրել է, որ նրա հայրը ԼՂՀ-ն ճանաչել է որպես հակամարտության կողմ` նպաստելով բանակցային միակ առաջընթացին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն «Արմենպրես»-ի խնդրանքով մեկնաբանել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի` ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ հնչեցրած հայտարարությունը:
Հարց- Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի` երեկվա ելույթի` ղարաբաղյան հակամարտությանն առնչվող մասը:
Պատասխան- Ադրբեջանի նախագահի պնդմանը հակառակ, Բաքուն իրականում դրել է Ադրբեջանի և ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ռազմական հակամարտության հիմքը, այլ ոչ թե հակամարտության կարգավորման հիմքերը: Բաքուն դրեց ցեղասպանական քաղաքականության հիմքը` արտահայտված Ադրբեջանի տարածքում հայ բնակչության զանգվածային ջարդերով, Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջաններում և հենց Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների քաղաքականությանը` սանձազերծելով լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիա Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ:
Ադրբեջանի կողմից հակամարտության կարգավորմանն ուղղված միակ քայլը ձեռնարկվել է 20 տարի առաջ` Հեյդար Ալիևի կողմից, ով գնաց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ ուղիղ երկխոսության, 1993 թվականի սեպտեմբերի 3-ին սեփական ստորագրությամբ լիազորելով Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Ա. Ջալիլովին` «բանակցություններ վարել Ադրբեջանի և ԼՂՀ-ի բարձրագույն ղեկավարների հանդիպում կազմակերպելու համար»:
1993 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Մոսկվայում Հ. Ալիևի և ԼՂՀ ղեկավարի միջև կայացած հանդիպումը դրեց բիշքեկյան արձանագրության և 1994 թվականի մայիսին ԼՂՀ-ի և Ադրբեջանի միջև անժամկետ զինադադարի հաստատման հիմքը, որին միացավ նաև Հայաստանը:
Ադրբեջանի այսօրվա նախագահը չի կարող չհասկանալ, որ Ադրբեջանն ի դեմս իր հոր` ԼՂՀ-ն ճանաչելով նվազագույնը որպես հակամարտության կողմ, նպաստել է բանակցային գործընթացում միակ իրական առաջընթացին:
Ակնհայտ է դառնում, որ չափազանց գովաբանելով իր հորը, իսկ ըստ էության «խաչ քաշելով» նրա ձեռնարկների վրա, Ադրբեջանի գործող նախագահը ոչ միայն տորպեդահարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը, այլև ուղիղ պահանջներ հնչեցնելով Հայաստանի տարածքների նկատմամբ` սահմանում է նոր զինված հակամարտության հիմքերը:
Եվ այդ ամենը հանուն սեփական նպատակի` պահպանելու բռնատիրական և կոռումպացված հակաազգային ռեժիմը, ապարդյուն փորձերի միջոցով պետական մակարդակով ադրբեջանական հասարակությանը համախմբելով հայերի նկատմամբ ռասիստական ատելություն սերմանելու շուրջ:
Նման ռազմատենչ քաղաքականության հետևանքները լավ հայտնի են, և այդ ուղղությամբ նոր արկածախնդրությունը կունենա աղետալի հետևանքներ, առաջին հերթին, հենց Ադրբեջանի համար: Ադրբեջանի ղեկավարությունը, շարունակելով բռնանալ սեփական ժողովրդի նկատմամբ, այդպես էլ չհասկացավ, որ պետության ուժը հարևան երկրի բնակչության նկատմամբ ատելության մեջ չէ, այլ սեփական ժողովրդի հանդեպ` սիրո:

Shavarsh Kocharyan reminded Ilham Aliyev that his father had recognized NKR as conflict side, contributing to negotiation progress
YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS. The Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Shavarsh Kocharyan, on the request of "Armenpress", commented on Azerbaijani President Ilham Aliyev’s statement on the Nagorno-Karabakh conflict.
Q. How would you interpret Azerbaijani President Ilham Aliyev’s statement concerning the Nagorno-Karabakh conflict made during yesterday’s speech?
A. In spite of Azerbaijani President’s claim, Baku actually put the basis for the military conflict between Azerbaijan and the self-determined NKR, rather than the bases for the settlement of the conflict. Baku put the basis for the genocidal policy, expressed by the massive assassination of the Armenian population of Azerbaijan, the surrounding regions of Nagorno-Karabakh and the policy of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh, launching a full-scale military aggression against the Republic of Nagorno-Karabakh.
The only step of Azerbaijan for the settlement of the conflict was made 20 years ago, by Heydar Aliyev, who went on to direct dialogue with the Republic of Nagorno-Karabakh, and on September 3, 1993 authorized by his own signature the Deputy Speaker of Azerbaijan’s Parliament A. Jalilov to "conduct negotiations for organizing a meeting of the senior officials of Azerbaijan and the NKR”.
It’s impossible for Azerbaijan's current President not to realize that Azerbaijan, in the face of his father, by recognizing the NKR at least as a conflict side, contributed to the only real progress in the negotiation process.
It becomes obvious, that praising too much his father, and actually "putting a cross" on his initiatives, the current President of Azerbaijan not only torpedoes the process of settlement of the Nagorno-Karabakh conflict initiated by the OSCE Minsk Group, but also raising direct demands concerning Armenian territories, defines grounds for a new armed conflict.