ԵԽԽՎ-ն պատժում է Ադրբեջանին հայամետ պատգամավորի մուտքն իր երկիր արգելելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը որոշում է կայացրել առաջիկա երկու տարիների ընթացքում վեհաժողովների ոչ մի նիստ այլևս չանցկացնել Ադրբեջանում: Նման որոշման պատճառ է դարձել այն, որ ադրբեջանական իշխանությունները վերջին պահին չեղյալ էին համարել մայիսի 22-23-ը Բաքվում ԵԽԽՎ Բյուրոյի ու Մշտական խորհրդի նիստներին մասնակցելու նպատակով ԵԽԽՎ փոխնախագահ, Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավար, հայանպաստ գործունեությամբ հայտնի Ռենե Ռուքեին արդեն իսկ տրամադրված մուտքի վիզան: Որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2014 թվականի հունիսի 1-ին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ԵԽԽՎ պաշտոնական կայքը, որոշումը չի գործի միայն ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելություններ իրականացնելու պարագայում:
Նման որոշմամբ` ԵԽԽՎ-ն ընդգծել է, որ տեղի է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի արտոնությունների ու անձեռնամխելիությունների մասին գլխավոր համաձայնագրի և Փարիզի արձանագրությունների խախտում, որոնք ապահովում էին կառույցի անդամների անձեռնամխելիությունն ու ազատ տեղաշարժը:
Նման արգելքը ԵԽԽՎ Բյուրոն կարող է հանել այն դեպքում, եթե ադրբեջանական իշխանությունները երաշխավորեն վեհաժողովի անդամների տեղաշարժման ազատությունն Ադրբեջանում վեհաժողովի գործերով ճամփորդություն իրականացնելու ժամանակ:
Ադրբեջանական իշխանությունները ԵԽԽՎ անդամ Ռենե Ռուքեին հրաժարվել էին թողնել մուտք գործել երկիր, քանի որ վերջինս աչքի է ընկնում հայամետ դիրքորոշմամբ, բացի այդ արդեն հասցրել էր լինել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում:

ПАСЕ 2 года не будет проводить заседания своих комиссий в Азербайджане
Парламентская Ассамблея Совета Европы приняла решение о непроведении заседаний своих комиссий в Азербайджане в ближайшие два года. Причина в том, что азербайджанские власти в последний момент аннулировали уже выданную визу известному своей проармянской позицией зампредседателя ПАСЕ Рене Руке, являющегося руководителем французской делегации, которая должна была прибыть в Азербайджан для участия 22-23 мая в заседаниях Бюро и Постоянного совета ПАСЕ в Баку. Решение ПАСЕ вступит в силу с 1 июня 2014 года. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на официальный сайт Ассамблеи, решение не будет действовать только при реализации деятельности наблюдательских миссий в ходе выборов в Азербайджане.
Этим решением ПАСЕ констатировала нарушение главного соглашения о привилегиях и неприкосновенности Совета Европы и парижских протоколов, которые обеспечивают неприкосновенность членов этой структуры и свободу их передвижения.
Это «вето» Бюро ПАСЕ может отменить лишь в том случае, если азербайджанские власти гарантируют свободу передвижения членов Ассамблеи в Азербайджане при поездках по стране, связанных с бизнес-инициативами.
Азербайджанские власти запретили въезд в страну члену ПАСЕ Рене Руке, поскольку последний отличается свое проармянской позицией, более того, уже успел побывать в Нагорном Карабахе.