Արտակ Զեյնալյանը վստահ է, որ ԵՄ-ում Հայաստանին սպասում են
Եվրոպական Միությունը պատրաստ է ընդունել Հայաստանին, և դրա վերաբերյալ բազմիցս արվել են հայտարարություններ ու ընդունվել իրավական ակտեր։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում Եվրոպական Միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի հարցի քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց նախաձեռնող խմբի լիազոր ներկայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանը։
Արտակ Զեյնալյանն ընդգծեց, որ ԵՄ-ն Հայաստանի նկատմամբ ունի հստակ դիրքորոշում, որն արտահայտվել է ոչ միայն խոսքերով, այլ նաև կոնկրետ իրավական փաստաթղթերով։
«Ուղղակի Եվրոպական միության ակտ վկայակոչեմ՝ Հայաստան-Եվրոպական Միություն համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիր (CEPA), որը բանակցվել և ստորագրվել է Հայաստանի կառավարության կողմից։ Այն Հայաստանի իրավական համակարգի բաղկացուցիչ մաս է, Եվրոպական միությունում մեզ սպասելու վերաբերյալ իրավական ակտերից մեկը։ Եվրոպական միությունում մեզ սպասում են։ Եթե ձեզ թվում է, թե մենք մեզնից ոչինչ չենք ներկայացնում, կարծում եմ, դուք սխալվում եք։ Մենք շատ արժեքավոր ենք Եվրոպական միության համար։ Եվ Եվրոպական միությունն էլ Հայաստանի կարիքն ունի, ինչպես, օրինակ, այլ միություններ ևս»,- ասաց Զեյնալյանը։
Հայաստանի խորհրդարանը քննարկում է ԵՄ-ին ՀՀ-ի անդամակցության գործընթաց սկսելու վեաբերյալ օրենքի նախագիծը, որը ներկայացվել է քաղաքացիական նախաձեռնության կողմից։ «Եվրաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնությունը ստորագրահավաք էր սկսել Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթաց սկսելու նախագիծ ներկայացնելու օրակարգով։ Սահմանված ժամկետում նախաձեռնության անդամները անհրաժեշտ 50 հազար ստորագրության փոխարեն հավաքել էին 60 հազար ստորագրություն, ինչից հետո նախագիծն օրենքով սահմանված կարգով ներկայացվել էր ՀՀ կառավարության քննարկմանը, որի կողմից հաստատվելուց հետո քննարկման է դրվել խորհրդարանում։

Артак Зейналян уверен, что в ЕС ждут Армению
Евросоюз готов принять Армению, по этому поводу неоднократно делались заявления и принимались правовые акты.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил уполномоченный представитель инициативной группы Артак Зейналян в ходе обсуждения в Национальном собрании вопроса начала процесса членства Армении в Евросоюзе.
Артак Зейналян подчеркнул, что у ЕС есть четкая позиция в отношении Армении, которая выражена не только на словах, но и в конкретных правовых документах.
“Я просто ссылаюсь на акт Европейского союза - Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA) между Арменией и Европейским Союзом, которое было согласовано и подписано правительством Армении. Это неотъемлемая часть правовой системы Армении, один из правовых актов, ожидающих нас в Европейском Союзе. Нас ждут в Евросоюзе. Мы очень ценны для Европейского Союза. И Европейский союз также нуждается в Армении, как, например, и другие союзы”, - сказал Зейналян.
В Парламенте Армении обсуждается законопроект о начале процесса членства Армении в ЕС, представленный гражданской инициативой. Гражданская инициатива “Еврокве” начала сбор подписей с целью представления проекта по началу процесса членства Армении в Европейском Союзе. За нужный срок участники инициативы собрали 60 000 подписей вместо требуемых 50 000, после чего проект в установленном законом порядке был представлен на обсуждение правительства, после его одобрения был вынесен на обсуждение НС.