ԱԺ-ն քննարկում է ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքի նախագիծը
Ազգային ժողովը փետրվարի 11-ին քննարկում է քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով ներկայացված «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նիստին հիմնական զեկույցով հանդես եկավ Արտակ Զեյնալյանը, որը ներկայացրել է նախագծի հիմնական դրույթները և հիմնավորումները։
Նրա խոսքով՝ օրենքի վերջանական տարբերակը, որը հավանության է արժանացել Եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովում, ունի հետևյալ բովանդակությունը․ «Հայաստանի Հանրապետությունը` արտահայտելով Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի կամքը, խնդիր դնելով Հայաստանի Հանրապետությունը դարձնել անվտանգ, ապահով, զարգացած, բարեկեցիկ երկիր՝ հայտարարում է Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը»:
«Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» ՀՀ օրենքի ընդունման նպատակն առաջադեմ, քաղաքակիրթ, զարգացած մարդկության ընտանիքին անդամակցելու Հայաստանի ժողովրդի, նրա ներկայիս իշխանությունների կամքի, վճռականության ամրագրումն է: Օրենքը հայտարարում է նախաձեռնողների և Հայաստանի Հանրապետության՝ Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին, որը կկանխորոշի Հայաստանի իշխանությունների որոշումների և գործելակերպի ուղղվածությունն ու մասշտաբը:
Աշխարհաքաղաքական ստեղծված իրավիճակում օրենքը, նրա ընդունման ձևն ու միջոցը կմեծացնեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության ամրակայումը, դիմադրունակությունը: Օրենքի ընդունումը ժողովրդավարությունը, քաղաքացիների պետական կառավարմանը մասնակցության իրավունքն ու դրա գործնականում իրագործումը, իրավունքի գերակայությունը կդարձնի անշրջելի, կվերականգնի պետության քաղաքականության կանխատեսելիության նկատմամբ հավատն ու վստահությունը»,- ընդգծեց Զեյնալյանը։
Նախաձեռնող խմբի լիազոր ներկայացուցչի խոսքով՝Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքի ընդունումը կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանը՝ ուժերի հավասարակշռության վերականգնման միջոցով, կնպաստի Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ապահովման հնարավորությունների մեծացմանը, Հայաստանի ազգային բանակի համապատասխանեցմանը Եվրամիության անդամ երկրների բանակների արդիական չափանիշներին, մարդու իրավունքների շարունակական զարգացմանը և պաշտպանությանը:
«Օրենքի ընդունումը կնպաստի տնտեսական անվտանգության մեխանիզմների ստեղծմանը՝ գործող մենաշնորհների վերացմամբ, տնտեսության բազմազանացմամբ, արտադրողականության և ապրանքների ու ծառայությունների որակի բարձրացմամբ, որ հնարավոր է միայն Արևմուտքի ու Եվրամիության հետ համագործակցությամբ ներդրումներին ու տեխնոլոգիաներին հասանելիության ապահովմամբ, արդյունաբերության վերագործարկմամբ, տնտեսության կառուցվածքի փոփոխությամբ և ռեալ հատվածի մասնաբաժնի մեծացմամբ, լոգիստիկ նոր կապերի ստեղծմամբ, հայկական արտադրանքը եվրոպական շուկայում մրցունակ դարձնելով: Օրենքի ընդունումը կնպաստի ժողովրդագրական անվտանգության խնդրի լուծմանը՝ նոր աշխատատեղերի ստեղծմամբ, կենսամակարդակի բարձրացմամբ, բարոյահոգեբանական մթնոլորտի առողջացմամբ»,- ասաց Զեյնալյանը։
Նա նշեց նաև, որ օրենքի ընդունումը կնպաստի ներքին կայունության, համերաշխության ու միասնականության ապահովման խնդիրների լուծմանը՝ պետական քաղաքականության միջոցով, պետության զարգացման հեռանկարների որոշարկմամբ ու ծրագրմամբ:
«Օրենքի ընդունումը կնպաստի կրթության ու մշակույթի համաեվրոպական արժեքներին և չափանիշներին համահունչ զարգացմանը, քաղաքակրթական ընդհանուր միջավայրի ձևավորմանը։ Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցությունը կհարստացնի Եվրամիության արժեքային համակարգն ու քաղաքակրթական մոդելը` հայկական բազմադարյա պատմության կուտակած փորձով ու ինքնատիպությամբ»,- եզրափակեց Զեյնալյանը։

Парламент Армении обсуждает проект закона о начале процесса вступления Армении в ЕС
11 февраля Национальное собрание обсуждает законопроект “О начале процесса членства Республики Армения в Европейском Союзе”, представленный в порядке гражданской инициативы. Как сообщает Арменпресс, с основным докладом на заседании выступил Артак Зейналян, представив основные положения и обоснования проекта.
По его словам, окончательная версия закона, одобренная Комитетом по европейской интеграции, имеет следующее содержание: “Республика Армения, выражая волю народа Республики Армения, ставя перед собой задачу сделать Республику Армения безопасной, защищенной, развитой и процветающей страной, объявляет о начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз”.
Целью принятия Закона “О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз” является утверждение воли и решимости народа Армении и ее нынешних властей присоединиться к прогрессивной, цивилизованной и развитой семье человечества. Закон объявляет о начале процесса вступления инициаторов и Республики Армения в Европейский Союз, что определит направление и масштаб решений и действий властей Армении.
“В сложившейся геополитической ситуации закон, форма и средства его принятия повысят консолидацию суверенитета и устойчивости Республики Армения. Принятие закона сделает демократию, право граждан на участие в государственном управлении и его практическую реализацию, верховенство закона необратимыми, восстановит веру и уверенность в предсказуемости государственной политики”, - подчеркнул Зейналян.
Инициативная группа считает, что закона будет способствовать установлению мира и стабильности в регионе путем восстановления баланса сил, повышению возможностей Республики Армения по обеспечению национальной безопасности, приведению Армии Армении в соответствие с современными стандартами армий стран-членов ЕС, постоянному развитию и защите прав человека.
«Принятие закона будет способствовать созданию механизмов экономической безопасности за счет устранения существующих монополий, диверсификации экономики, повышения производительности и качества товаров и услуг, что возможно только в сотрудничестве с Западом и Евросоюзом, обеспечения доступа к инвестициям и технологиям, перезапуска промышленности, изменения структуры экономики и увеличения доли реального сектора, создания новых логистических связей, обеспечения конкурентоспособности армянской продукции на европейском рынке” - сказал Зейналян.
“Принятие закона будет способствовать развитию образования и культуры в соответствии с общеевропейскими ценностями и стандартами, формированию единого цивилизационного пространства. Членство Армении в Европейском Союзе обогатит систему ценностей и цивилизационную модель Евросоюза опытом и самобытностью, накопленными за столетия армянской истории”, - заключил Зейналян.